Як стати продакт-менеджером

Зміст

Є два варіанти, як стати продакт-менеджером. Перший - це перейти із суміжної професії (розробник, тім-лід, тестувальник, менеджер з продажу тощо). Другий варіант - увійти в професію з нуля. Останній спосіб доволі складний і потребує багатьох годин навчання, проте все реально.

У цій статті розберемо, хто такий продакт-менеджер, де ним можна стати та що для цього потрібно.

Хто такий продакт-менеджер і чим він займається

Продакт-менеджер (product manager, або ж просто продакт) - людина, яка відповідає за створення і розвиток продуктів. Такі фахівці особливо потрібні в ІТ-індустрії, але в інших сферах (наприклад, у харчовій промисловості) вони також затребувані.

В ІТ існує також професія проджект-менеджера, яку плутають із менеджером продукту. Це дві різні спеціальності. Проджект менеджер відповідає за процеси: ставить завдання команді та контролює їхнє виконання, вирішує проблеми, пов'язані з розробкою.

Product manager відповідає за кінцевий результат. Цей фахівець виконує такі обов'язки:

  • Аналізує ринок, шукає наявні та схожі пропозиції і знаходить найбільш затребувану ідею.

  • Визначає конкурентів і цільову аудиторію, сегментуючи останніх за різними ознаками, щоб розуміти їхні потреби.

  • Обговорює технічну складову продукту з керівниками та технічними фахівцями, визначає ефективне технічне рішення.

  • Створює дорожню карту з напрямком і прогресом роботи над продуктом з плином часу.

  • Контролює розробку продукту, включно як з моніторингом роботи розробників, так і з підтриманням комунікації з партнерами (замовником).

  • Проводить тестування мінімально життєздатного продукту (MVP), щоб оцінити його можливості та знайти шляхи його поліпшення.

Якщо підсумувати, справжній продакт - це фахівець, який знає, що хоче замовник і споживач, і за допомогою цієї інформації створює затребуваний і прибутковий продукт.

Якими навичками повинен володіти продакт-менеджер

Фахівцю потрібно вміти таке:

  • проводити Custdev (якісні дослідження);

  • розуміти стек технологій продукту;

  • проводити аналіз юніт-економіки;

  • складати техзавдання команді;

  • створювати MVP;

  • знати методології Scrum, Kanban;

  • проводити A/B-тестування;

  • знати SQL, хоча б основи;

  • складати Go-to-market strategy - стратегію виходу на ринок.

Що стосується особистісних якостей, то у продакт-менеджера повинні бути присутніми:

  • Сильні комунікативні навички для спілкування з цільовою аудиторією і командою.

  • Аналітичне мислення для пошуку, аналізу та синтезу інформації.

  • Здатність керувати командою і вести її за собою.

  • Високий ступінь самоорганізованості та навички тайм-менеджменту.

  • Уміння вирішувати конфлікти.

  • Готовність до постійного саморозвитку.

  • Високий ступінь стресостійкості.

Це вимоги які найбільш часто зустрічаються до продакт-менеджера. Але від фахівців можуть чекати й інших навичок, наприклад уміння проводити заходи або готувати макети до друку. Вимоги сильно залежать від сфери діяльності компанії.

Чи потрібна вища освіта продакт-менеджеру

Якщо переходити в продакт-менеджери з іншої спеціальності, специфічна освіта необов'язкова. Можна закінчити курси, щоб підтягнути конкретні навички.

Якщо вишки немає, як і досвіду в ІТ, освіта у виші буде не зайвою. Можна отримати диплом у сфері маркетингу, менеджменту або сучасних технологій.

Деякі виші пропонують спеціальності, пов'язані з управлінням продукту.

Курси продакт-менеджера

Курси - коротший шлях влитися в професію продакт-менеджера. Тривають вони приблизно 6-9 місяців, протягом яких можна вивчити основи спеціальності та опанувати багато інструментів.

Пройти навчання можна вибравши одну з декількох пропозицій наприклад на сайті Лаба

Самостійне навчання на продакт-менеджера

Обсяг знань у продакт-менеджменті величезний, і в цій професії потрібно постійно розвиватися самостійно. Це можна робити відразу кількома шляхами.

Читати книжки

Серед книжок для продакт-менеджерів можна виділити такі:

  • "Натхненні", Мартін Каган: у книжці описуються ключові принципи створення успішних технологічних продуктів, як-от фокус на потребах користувачів і розв'язанні їхніх проблем, розуміння ринку та конкурентів, розробка продукту у співпраці з командою тощо.

  • "На гачку: Як створювати продукти, що формують звички", Нір Еяль: авторка презентує модель "гачка" - цикл поведінки, що починається з тригера, який веде до дії, винагороди та інвестиції. Мета цієї моделі - створити звичку у користувача, що дасть змогу продукту стати невід'ємною частиною його життя.

