Як бізнесу підготуватись до кризи

Зміст

8 кроків, які допоможуть підготуватись до кризи, аби зберегти клієнтів, команду і партнерів.

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.

Розробіть 2–3 можливих сценарії

Часом складно спланувати навіть тиждень, не кажучи вже про триваліший період. Проте ось перші кроки, які може зробити компанія, щоби підготуватися до можливої кризи: 

  • Проаналізуйте цілі бізнесу на 6–12 місяців.

  • Опишіть сценарії розвитку: в економіці, безпеці, законодавстві, економічній допомозі інших країн і донорів, зміни попиту. Розпишіть потенційні зміни макроекономічних індикаторів, таких як зростання ВВП, інфляція та курси валют. 

  • Визначте, які ризики можуть з найбільшою ймовірністю справдитись, а також пропишіть потенційний ефект на вашу операційну діяльність і конкретні бізнес-процеси. 

У тому числі варто поставити собі запитання: «Що може статися з бізнесом у найгіршому випадку? Які будуть збитки при такому сценарії? Де є потенціал зростання? А коли є ризик зовсім припинити діяльність?» 

Наприклад, за найгіршого сценарію ціни на виробничі матеріали зростуть учетверо, і це суттєво знизить річний прибуток компанії. Щоб цього уникнути, можна заздалегідь подумати про пошук нового постачальника.

Або: ми прогнозуємо скорочення фінансової допомоги від міжнародних союзників. Це, ймовірно, призведе до девальвації гривні та зниження купівельної спроможності населення. У такому випадку бізнесу варто бути готовим переглянути стратегії продажів. А ще підготуватися до можливих змін у ціноутворенні або до диверсифікації продуктового портфеля.

Дійте на випередження: заздалегідь розробляйте 2–3 альтернативних сценарії розвитку подій, щоб уникнути ефекту шоку, коли ситуація розвивається зовсім інакше, ніж ви очікували.

Якщо немає можливості звернутися до консультантів — використовуйте ChatGPT 

Середнім та малим бізнесам цілком реально розробити кілька сценаріїв розвитку подій навіть з (дуже) обмеженими ресурсами. Завдяки інструментам на кшталт ChatGPT цей процес став доступнішим. Алгоритми можуть допомогти бізнесу зібрати необхідні дані, зокрема прогнози макроекономіки, аналітику ринку та інші релевантні деталі, а також швидко структурувати інформацію у вигляді сценаріїв, ризик-матриць або планів дій.

Наприклад, виробник молока в певному регіоні може вказати:

  • регіон діяльності

  • основних постачальників

  • оборот, рентабельність і ключових клієнтів

  • потенційні зовнішні загрози (економічні, логістичні, політичні тощо)

На базі цієї інформації штучний інтелект може допомогти сформувати ризик-матрицю, визначити пріоритети, запропонувати ідеї для адаптації операційних процесів та навіть сформулювати ключові питання для обговорення з командою.

Там, де раніше потрібна була участь консультантів або експертів, зараз можна отримати базову структуру, яку легко доповнити й уточнити спільно з командою або під час консультацій з фахівцями.

Передбачте резерви ресурсів

Коли альтернативні сценарії вже у вас на руках, попрацюйте над тим, щоби передбачити фінансові, матеріальні та людські резерви. Наприклад, можна:

  • орендувати додаткове приміщення в іншому місці, якщо основний офіс розташований біля лінії фронту, військових або інфраструктурних обʼєктів

  • перенести дані в хмару для збереження й захисту

  • домовитися з партнерами про відкриття філії в іншому регіоні або країні

  • обрати додаткового постачальника, якщо головний перебуває в неспокійній зоні

  • налагодити співпрацю з кількома банками (на випадок, якщо один із банків не може надати кредит, а вам це потрібно «тут і зараз»)

Чи не найважливіше — створити резервний фонд коштів. Це потрібно, щоби бізнес міг виконувати зобовʼязання. Наприклад, за умови різкого падіння доходів з цього фонду можна видати зарплату співробітникам або розрахуватися з постачальниками. 

Оптимально мати запас сировини, матеріалів та інших ресурсів на 3–6 місяців. Грошей — щоб закрити кілька місяців основних витрат. При цьому реальність для малого та середнього бізнесів в Україні, на жаль, набагато гірша: з мого досвіду, вони зазвичай мають запас ресурсів не більше ніж на 1–2 місяці.

Скоротіть горизонт планування

Раніше стратегія на пів року / рік / кілька років виглядала як невіддільна частина робочого плану. Коли світ і ситуація в країні стали непередбачуваними, горизонт планування скоротився до кількох днів. Будувати довгострокові плани зараз ризиковано та неефективно.

Найрозумніший варіант, як діяти за таких умов, — планувати короткими відрізками та безперервно моніторити ситуацію. Або робити фокус на короткострокові активності (80% зусиль):

  • Перегляд бюджетів, скорочення непотрібних витрат

  • Оперативну перебудову процесів: пошук ефективніших способів управління операційною діяльністю

  • Моніторинг cash flow для підтримки ліквідності

  • Тестування MVP, або швидке впровадження ідей для перевірки ефективності

Якщо раніше ви ставили цілі на квартал, спробуйте подробити їх на тижні або фокусуватися на окремих завданнях. Це схоже на підхід у спринтах, який часто використовують у tech-компаніях під час розробки продукту. 

Не в усіх індустріях це легко зробити, особливо з довгими циклами виробництва та продажів. Але часто можна розбити завдання, яке було поставлено на місяць/квартал, на рівні пропорційні частини та намагатися за перші тиждень-два виконати частину плану. Якщо виходить працювати швидше — супер, якщо менше — намагаєтеся внести зміни й наздогнати план наступного тижня. Ідея в тому, щоб швидше застосовувати досвід і зворотний звʼязок від клієнтів, команди та партнерів. І якщо щось йде не так, швидше коригувати план дій.

