Багато людей у війську думали над тим щоб купити щось на заміну виданому бронежилету, оскільки багатьом він видається важким і незручним. Але розібратись що краще купити, особливо новачку, буває тяжко. Тож тут я спробую допомогти розібратись з цим питанням. Рекомендацій щодо конкретних виробників тут не буде, лише загальні відомості які допоможуть обрати підходящий для себе варіант.
Одразу хочу попередити що цей довгочит є об’єднанням кількох дописів з мого телеграм-каналу написаних в різний час тому заздалегідь вибачаюсь якщо десь у тексті траплятимуться неточні або дивні формулювання
Бронежилет чи плитоноска - що краще?
Плитоноска має значно меншу вагу однак це лише за рахунок зменшення площі захисту (відсутність бічних пластин та балістичних пакетів). Тому більшості людей зручніше плитоноска, особливо коли доводиться багато рухатись. Однак 10% людей мають трохи іншу будову тіла і тому плитоноска їм не зовсім підходить і все ж зручніше бронежилет.
Бронежилет має більшу площу захисту а саме з боків, куди нерідко залітають уламки від снарядів. Також в більшості бронежилетів передбачено встановлення додаткового захисту - пахова плита, захист плечей і шиї. Однак все це значно збільшує вагу.
Бронежилет і плитоноска мають різний розподіл ваги, якщо вся вага плитоноски зазвичай лягає на плечі то вага бронежилета зазвичай рівномірно розподіляється по всьому тілу. На короткий проміжок часу бронежилет відчуваєш значно менше ніж плитоноску однак за довгий час носіння стомишся приблизно однаково.
Додатковий балістичний захист
Бічний захист для плитоноски. У багатьох плитоносках вже є камербенди для встановлення бічних балістичних пакетів. Якщо ж в самій плитоносці не передбачено встановлення бічних балістичних пакетів, на цей випадок можна купити балістичний пакет зі спеціальним чохлом який кріпиться на систему molle як звичайний підсумок. Хоча навіть з таким бічним захистом варто не забувати про один нюанс - в плитоносці балістичні пакети будуть лише з боків, а в бронежилеті ще й під плитою, що у разі влучання захистить від уламків плити і пом'якшить заперешкодну травму, але додасть десь 1-1,5кг ваги, а в деяких випадках (індивідуально) впливає на рухливість. В бронежилеті зазвичай балістичний захист зпереду доходе до ключиці, і для когось це перевага бо зменшує відчуття віддачі від автомата а для когось суттєва проблема бо заважає правильно тримати зброю.
Різницю по висоті між плитоноскою та бронежилетом (все ж бронежилет під плитою має балістичний пакет який закриває набагато нижче ніж стандартна плита) допоможе ширша РПС з балістичним пакетом, також це буде корисно всім високим людям
Також додатковий захист ззаду забезпечить сидіння-карімат (в народі "піджопник") які тепер також виготовляють з балістичними пакетами всередині і кріпиться до РПС. За відгуками тих хто користувався - так само зручно як і звичайний “піджопник”.
Захист паху типу “напашник” також цілком реально встановити не лише на бронежилет де передбачено кріплення для нього, зараз можна знайти ті що кріпляться на РПС тож навіть якщо ви обрали плитоноску все одно зможете захиститись і тут. Також існують бронетруси які просто вдіваються поверх штанів. Для кращого рощуміння нижче вставлю фото. Що з цього буде зручніше - чисто індивідуально
А от кевларові труси які вдіваються під штани є доволі спірним варіантом балістичного захисту оскільки вони можуть завадити правильному накладанню турнікету у разі поранення, а на те щоб їх зняти або розрізати треба чимало часу. Те, що їх офіційно видають в армії США - не аргумент, оскільки американці не воювали в наших умовах.
Захист плечей і шиї останнім часом також випускають і для бронежилетів і для плитоносок, різниця лише в способі кріплення. Захист стегон кріпиться здебільного на РПС тому універсальний.
Але не забувайте що кожен додатковий елемент захисту трохи додає ваги (від +0,5кг до +1кг), а в деяких випадках (чисто індивідуально) знижує рухливість, тому що з цього використовувати вирішувати лише вам. Єдине що не раджу нехтувати бічним захистом оскільки саме бокові рани живота є найнебезпечнішими та найскладнішими
Бічні плити чи балістичні пакети?