  • "Deadline. Роман про управління проєктами", Том ДеМарко: книжка є комбінацією роману та підручника, де автор демонструє практичні приклади та принципи управління проєктами у формі художнього твору.

  • "Розробка вимог до програмного забезпечення", Карл Вігерс, Джой Бітті: великий підручник про те, як складати техзавдання на розробку програмних продуктів, перевіряти й тестувати вже написані вимоги.

  • "Тестування бізнес-ідей", Александер Остервальдер, Девід Бленд: автори розглядають кейси перевірки гіпотез і розповідають, як швидко та дешево перевіряти бізнес-ідеї на етапі їхньої розробки.

Вчитися проводити глибинні інтерв'ю

Для продакт-менеджера вкрай важливо знаходити глибинні потреби користувачів. Це допоможе перевіряти гіпотези, знаходити робочі рішення і закривати потреби цільової аудиторії продуктом, а отже, робити його успішним.

Зібрати більше кейсів у портфоліо

Що більше кейсів, то краще ви зможете показати майбутньому роботодавцю свої компетенції. Після курсів у вас будуть у портфоліо деякі проєкти, але їх може бути недостатньо.

Непоганий варіант поповнення портфоліо - це створення своїх пет-проєктів. Знайдіть ідею, зберіть команду однодумців і разом створіть проєкт. Це допоможе добряче прокачати навички, особливо управління командою, дасть змогу додати гарні рядки в резюме та зацікавити майбутніх роботодавців.

Знайти ментора

Зворотній зв'язок від більш досвідченого колеги - безцінний. Ментор допоможе знайти точки зростання, вкаже на помилки та поділиться цінними знаннями. Це дасть змогу швидше набратися досвіду і вирости в професії.

Ви можете написати людині, досвідом якої захоплюєтеся, з проханням стати її ментором. Також можна скористатися групами в соцмережах, присвячених продакт-менеджменту, або звернутися в спеціалізовані сервіси на кшталт ukrops.club.

Як шукати першу роботу продакт-менеджером

  1. Перейти на іншу посаду всередині компанії

Якщо у вашій компанії потрібен продакт, то чому б вам не стати ним? Найчастіше компанії так і закривають ці посади - готують фахівців із суміжної сфери. У такому підході великий плюс в тому, що не потрібно з нуля вивчати продукт і знайомитися з процесами всередині компанії, а отже, і влитися в роботу можна швидше.

  1. Потрапити на стажування

Спеціаліст без досвіду може розраховувати на позицію помічника продакт-менеджера або стажера. Це непоганий варіант отримати перший досвід роботи, після якого знайти більш гідну пропозицію буде легше. На високу зарплату розраховувати не варто.

  1. Брати участь у хакатонах

Це заходи, на яких розробники, менеджери, дизайнери та інші учасники збираються в команди і змагаються між собою, створюючи який-небудь проєкт.

Участь у хакатоні допоможе не тільки отримати новий кейс і грошовий приз, а й прокачати продуктові скіли, виявити свої слабкі місця й отримати зворотний зв'язок. А найголовніше, учасники, які найкраще себе проявлять, можуть отримати роботу.

Шукати хакатони можна на спеціалізованих майданчиках на кшталт hackforlocals.org. Також подібні заходи іноді проводять ІТ-компанії, і ви зможете відстежувати ці події в організацій, які вас цікавлять.

Скільки заробляють продакт-менеджери в Україні

Точних даних щодо зарплати немає, оскільки вона сильно залежить не тільки від рівня компаній, а й сфер їхньої діяльності. Щоб отримати приблизні цифри, можна звернутися до сервісу Work.ua. Він збирає дані з відкритих вакансій, у яких зазначено рівень заробітної плати. За даними сервісу, середня заробітна плата в Україні становить 30 000 гривень, медіанна - 44 000 гривень, модальна - 145 000 тис. грн.

Якщо звернутися до сервісу SPEKA, то можна побачити великий розкид за зарплатами.

SPEKA ділиться даними дослідження про те, скільки заробляють українські продакт-менеджери в IT та від чого це залежить. 

Які зарплати у продактів

Більшість з опитаних продакт-менеджерів (227 із 388) отримують від $2000 до $5000 на місяць. Серед них найбільше (63) відповіли, що їхня зарплата у межах $3000-4000. 59 людей зізналися, що отримують $4000-5000 на місяць. Шестеро сказали, що заробляють менше $800, а восьмеро  — понад $8000. 

У 75% опитаних зарплата прив'язана до курсу долара або євро. А річні бонуси мають 34%.

