
Нещодавно Чернівецька митниця знову загриміла обшуками: детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) нагрянули до її керівництва через нову 11-мільйонну схему контрабанди сигарет. Цей інцидент – лише свіжий доказ системного безладу, який роками панує на західних воротах України. Тож аналітики СтопКору поцікавилися, як просувається і чим завершилася справа "королів митниці" Миколи Салагора, Юрія Кушніра та Олександра "Слон" Єрімічука. Саме їхні схеми, за версією слідства, що вже призвели до майже 290 мільйонів гривень збитків, стали символом митної корупції на Буковині.
Чернівецька митниця – стратегічний пункт на західних воротах України – перетворюється на справжнє джерело скандалів, де потоки товарів перетинаються з потоками брудних грошей. І от 9 липня цього року детективи Бюро економічної безпеки (БЕБ) провели обшуки в адміністративних будівлях, службовому кабінеті та помешканні чинного керівника митниці Юрія Герасимова. Ці слідчі дії пов’язані з розслідуванням чергової масштабної схеми незаконного вивезення сигарет до Румунії, де тютюнові вироби транспортувалися під виглядом мінеральної вати, про це повідомив журналіст Євген Плінський на своїй сторінці у Facebook.

Лише нещодавно румунські прикордонники затримали одну таку вантажівку, виявивши понад 130 тисяч пачок сигарет орієнтовною вартістю 11 мільйонів гривень

Цей епізод підкреслює, що проблеми з корупцією на Чернівецькій митниці є системними та продовжують завдавати значних збитків державі.
Буковинські ворота контрабанди — пост "Вадул-Сірет"
Водночас ці обшуки — не поодинокий інцидент, а частина ширшої картини. У листопаді 2019 році українсько-румунський пост "Вадул-Сірет" Чернівецької митниці фігурував у справі протиправної схеми легалізації іномарок, які були на території нашої країни в режимі "тимчасового ввезення". Так от тоді за хабар від 500 до 1000 євро митники вносили в базу фіктивні дані про виїзд авто за кордон, хоча машини фактично не перетинали межу. Це дозволяло водіям уникати штрафу в 170 тисяч гривень за незаконне використання "євроблях". Гроші отримували через посередників — родичів і знайомих, зокрема колишніх силовиків. За місяць оформили майже 30 авто, завдавши державі понад 3 млн грн збитків.
А пізніше, у 2022 році, цей же митний пост засвітився у ще одному судовому рішенні. На цей раз службові особи на "Вадул-Сірет" незаконно звільняли ТОВ "ФАБЕР ЛОГІСТИК" та ВКФ "МОМ" від сплати митних платежів, посилаючись на пільгу (преференцію 225), яка передбачена для постачання товарів на потреби ЗСУ. Насправді, частина ввезених товарів не підпадала під таке звільнення. За даними слідства, відбувалася схема із завищенням вартості закупівель: форму для Міноборони закуповували у Туреччині приблизно по 160 тис. доларів за партію, але в документах вказували майже 400 тис. доларів. Підміна документів здійснювалася ще в Румунії. Унаслідок цього бюджет недоотримав понад 80,6 млн грн, з яких понад 23 млн — ввізне мито, понад 56 млн — ПДВ.

У 2024 році Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомила, ще в період з 2017 по 2019 рік на Чернівецькій митниці діяла організована злочинна структура, яка реалізовувала схему незаконного імпорту товарів — так званий "сірий імпорт".

У цій справі, яка вже пройшла судову фазу, слідство встановило, що така діяльність завдала державному бюджету збитків на суму майже 290 мільйонів гривень. Суть схеми, за даними НАБУ, полягала у масовому незаконному ввезенні високоліквідної продукції (одягу, взуття, аксесуарів) з території Туреччини та Румунії через митний пост "Вадул-Сірет" румунсько-українського кордону.

