
Європейський Союз прагне стати першим кліматично нейтральним континентом до 2050 року, поступово відмовляючись від викопного палива. Рухається в цьому напрямку й Україна, плануючи протягом найближчих 10 років суттєво скоротити викиди CO₂ та розвивати низьковуглецеву енергетику. Одним із кроків у цьому процесі стало будівництво першої вітроелектростанції на Закарпатті — ВЕС у Нижньоворітській громаді, що сприятиме декарбонізації енергосистеми і стимулюватиме економічний розвиток регіону.
Як ідеться в матеріалі UA News, вітроелектростанції не спалюють викопне паливо, а використовують енергію вітру, безпосередньо зменшуючи рівень викидів CO₂. За оцінками експертів, одна вітротурбіна, потужністю 5 МВт, може зменшити викиди вуглецю на 5-12 тисяч тонн щорічно, залежно від замінюваного джерела енергії. ВЕС у Нижньоворітській громаді, після введення в експлуатацію, дозволить скоротити викиди СО₂ приблизно на 200 тисяч тонн на рік, що позитивно вплине на екологічний баланс регіону.
Якщо порівнювати із традиційними електростанціями на вугіллі та газі, то вони значно забруднюють довкілля. Вугільна генерація є основним джерелом викидів CO₂, що сприяє глобальному потеплінню. Газові електростанції, хоча й мають менші викиди, все одно забруднюють атмосферу.
На відміну від них, вітроелектростанції не використовують паливо та не виробляють шкідливих газів, що робить їх екологічно чистішими.
Розвиток вітроенергетики сприяє формуванню «зеленої» економіки, створенню нових робочих місць та модернізації інфраструктури. Крім того, використання відновлюваних джерел енергії зменшує залежність від імпорту енергоресурсів, що зміцнює енергетичну безпеку країни. Будівництво ВЕС у Нижньоворітській громаді стало поштовхом для економічного зростання регіону: громада отримує стабільні надходження до бюджету від продажу електроенергії, а місцеве населення — надійне енергопостачання.
Окрім економічного ефекту, вітроелектростанції можуть сприяти розвитку екологічного туризму. Зростаючий інтерес до відновлюваної енергетики відкриває можливості для залучення туристів, зацікавлених у сучасних екотехнологіях.
Експерт у сфері енергетики та клімату Олексій Рябчин наголошує на важливості переходу до відновлюваних джерел енергії. Він підкреслює, що Карпати є чудовим прикладом впровадження вітроенергетики, яка допомагає зменшити залежність від викопного палива.
Як зазначає Рябчин: «Зміни клімату — це проблема, що виникла через надмірне використання викопного палива — вугілля, газу та нафти. Тому відповіддю на ці зміни є перехід від енергетики на вугіллі та газу до відновлювальних джерел енергії. Спалювання бензину і нафти має бути замінено на електромобілі, а енергетика повинна перейти на воду, вітер і сонце. Вітряки — це частина цього рішення. Якщо люди не розуміють, чому змінюється клімат і чому важливі зелені технології, то уряд повинен проводити більше просвітницької роботи».
Він також наголошує, що кожен мегават, вироблений за допомогою відновлюваних джерел енергії, наближає Україну до збереження клімату та сталого розвитку наступних поколінь.