Зробимо короткий огляд того, на що звертати увагу, коли ви обираєте собі земельну ділянку і ставите в пріоритет якість земель чи ґрунтів.
Особливості ґрунтів:
Київська область
Полтавська область
Черкаська область
Вінницька область
Одеська область
Миколаївська область
Харківська область
Сумська область
Чернігівська область
В Україні поширені такі основні типи ґрунтів: дерново-підзолисті, дернові; буроземи; сірі, ясно-сірі й темно-сірі лісові; чорноземи й каштанові; коричневі; лучні й болотні; солонці, солончаки й солоді. У поширенні ґрунтів України чітко простежується широтна зональність на рівнинах і висотна поясність у горах, що добре видно на карті ґрунтів.
Давайте подивимося, які ґрунти характерні для Київської області
На півночі Київської області поширені дерново-підзолисті, в долинах річок – дерново-глеєві, лучні й болотні ґрунти. У центральній частині на лісах – опідзолені чорноземи, темно-сірі і світло-сірі лісові ґрунти; у південних районах – глибокі мало гумусні чорноземи. На Лівобережжі зустрічаються лучно чорноземні, лучні солонцюваті, солончакові і болотні солончакові ґрунти. Можна також відзначити, що починаючи з Фастова через Васильків і до Києва починаються власне чорноземні частини в Київській області, а на лівому березі вони починаються з межі колишнього Бориспільського району з Баришівським, це Березань, а також Яготин і Переяслав-Хмельницький тут теж проходять чорноземи.
А тепер розглянемо ґрунти на Полтавщині:
Ось тут в Полтавській області, Карлівському районі одні з найкращих чорноземів, зрозуміло, що це межа з Харківською областю і в Харківській області теж присутні одні з найкращих чорноземів.
Розглянемо ґрунти на Черкащині:
В Черкаській області теж поширені черноземи, як на правому так і на лівому березі, слід зазначити, що ціна за гектар поблизу Умані, Жашкова, Тального одна з найвищчих.
Розглянемо ґрунти у Вінницькій області:
У Вінницькій області є дерново-підзолисті, опідзолені ґрунти або чорноземи опідзолені темно-сірі опідзолені, тобто мова йде про не такі вже й чорноземи. Чорноземи у вінницькій області проходять невеличком клаптиком на півдні області, в районі Ямполя, далі вони на межі з Черкаською, Кіровоградською та Одеською областю. Реградовані чорноземи і слабо мало гумусні також на півночі області знову біля Київської - Козятин, Погребище це знову ж таки одні з найдорожчих земель. Якщо запитати у агрономів, чому в Вінниці земля дорожча ніж на Черкащині і чим це зумовлене, всі в один голос кажуть, про іншу кількість опадів і більш сприятливий клімат порівняно знову ж таки з Черкащиною. Тому що в моїй уяві Черкащина і Полтавщина це такі наші хлібо житниці, а от Вінниччину я чомусь ніколи так не сприймав, але ситуація така, що тут дійсно інший тип ґрунтів.
Розглянемо ґрунти в Одеській області:
Звертаю вашу увагу, що Одещина - це теж чорноземи, але південні, якщо говорити по якості, то вони гірші ніж чорноземи в Центральній Україні, але це чорноземи. Одещина має свій чорноземний клин реградовані в районі Балти чорноземи, це одні з кращих чорноземів, тобто північ області не доїзджаючи до Березівки, Роздільної, це все чорноземи доволі гарної якості.
Розглянемо ґрунти в Миколаївській області:
Схожа ситуація з Миколаївською областю, тобто, північ області це чорноземи глибокі, там присутні середньо гумусні, мало гумусні в районі Южноукраїнська та Вознесенська позначені чорноземи звичайні і далі - це чорноземи південні. Там просто нижчий рівень гумусу і менший пласт власне чорноземів, але це чорноземи, якщо ми порівнюємо з іншими областями.
Розглянемо ґрунти в Харківській області:
Харківська область до певної міри недооцінена, але якщо ви подивитесь уважно то побачите, що майже вся Харківська область - це чорноземи. Ось, наприклад, в районі Краснограда і на південь до Лозової - це одні з найкращих чорноземів це чорноземи звичайні середньо гумусні, якщо ми подивимося на північ, то це глибокі середньо гумусні, але це чорноземи градовані або середньо гумусні.
Розглянемо ґрунти в Сумській області:
В Сумській області на південь від Путивля починаються чорноземи, в тій чи іншій формі все це чорноземи. Майте на увазі, що у Сумській області вважаються найкращими землі в Лебединському районі, хоча з точки зору карти, нічого особливого ми не бачимо. В Охтирці дійсно одні з найчорніших ґрунтів також є ще пласт в районі Путивля, правда, невеличкий пласт, але дійсно там високе НГО, висока якість, висока орендна плата єдине дуже близько кордон.
Розглянемо ґрунти в Чернігівській області:
Тепер подивимося на Чернігівську область, на півночі це різного роду дерново-підзолисті і піщані глинисто-піщані грунти. На Чернігівщині чорноземи це в основному луки, колишні заплави, які в силу висихання і відходження води стали доволі родючими. передусім. Мова йде про Десну, яка тут протікає ось тут залишила свої наноси. Якщо говорити, власне, про чорноземну частину, то це південь області, це Бобровиця, яка межує з Київською, це Прилуки, Варва тут вважаються одні з найкращих земель і там дійсно хороші орендні плати і вартість гектара.
От ми зробили короткий огляд того, на що звертати увагу, коли ви обираєте собі земельну ділянку і ставите в пріоритет якість тих земель чи ґрунтів. Але, як казав один агроном, не буває поганої землі, буває поганий господар і це дійсно підтверджується практикою, що навіть найгірші земельні ділянки дають гарні врожаї з хорошим господарем.