Товари декларувалися за заниженою вартістю, або ж фіктивно заявлялися як порожні транспортні засоби. У деяких випадках використовувалися так звані "товари прикриття" — недорогі матеріали на кшталт тканини, деревостружкових плит, склоровінгу, що дозволяло маскувати реальний вантаж. Оперативне митне оформлення без належного контролю забезпечувалося за участю посадових осіб митниці.
Тож у межах справи про "сірий імпорт" було повідомлено про підозру 11 особам, серед яких — як діючі, так і колишні посадовці митниці, а також підприємці. Серед ключових фігурантів Микола Салагор — колишній начальник Чернівецької митниці, ексдепутат обласної ради та місцеві бізнесмени Олександр Єрімічук та Юрій Кушнір . Будемо знайомитися з "королями митниці".
Микола Салагор: від кар'єрного зростання до судових справ
Отож, екскерівник Чернівецької митниці, Микола Салагор народився 14 грудня 1959 року в селі Тисівці Сторожинецького району Чернівецької області. Освіту здобув у кількох напрямках: у 1988 році закінчив Чернівецький державний університет ім. Ю. Федьковича (романо-германські мови, англійська мова), того ж року — Харківську національну юридичну академію (правознавство) та у 2002 році — Харківський державний економічний університет (облік і аудит).

Кар’єру митника почав ще у березні 1988 року. За кілька десятиліть пройшов шлях до найвищої посади в регіоні — начальника Чернівецької митниці, яку він обіймав кілька разів, востаннє — з 2014 року. Окрім митної служби, Салагор у 2015 році був обраний депутатом Чернівецької обласної ради від партії "Блок Петра Порошенка".
Ще у 2018 році в нього виник публічний конфлікт із тодішнім головою Чернівецької ОДА Олександром Фищуком, а вже в липні 2019 року Микола Салагор опинився в епіцентрі скандалу на нараді в Ужгороді, коли президент Володимир Зеленський прямо запропонував йому написати заяву на звільнення. Але замість звільнення головний митник пішов у відпустку, потім — на лікарняний, що лише посилило напруження. І от у грудні 2019 року його все таки звільнили "у зв’язку з негативною оцінкою діяльності".
Проте Салагор не здався, як то кажуть, без бою, оскаржив звільнення в суді — і виграв. У квітні 2020 року Чернівецький окружний адмінсуд скасував наказ про звільнення, визнавши дії ДФС незаконними. Влітку того ж року він повернувся на посаду начальника митниці.

Та незабаром після поновлення Салагор чомусь вирішив добровільно піти з посади, подавши відповідну декларацію "перед звільненням" наприкінці 2021 року. Але на цьому він "не розпрощався" з Чернівецькою митницею, адже у 2024 році Миколі Салагору висунули підозру у співорганізації незаконного ввезення через митний пост "Вадул-Сірет" одягу, взуття та аксесуарів з Туреччини. Пробувши у СІЗО 9 місяців, він усе таки вийшов під заставу, яку суд кілька разів зменшував — із 60 мільйонів гривень до 9,3 мільйона.Початкову суму визначили ще у квітні 2024 року, але згодом суд переглядав її кілька разів. Востаннє розмір застави зменшили 21 січня 2025 року.
Тож керівництво змінилося, але корупційна складова продовжує і далі жити на Чернівецькій митниці, тільки справи інші. І от уже Тарас Когут, начальник прикордонної застави м. Герца, ймовірно колишній підлеглий Салагора, разом з Денисом Бринзеєм та Павлом Барановським з 2 по 3 липня 2025 року через кордон переправили щонайменше 12 осіб. Вартість такої "послуги" начебто сягала понад 10 тисяч євро з людини.
Контрабанда, фіктивні фірми, ПДВ: чим відзначився Юрій Кушнір
Ще один учасник справи Юрій Кушнір, чернівецький підприємець та колишній депутат обласної ради від "Партії регіонів" (2010 рік). За даними публічних реєстрів, Юрій Кушнір є засновником або бенефіціаром таких компаній:
ТОВ "Чернівецький завод будівельних матеріалів"

ТОВ "Детективно-охоронне агентство "Сокіл" (ЄДРПОУ 36146015) — фігурує у справі про пособництво в ухиленні від сплати ПДВ на 13,28 млн грн.

За даними слідства, у 2018–2019 роках "Сокіл" здійснював перевезення готівки та товарів, які імпортувалися через Чернівецьку митницю, а далі реалізовувалися на ринках поза офіційним обліком.

Товари — одяг, взуття, текстиль — ввозилися з Туреччини та Китаю через підконтрольні компанії, а їхній продаж оформлювали як фіктивні операції. Це дозволило ТОВ "Вектор Альянс" ухилитися від сплати ПДВ на суму 13,28 млн грн., що є особливо великим розміром та підтверджується матеріалами ОУ ГУ ДФС у м. Києві та висновком дослідження від 20.11.2019 №1-20/11/2019-дос.
Та інші фірми у сфері торгівлі, охорони, транспорту, будівництва.