Як наголошують автори, якщо ви отримуєте $2000 або менше, ваша зарплата нижча, ніж у 80% опитаних продакт-менеджерів. Якщо ж понад $5000 — більша, ніж у 84%.

9% опитаних абсолютно незадоволені своєю зарплатою, чверть повністю задоволена. Більшість, 56%, радше задоволені, ніж ні.

Від чого залежать зарплати

Досвід в IT. Серед тих, хто працює у цій галузі понад вісім років, майже половина отримує від $4000 до $6000. У кого досвід від 4-8 років, зарплата переважно становить $2500-4000,  2-3 роки — $1500-2500, рік і менше —до $1500.

Досвід у продакт-менеджменті. Якщо ви працюєте продактом від року до трьох, то ваша зарплата буде $2500-4000 або навіть $1500-2500. Якщо ж такого досвіду у вас 4-5 років, то шанси отримати зарплату $4000-6000 на місяць, а то й більше, — майже 50%. А якщо досвід понад 6 років, то зарплата більш ніж $4000 вам майже гарантована. 

Іноді можна навіть отримувати понад $6000, маючи менше року досвіду і в IT, і у продакт-менеджменті. Але єдиний учасник дослідження, якому таке вдалося, до цього мав власний бізнес. Його нинішній рівень — Senior/Lead/Principal.

Seniority level. Більшість опитаних джуніорів отримують до $2000. Майже половина мідлів — $2000-3000, ще третина — до $2000. Зарплати сеньйорів стартують переважно від $2000, третина з них отримує $4000-5000, чверть — $3000-4000, ще приблизно чверть — $5000-7000. Працівників рівня директора, CPO або VP у дослідженні небагато, майже половина з них отримує $5000 і більше. Але є й такі, що заробляють до $2000.

Розмір компанії. Рівень зарплат у продакт-менеджерів не надто залежить від розміру компанії. Трохи менше за інших заробляють продакти у компаніях від 10 до 200 працівників, середній рівень зарплат там становить $1500-4000. 

Галузь. Найвищий рівень зарплат продакт-менеджерів в електронній комерції та гемблінгу (переважно $4000-6000). У фінтеху, банкінгу, страховому бізнесі та освітніх технологіях частіше заробляють $2500-4000, хоча зарплати у $4000-6000 теж зустрічаються досить часто. У медтехнологіях та ігровій індустрії зарплати в $2500-4000 — майже норма, решта варіантів не так поширені.

Стать. Жінки-продакти часто отримують на тій самій посаді та з тим самим досвідом нижчу зарплату, ніж чоловіки. Загалом зарплату до $2500 мають більше жінок, ніж чоловіків. У проміжку $2500-4000 спостерігаємо майже рівність, а від $4000 уже починається перевага чоловіків, яка дедалі більшає зі зростанням суми. І тільки коли йдеться про досвід у понад 6 років, зарплати майже вирівнюються. Хоча лише одиниці з жінок навіть із таким досвідом отримують більш ніж $6000 на місяць.

Вік. Автори дослідження наголошують: якщо вам від 25 до 46 років,  можна отримати будь-яку зарплату — як найнижчу, так і набагато вищу за середню. Це свідчить про те, що заробітна плата продакт-менеджерів в IT залежить не від віку, а від інших критеріїв.

Як може розвиватися кар'єра продакт-менеджера

  1. Розвиток своїх компетенцій

Продакт-менеджер може поглиблювати свої знання і навички в галузі розробки продуктів, маркетингу, аналітики та інших суміжних галузей. Це допоможе брати складні проєкти й отримувати вищу оплату.

  1. Зростання на посаді

Продакт-менеджер може просуватися кар'єрними сходами, обіймаючи вищі позиції всередині компанії. Наприклад, він може стати керівником відділу продуктів, заступником директора з розвитку продуктів або директором з розвитку бізнесу.

  1. Перехід в іншу компанію

Досвідчений продакт може знайти роботу в іншій компанії, при цьому на більш високій посаді. Деякі компанії неохоче підвищують своїх співробітників і/або не хочуть переглядати їхні зарплати. У цьому випадку тільки перехід в іншу організацію допоможе швидше просуватися кар'єрними сходами.

  1. Запуск власного бізнесу

Продакт-менеджер - це свого роду підприємець, який втілює свої ідеї в життя. Він може використовувати свій досвід і знання для запуску свого власного бізнесу.

Висновок

Стати продакт-менеджером найпростіше із суміжної спеціальності, але і з нуля цю професію освоїти реально. За допомогою якісних курсів, самонавчання і постійної практики влитися в професію можна за рік. Головне, йти в цю спеціальність із палаючими очима - інакше затриматися в ній не вийде.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

903.9KПрочитань
11Автори
713Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається