Ми всі хочемо приймати лише найкращі рішення за будь-яких обставин. Це не є можливо через багато причин — ми не маємо всієї інформації, ми не знаємо всіх подій, ми обмежені в наших діях обставинами, бюджетом, місцезнаходженням і, мабуть, найголовніше — планами і бажання інших людей.
Прийняття правильних рішень — це поєднання мистецтва та ремесла; це вимагає наполегливої праці, навичок, а також чуття, інтуїції та удачі. Я зібрав невеликий список принципів, які допомагають приймати рішення.
1. Знайте свої цінності
Знати, на якій платформі ви стоїте в житті, чим ви не можете пожертвувати, щоб досягти своєї мети, і з чим ви можете жити. Не потрібно бути цинічним, тверді цінності допомагають приймати правильні рішення в житті, а також допомагають знаходити однодумців для спільного досягнення цілей.
2. Зрозумійте, що світ навколо існує не для того, щоб вам догоджати або вам шкодити, треба прийняти його таким, який він є. У той же час, немає потреби боятися або пасивно ставитися до світу — люди дійсно мають силу змінити ситуацію.
3. Люди з їхніми бажаннями, планами, думками та діями є головною силою, яка рухає світ. Вони або допомагають вам, або стоять на вашому шляху. Щоб успішно орієнтуватися в житті, навчіться швидко визначати, чого хочуть інші люди і що вони збираються робити, як з ними співпрацювати, або їх уникати або навіть з ними боротися. Більшість людей діють добросовісно, але не можна забути про людей, які можуть бути таємничими та прямо нечесними щодо своїх справжніх цінностей і намірів. Цьому нелегко навчитися, ймовірно, це процес, який триває все життя.
4. Зрозумійте, що нерішучість гірша, ніж прийняття неправильного рішення. Якщо ви менеджер, вам платять за прийняття рішень, ви не можете нескінченно тримати свою команду та бізнес без жодних рішень.
Тепер, коли загальні правила встановлені, перейдемо до більш конкретних:
5. Тримайте фокус. Не дозволяйте відволікаючим факторам розсіювати вашу увагу. Запишіть головні та другорядні цілі на маленьких картках і тримайте їх на видноті весь час — як кольорові липкі записки на дошці.
6. Стримуйте свій перфекціонізм — бо він стримує вас. Пошук найкращого рішення завадить вам зробити «достатньо хороше» рішення. Пожертвуйте деякими другорядними цілями, якщо це допоможіть досягти основних.
7. Обмежте час прийняття рішень. Не дозволяйте питанню витати вічно. Тривалі періоди нерішучості виснажують вашу розумову енергію. Дайте час собі прийняти рішення до кінця тижня/місяця/року та дотримуйтеся цього плану.
8. Зв’яжіться з командою/сім’єю/друзями, щоб обговорювати проблеми та приймати рішення. Не залучайте занадто багато людей, оскільки це буде гальмувати прийняття рішень, оптимально від 2 до 6 осіб. Візьміть піцу та подумайте разом.
9. Дозвольте складні запитання, дозвольте членам команди вільно висловлювати занепокоєння та ставити складні запитання. Хор, який тільки підспівує вам, не допоможе знайти проблеми у вашому плані. Натомість призначте когось, щоб оскаржити припущення та прийняті рішення.
10. Подолайте власні упередження. Є багато інформації про когнітивні упередження (cognitive bias) — які можуть негативно вплинути на прийняття рішень. Зверніться до літератури, виявіть і спробуйте уникнути цих упереджень у своєму мисленні, також залучіть членів команди, щоб перевірити, чи не впливає на прийняття рішень когнітивне упередження.
11. Збирайте відповідну інформацію, але не застрягайте в процесі збору інформації. Не надто багато, не надто мало. Сьогодні ми плаваємо в океанах інформації, тому вкрай важливо ставити правильні запитання. Створіть свій список найважливіших питань і зберіть тільки таку інформацію, щоб відповісти на них. Запишіть важливі факти на липких нотатках, розмістіть їх на дошці та встановіть зв’язки між ними.
12. Якщо дані недоступні, зробіть три припущення — мінімального, оптимального та максимального значення. Це дасть різні сценарії дій — найгірший, оптимальний і найкращий. Допоможіть собі візуалізувати свої припущення та перші ідеї на діаграмах, контрольних списках, таблицях і тримайте їх перед очима весь час.
13. Не бійтеся приймати неоптимальні рішення. У багатьох випадках наполегливо працюючи навіть за планом, який спочатку не був таким хорошим, можна досягти хороших результатів. Ентузіазм, креативність і наполеглива праця можуть виправити недосконалості початкового плану.
14. Розробіть стратегію виведення, знайдіть способи пом’якшити вплив, обмежити фінансові втрати чи репутаційну шкоду, якщо щось піде не так. Залучіть акціонера, щоб розділити з ним ризик і прибуток, орендуйте дорогі речи замість їх покупки, зробіть страхування тощо.
15. Якщо справи йдуть погано — не зациклюйтеся на невдачах занадто довго. Спробуйте витягти з цього урок і поділіться ним. Напишіть статтю або виступіть з промовою на конференції — ви можете отримати прибуток зі своїх збитків. Принаймні, у вас залишиться гарна (хоч і сумна) історія, якою можна поділитися за обідом.
16. Якщо ви застрягли у важкому рішенні, спробуйте глибоко прислухатися до внутрішнього «я». Найдіть місце усамітнення, побудьте деякий час на самоті, задаючи собі глибокі питання: Чогоо я хочу? Чого я дійсно дуже хочу? Медитуйте, сходіть до церкви, підключитеся до Божественної Мудрості, щоб отримати відповіді. Якщо ви все ще сумніваєтеся — оберіть ті варіанти і складіть план, який принесе найбільше задоволення вам, вашій команді, вашій сім’ї — не тільки за результатами, а й під час виконання. Іноді подорож є більш цікавою, ніж пункт призначення.