Структура армії.
Частина 8.1 Корпус в минулому.
Корпус, як військове з'єднання придумав Наполеон під час війн з Коаліціями. Франція на початку своїх війни, які велися для оборони Республіки від монархій, які розуміли, що розповсюдження ідей республіканського ладу несуть загрозу їх режимам. В той час з'явились поняття "призивної армії" та мобілізації.
Армії Коаліції складалися з рекрутів. Тобто, з тих кого брали по принципу "один із ста", який буде служити 25 років. Тобто, в село, раз в певний період, прибував гінець, який мав взяти певну частину юнаків на військову службу, яка буде тривати для них 25 років. Таким чином формувався прошарок населення, людей від армії. Якщо раніше такими були тільки аристократи (виконували роль офіцерів), то рекрутська система передбачала залучення нижчого класу населення в армію. З виокремленням цього населення із стану "селян" в стан "військових". Що дозволяло мати добрепідготовлену армію. Саме за рахунок довготривалої служби а не за рахунок ведення бойових дій. Окрім цього, такі солдати уже не рахували себе селянами, що дозволяло їх застосовувати проти селян. І до певного часу це діяло. Бо за рахунок дипломатії (створень коаліцій, тобто, чисельної переваги) можна було перемогти монарха в якого така ж армія, як в одного із монархів коаліції. Проголошення республіки створило першу національну державу. Тобто, державу, яка буде битися не за монарха, а свій народ, так як народ носій влади. Відповідно, влада республіки почала призов, тобто залучення населення до ведення бойових дій на час цих дій а не на 25 років, як рекрутська система. Це привело до збільшення чисельності армії, хоч і через падіння її рівня вишколу. Таким чином армія французької республіки могла протистояти об'єднаним арміям Коаліції.
Чуєш цю множину, так? І це не дарма. Кожна із армій Коаліції мала свого полководця, тоді ж як армія Франції мала одного полководця (в часи Риму його звали б "імператор", як і назвався потім Наполеон, бо він дрочив на Рим був фанатом історії). Наполеон розумів, що керувати такою махіною він не може, а тому розділив свою Grande Armée на корпуса. Де в кожного командувача корпуса була своя роль та місце, в т.ч. для закриття питань забезпечення, так як це основа армії.
З часом і інші держави почали перехід від рекрутської армії до призовної. Це проявлялось у наявності регулярної армії на мирний час, та мобілізації людей на період військових дій. Прусаки під час австро-пруської війни, рухаючись двома корпусами, перемогли Австрію, що було однією із прчиин об'єднання Німеччини "малонімецьким" шляхом.
У всіх подальших війнах використовувалась призовна армія, тобто, багаточисельна, що створювало умови для формування спочатку корпусів, потім армій, як військового з'єднання, та, в подальшому розвитку, груп армій, фронтів та театрів бойових дій.
Структура армії.
Частина 8.2 Корпус зараз.
В 90-х чисельність ЗСУ була біля 1 млн. На той час це кожна 50-а людина в країні. Таку чисельність міг потягнути (ні, не міг, це одна із причин розвалу) Радянський союз. А тому Україна почала зменшувати кількість ЗС. Почалися реформи та оптимізації (скорочення). Почалися різні махінації з назвами з'єднань. Таким чином корпуса у нас уже були, проте в певному році вони були перетворені на оперативні командування. Тобто, з'єднання із всім, із піхотою/танками/артою та із підрозділами забезпечення, яке то свої склади, розвідбати, автобати. Оперативні командування формувалися по територіальній ознаці, а також по ознаці роду військ, як то ДШВ чи незбувшася морська піхота до 2022 року. Зараз же реформа по створенню корпусів по трохи випливає у суспільний простір. Колишні оперативні командування, які мали станом на 2021 рік по 5 бригад (умовно), розрослися до великих розмірів. І замість того, щоб зробити декілька оперативних командувань зробили корпуса, які будуть входити в ці командування. Поки що корпуса це суто бойові частини без підрозділів бойового забезпечення та забезпечення. Тобто, обрізки колишніх оперативних командувань.
Є ще одна різниця, яка відділяє ОТУ від корпуса, але так як про цю різницю ніхто не говорить у публічному просторі, то і я не буду.
Що саме забавне, шляхом збереження існування ОК хтось зберіг собі посади, а шляхом створення корпусів, хтось здобуде собі вищу посаду.
Побачимо, що з цього вийде. Як на мене, якщо не наїлись, то і не налижуться якщо не вміли керувати ОК та ОТУ, то й корпусом не будуть командувати. Надія тільки на 3 АК та 1,2 КНГУ де командування корпусу напряму виросло з своїх бригад.
Як же у противника?
Там реформи ЗС проходили схоже. І у них є свої аналоги до наших ОК. Різниця тільки в чисельності. Якщо ми воюємо бригадами, то противник дивізіями. Якщо у нас ОТУ, то в противника армія. Саме ця різниця в чисельності і грає роль. Бо ми виходимо на їх рівень по чисельності. Проблема лише в тому що вони командують такими рівнями все своє існування а ми крайні три роки, тобто, рівень досвіду інший.
Рятує лише те, що і там командування далбайоби.