Крім справи по Чернівецькій митниці є фігурантом фігурант кількох гучних антикорупційних проваджень, таких як хабарна справа "Брусниця" (2019 рік) щодо передачі в оренду комунального санаторію та ухилення від сплати ПДВ у схемах з підставними компаніями.
У 2021 році Рада національної безпеки і оборони України внесла Кушніра до санкційного списку осіб, причетних до контрабанди.
Проте, 20 вересня 2024 року Вищий антикорупційний суд затвердив угоду про визнання винуватості між САП та Юрієм Кушніром. За вироком суду, Кушнір визнав свою провину в: участі у злочинній організації (ч. 1 ст. 255 ККУ), ухиленні від сплати ПДВ і мита (ч. 3 ст. 212), підбурюванні службових осіб до зловживання владою (ч. 2 ст. 364).
Кушніру призначили покаранням 4 роки 9 місяців позбавленні волі умовно зі штрафом у 83,26 млн грн. та забороною займатися діяльністю, пов'язаною з експортом та імпортом товарів до України, на строк 2 роки 8 місяців та ще одним штрафом у розмірі 17 тис грн. Він також зобов'язаний протягом року відшкодувати 83,26 млн грн збитків та перерахувати ще 2 млн грн на підтримку Збройних сил України, про це повідомляє БукІнфо
Тіньовий "господар" Буковини, що опинився під санкціями та в розшуку
І нарешті, Олександр Єрімічук, громадянин Румунії, позбавлений українського паспорта та підсанкційний фігурант, довгі роки, за даними місцевих джерел, вважався невидимим володарем Калинівського ринку, митного поста "Вадул-Сірет" і безперешкодного руху вантажівок із контрабандними китайськими та турецькими товарами.
Його ім'я стало публічним ще у 2017 році, коли тодішній Генпрокурор Юрій Луценко прямо говорив про "угруповання контрабанди "слона" та Кушніра". Проте зв'язки "Слона" простягалися далеко за межі митниці. Фото, що потрапляли до медіа, демонстрували його в оточенні впливових політиків регіону: нардепа Миколи Федорука, брата Максима Бурбака – Олексія Бурбака, мера Чернівців Олексія Каспрука, голови Чернівецької ОДА Олександра Фищука та лідера фракції "Народний фронт" Максима Бурбака. Медіа прямо називали Олександра Єрімічука "смотрящим за контрабандними справами" від екснардепа Максима Бурбака, який, попри все, публічно не заперечував дружніх стосунків. Більше того, приймальня народного депутата Бурбака, за даними ЗМІ, навіть розташовувалася в офісі Максима Єрімічука.

Безнаказаність "Слона" посилювалася і сімейними зв'язками. Його брат, Микола Єремейчук, до 2019 року обіймав посаду прокурора Кіцманської місцевої прокуратури. При офіційній зарплаті у 11 тисяч гривень, прокурор, за даними журналістів, щоранку приїжджав на роботу за кермом елітного Lexus. Цей автомобіль, як сам Микола Єремейчук заявляв, належав його брату Олександру "Слону". Крім того, за час служби прокурор обзавівся значними земельними ділянками та недобудованим будинком, що викликає серйозні питання щодо джерел його статків.
У 2021 році Рада національної безпеки та оборони, під головуванням президента Володимира Зеленського, все ж вдарила по найвпливовіших фігурах української контрабанди, і до цього списку потрапив і Олександр Єрімічук. У тому ж році Зеленський позбавив його українського громадянства, хоча "Слон" намагався оскаржити це рішення в суді. А на даний час Олександра Єрімічука ((Ierimiciuc Alexandru, Єріміцюц Александру) оголошено у розшук.

То ж історія Чернівецької митниці — це яскрава ілюстрація системної корупції, де багатомільйонні схеми роками виснажували державний бюджет. Але попри гучні розслідування, судові процеси та санкції проти таких ключових фігурантів, як Салагор, Кушнір та Єрімічук, їхня тіньова "спадщина" продовжує відбиватися на економіці країни.
Щоб розібратись детально в ситуації, редакцією СтопКору було направлено запити до Бюро економічної безпеки України, щодо обшуків на Чернівецькій митниці в 2025 році та до самого керівництва митниці Чернівців стосовно відкритих кримінальних проваджень, а також щодо імовірного фігурування структур Кушніра та Єрімічука у справі.