Балістичні пакети не стримують кулі взагалі проте дуже добре стримують уламки і пом'якшують удар. Мають переважно 2й клас захисту. Бічні плити в Україні продаються лише сталеві, заявлений клас захисту 2, 4, 5 (хоча щодо 4 і 5 є сумніви оскільки мені не вдалось знайти перевірених вироників). По ідеї 4 і 5 клас якщо воно відповідає заявленому класу захисту має стримувати і деякі кулі, однак при потраплянні кулі в сталеву плиту відбувається сильний удар внаслідок якого пошкоджуються внутрішні органи. Що буде з внутрішніми органами при потраплянні уламків в плиту залежить від розміру і швидкості цих уламків. При влучанні уламка в балістичний пакет влучання відчувається набагато слабше.
Вага бічних сталевих плит становить в середньому 1,4кг, балістичний пакет приблизно вдвічі легше. По вартості приблизно однаково
Ситуації коли куля влучає в бік саме туди де має бути плита насправді дуже рідкісні. Тому особисто я не бачу сенсу в бічних плитах і віддаю перевагу балістичним пакетам. А вам раджу просто зробити висновки з усього написаного і обрати те що для вас на вашу думку краще
Вибір балістичних пакетів
У нас продають два типи, це кевлар або подібні тканини, і надвисокомолекулярний поліетилен. Спільного в них те, що це спеціальна тканина, склеєна в багато шарів. За рахунок цього пакети гнучкі. Також спільна в них чутливість до води, яка попадаючи всередину пакета може випаровуючись розшарувати тканину. Тому балістичні пакети запаковані в водонепроникний чохол. Тож купуючи б/в балістичні пакети уникайте тих які мають хоча б найменші пошкодження або потертості, сліди ремонту тощо незалежно від матеріалу.
Також важливою відміною є здатність горіти. Сертифікований кевлар майже не горить, так само як і арамідні тканини. Поліетилен нажаль має більшу здатність до згоряння, і меньш стійкий до тертя. При витиранні верхнього покриття пакет швидко руйнується. тому в бронежилетах для бойових дій, краще надати перевагу кевлару і подібним матеріалам.
Взагалі балістичних тканин велика кількість зі схожими параметрами. При наявності сертифіката, не треба лякатися інших назв. Кевлар це назва тканини яку виробляє фірма Дюпонт. Якщо виробник або військове відомство закупляло тканину іншої фірми, назва буде інша. Головне це наявність сертифікату. Ну і нагадуємо, що хороші речі не можуть бути дешеві. Не економте на своїй безпеці, не купляйте ноунейм поробок.
Також не нехтуйте терміном придатності балістичних пакетів оскільки з часом вони можуть втрачати свої властивості
Які плити краще - сталь чи кераміка?
Сталеві плити дуже важкі, тому в наш час їх вже не випускають вище 4 класу захисту які можуть важити до 8кг/плита в залежності від якості сталі. Натомість керамічні плити значно легше - одна плита 6 класу ~2,8-2,9кг.
Однак за керамічними плитами міцно закріпилась репутація одноразових і по факту це дійсно так. Вони добре стримують кулі 5,45 і 7,62 однак сильно тріскаються і 3 кулі в 3 різні сторони плити зазвичай достатньо щоб повністю її знищити.
Однак як показує практика кульові поранення в наш час все ж рідкість. І навряд ви отримаєте ті 3 кулі, ще менше шансів отримати 4 смертельну або 2 в одну точку щоб вже точно загинути. Тому особисто я не бачу в цьому великої проблеми і вже точно не рекомендую скрізь тягати за собою запасні плити як це радять фанати сталевих плит
Натомість якщо розібратись сталеві плити які прийнято вважати "вічними" однозначно такими не є. Так, якісна сталь не тріскається і не розсипається на друзки скільки б куль в неї не влучило однак деформується вже при першому влучанні. І при наступному влучанні ця деформація вже здатна завдати серйозних ушкоджень. Не кажучі вже про те що сила удару кулі в сталеву плиту буде відчутніше
Тому особисто я не бачу сенсу перенапружуватись і ходити з важкими сталевими плитами. Як на мене єдиний суттєвий недолік керамічних плит це їхня висока вартість (250-450$ за плиту в залежності від виробника)
Кевларові плити це окрема тема вони для поліції, спецслужб але не для військових, оскільки клас захисту там до 3. А на війні мінімальний 4.
Як вибрати хороші керамічні плити для бронежилета?
Перше на що варто звернути увагу це країна виробництва плит. Хороші плити виготовляють в США, країнах НАТО, Греції та Британії. А от китайські і турецькі не варто купувати. Китай славиться недобросовістними виробниками, а в Туреччині нормальні плити виробляють лише для потреб своєї армії, а все що йде на експорт - неякісне. Щодо українських виробників - перед покупкою треба уважно вивчати відгуки, перевіряти сертифікати якості тощо. Також варто поспілкуватись з людьми які мали досвід використання цих плит. Сертифіковані плити виготовлені в Україні на даний момент в плані якості не поступаються західним виробникам, а от якість несертифікованих приблизно на одному рівні з китайськими. Відрізнити сертифіковані плити від несертифікованих нескладно - на сертифікованих завжди є наліпка з повною інформацію про плиту та виробника, на несертифікованих вона відсутня. Знаючи виробника не складно знайти відгуки. Також на сайті виробника мають бути сертифікати які підтверджують якість плит, а у разі їх відсутності на сайті виробник зобов'язаний надати їх на вимогу.
При виборі важливо звернути увагу на розмір плити (самий розповсюджений стандартний 25х30см, він же і найменший, але деяким людям краще обирати більший розмір щоб були закриті усі важливі органи), клас захисту (не менше 4) та тип плити.
Орієнтуючись на американську систему їх маркування, існує 3 типи плит:
ESAPI покращена версія попереднього типу, виробники керувалися досвідом війн на близькому сході. За заявами виробника, витримує бронебійну кулю набою 30-06 (7,62х63). Мають покриття зеленого кольору, і відповідне маркування буквами. Плити цього типу дещо важчі попередніх.
XSAPI найбільш свіжа розробка, виробник заявляє збереження захисних властивостей до 3х попадань. Мають коричневий колір покриття.
Однак це маркування актуально лише для плит які вироблялись для потреб армії США, комерційні плити переважно всі чорного кольору незалежно від типу. Якістю американські плити комерційного виробництва не поступаються тим які виготовлені для потреб армії США. Але визначити тип плити комерційного виробництва можна лише прочитавши інформацію на самій плиті або у разі її відсутності - на сайті виробника.
Взагалі це маркування вказує на тип конструкції конкретної плити, а не наприклад виробника, чи країну виробництва. Виготовлені вони з карбіду бору, і спеціальних вставок з полімеру який зменшує крихкість конструкції, але плити все одно чутливі до сильних ударів, тому треба дбати про їх збереження, не кидати бронежилет чи піддавати ударам. Тому треба бути обережним купуючи вживані плити, обов'язково перевіряти їхню цілісність, і краще не купувати плити попередній власник яких активно використовував їх в зоні бойових дій.
Іншим великим мінусом є обмежений строк придатності. Це 5-6 років. Дата виготовлення та термін придатності має бути вказаним на самій плиті:
Після цього проводять перевірку, відстрілюють пробну партію, перевіряють стан плит, стан покриття, при позитивних результатах, маркують відповідною наліпкою з датою інспекції. Але по доступній інформації для бойового використання їх не допускають, і використовують лише як навчальний інвентар. Деякі з них навіть мають сліди використання, видимі пошкоджнення покриття, сліди ремонту тощо:
Такі плити, незважаючи на інспекцію, краще не купувати і не застосовувати в зоні бойових дій.
Цілісність плит нескладно перевірити самостійно. Для цього треба тупим металевим предметом легенько постукати по внутрішній поверхні плити від краю до центру. Вона видасть дзвінкий звук. Якщо плита несправна, звук буде глухий. Інший спосіб це стиснути торці по діагоналі, при несправності буде чутно хрускіт. Також звертайте увагу на цілісність покриття, і наявність його ремонту, латок. В мережі є хороше відео від каналу Alex Saint, де наочно розповідається як відрізнити несправні керамічні плити.
Перевіряти цілісність плит необхідно:
1) одразу при покупці
2) при переїздах з позиції на позицію, оскільки в дорозі існує ризик пошкодження
3) періодично під час навчань та після виходу з бойових позицій
Molle чи lazer cut - що краще?
Наостанок треба визначитись із системою кріплення підсумків, яких існує дві: MOLLE і LAZER CUT
Molle - це нашиті паралельно стрічки для кріплення різного спорядження. Lazer cut - це міцна тканина в якій лазером прорізані спеціальні отвори таким чином, щоб вони утворювали аналогічну систему кріплень.
Однозначної відповіді що краще як завжди немає бо все залежить від використання. Якщо підсумки відносно легкі і їх один раз поставити і більше не знімати, то краще lazer cut, оскільки з ним підсумок щільніше прилягатиме до того на чому його закріпили. Однак для важких підсумків і частої заміни lazer cut не підходить оскільки з часом розтягується і навіть рветься, ремонту не підлягає.
Стропи оригінальної molle набагато міцніші і більш зносостійкі ніж тканина для lazer cut, тож вони витримують значно більше навантаження. Також з системою molle менше стирається основна тканина за рахунок незначного відступу від неї. Але варто звернути увагу щоб це була саме оригінальна стропа molle, а не складена вдвоє кордура оскільки з нею підсумки прилягатимуть не так щільно