А 20% зусиль виділяти під довгострокові цілі: 

  • Впровадження антикризових сценаріїв 

  • Автоматизацію процесів та інтеграцію технологій для підвищення ефективності

  • Створення умов для навчання персоналу, підготовку менеджменту до роботи в нових умовах

Проводьте регулярні стрес-тести 

Ок, альтернативні сценарії прописано, резервні ресурси сплановано. Менеджери з усім ознайомилися та вже передали інформацію своїм командам. Що робити далі? 

Проводьте симуляції кризових ситуацій. Наприклад, ви втратили доступ до одного зі складів — що робити й скільки часу ви протягнете без нього? 

Підготуйте алгоритм дій, щоб усі співробітники та лідери команд знали, що робити в конкретній ситуації. Час від часу розігруйте цю ситуацію, щоб у компанії не лише на словах знали, як діяти, але й не розгубилися, якщо небезпека або несподівані обставини справді стануться. 

Обережно скорочуйте витрати — іноді це може нашкодити

Наприклад, замовляти матеріали за нижчою ціною — на перший погляд, хороша ідея. Хоча якщо це погано позначається на якості продукту, ви можете втратити клієнтів, репутацію та прибуток. 

Також важливо тримати в голові, що компанія — єдине ціле. Всі відділи в ній взаємоповʼязані, і якщо ви зменшуєте витрати в одному з них, це може позначитися на іншому.

Наприклад, якщо зараз звільнити маркетолога, потрібно оцінити, що це означатиме для продажів у майбутньому.

Інвестуйте в технології та автоматизуйте все що тільки можна

Щоби підготувати бізнес до змін та адаптації, важливо інвестувати в технології, які допомагають: 

📌 Фіксувати, документувати й диджиталізувати бізнес-процеси — це проста істина, яку компанії (чомусь) часто ігнорують. Digital-копія допомагає у випадку релокації бізнесу, втрати паперової документації (якщо хтось таку веде) або мобілізації важливих співробітників, які в курсі справ та не мають можливості швидко передати їх своїм колегам. 

Для документації та управління процесами можна використовувати BPMN-редактори (Camunda, Bizagi, BPMN.io, Lucidchart) та матрицю RACI. 

Або ж можна використовувати прості таблиці для опису процесів. Ці інструменти можуть бути реалізовані як у вигляді простих файлів на Google Диску, так і через платні сервіси з можливістю спільного доступу та редагування командою.

Для проджект-менеджменту або координації командної роботи можна використовувати Jira, Confluence, Monday або Trello. Вони дозволяють створювати інтеграції з CRM-системами, відстежувати історію взаємодії з клієнтами, фіксувати комерційні та операційні дані. 

📌 Автоматизувати процеси: системи ERP (Microsoft Dynamics, Oracle, SAP, Odoo) або CRM дозволяють зберігати й впорядковувати дані, швидко адаптовувати процеси та аналізувати ефективність. А чат-боти з інтеграцією штучного інтелекту здатні «витягувати» дані з бази знань компанії, надавати поради співробітникам або знаходити необхідну інформацію у внутрішніх документах.

Складайте бекап-план разом із командою

Деякі компанії довгий час толерували токсичних або байдужих керівників, якщо ті приносили хороші результати. Проте зараз ситуація інша: ми живемо в умовах серйозної кадрової кризи, і доступ до скілових фахівців стає дедалі важливішим. Ніхто не хоче працювати з «тиранами» або «пофігістами», яких цікавить лише власний комфорт та успіхи. 

Тому лідер має розуміти, що відбувається всередині команди, бути уважним до стану людей, спілкуватися з ними, надавати чесні прогнози та фідбек, а також мати чіткі сценарії на випадок криз. 

Коли співробітники беруть участь у розробці таких сценаріїв, вони краще розуміють, що саме від них очікується. Це допомагає їм почуватися впевненіше. А усвідомлення того, що криза не застане команду зненацька, бо є конкретний план дій, допомагає знизити рівень стресу.

Важливо, щоб інструкції були короткими, зрозумілими та протестованими заздалегідь. У момент кризи немає часу вчитуватися в складні документи на 20 сторінок. Люди мають вже знати, як діяти. Навіть якщо хтось не зможе ідеально виконати інструкцію, ці знання допоможуть швидше адаптуватися. 

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.

Часто після кризи компанії намагаються повернутися до того, як було раніше. Але сьогодні це майже неможливо, навіть якщо війна закінчиться. Війна, майбутня відбудова країни, політична та економічна нестабільність означають, що бізнесу доведеться адаптуватися до постійних змін. Це може змусити компанії припинити дивитися в минуле й зосередитися на майбутньому. 
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Український Бізнесмен
Український Бізнесмен@ukr_businessman

15.9KПрочитань
1Автори
49Читачі
На Друкарні з 17 травня

Більше від автора

  • Як вести ФОП у 2025 році

    Детальний гайд про ведення ФОП — реєстрація, сплата податків, подання звітностей, закриття.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • 15 ідей для бізнесу вдома

    Найкращі бізнес-ідеї, які допоможуть почати свій бізнес вдома з мінімальними інвестиціями.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • 5 перспективних ідей з бюджетом до 10 000$

    Які напрямки будуть актуальними для малого бізнесу у 2025 році? Що можна відкрити з невеликими стартовими вкладеннями? Ділимося декількома цікавими ідеями.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається