Розведення фазанів - бізнес, у якому ви не зіткнетеся з високою конкуренцією. Однак, щоб досягти успіху, необхідно володіти певними знаннями і розробити чіткий бізнес-план.
Опис та аналіз ринку
Бізнес із розведення фазанів може бути у двох форматах: продаж у живому вигляді або на м'ясо. Фазанина вважається дорогим і дієтичним продуктом, тому вашими покупцями стануть:
супермаркети з дорогими та рідкісними продуктами;
ресторани, у меню яких є страви з дичини.
Таких ресторанів не багато, в основному, вони розташовані у великих містах.
Також фазанину можна реалізовувати на експорт, але тут потрібно мати на увазі додаткові витрати і клопоти з оформленням документів. До того ж на початкових етапах бізнесу цей варіант практично неможливий через невеликі обсяги виробництва.
Вибір породи
Після вибору напрямку бізнесу з розведення фазанів необхідно визначитися з породою. Усе залежить від попиту та наявності обраного типу в регіоні. Також враховується специфіка догляду за птахом, умови утримання, власні сили та фінансові можливості.
Фазани діляться на кілька видів, перерахуємо основні.
Королівський. Цю породу відносять до декоративної, оскільки у птаха довге темно-золотисте пір'я. Такі фазани можуть досягати до двох метрів тільки через довжину хвоста.
Срібний. Покриті чорно-білим пір'ям, на голові широкий чубчик. В основному мешкають у Китаї, де є ще кілька підвидів срібних фазанів.
Золотий. Оперення золотисто-червоне, хвіст довгий і темний. Через невелику вагу не розводяться в промислових масштабах. Зустріти золотого фазана можна в зоопарках.
Вухатий. Птахи відрізняються великою вагою і великим дзьобом, а вухатим називають через довге пір'я біля вух.
Мисливський. Такий тип був виведений на американських і європейських господарствах для схрещування з іншими видами.
Догляд за фазанами
Фазани досить невибагливі, важливо лише створити умови утримання, які будуть близькі до природних. Зазвичай у вольєрі на трьох самок припадає один самець. Іноді самці бувають агресивними і клюють самок, тому необхідно обладнати укриття (будиночки), щоб птах міг сховатися.
Годують дорослих особин комбікормом для бройлерних курчат (5 гривень за кілограм). На день один птах з'їдає близько 100 грамів комбікорму, при цьому фазан досить добре набирає вагу. Повністю виростає фазан за 4-5 місяців, вага дорослої особини - 1-2 кг.
Розведення та утримання фазанів у домашніх умовах
Фахівці не рекомендують відкривати бізнес із розведення фазанів у домашніх умовах. У фазанів досить велика норма площі на одну особину, до того ж забіякуватий характер. Птах належить до категорії дорогих і можуть виникнути складнощі з каналами збуту.
Також у яєць досить тонка шкаралупа, що може призвести до бою, а при спалахах захворюваності можуть бути значні втрати.
Це не означає, що бізнес-ідея з розведення фазанів удома не працюватиме. Однак хороший дохід приноситиме лише велика ферма.
Облаштування території
Фазан - активний птах, якому потрібна велика територія для вигулу. Згодом територію можна поділити на сім'ї, де кожна перебуватиме в окремій клітці. Наприклад, на 500-600 голів потрібен вольєр площею близько 4 га.
Персонал
Ідея великого бізнесу з розведення фазанів потребує найму персоналу:
2-3 людини для прибирання і щоденного догляду за птахами;
ветеринар (на постійній основі або за потребою);
бухгалтер;
менеджер із закупівлі корму і налагодження каналів збуту - цей фахівець важливий, оскільки реалізувати товар досить важко.
Фінансові вкладення для бізнесу розведення фазанів
Обраний вид діяльності передбачає великі вкладення через високу вартість птахів, пір'я і м'яса. Якщо ви не маєте у своєму розпорядженні великих фінансів, можна почати розведення фазанів з купівлі яєць. Однак для цього потрібні інкубатори і кури-насідки.
Як уже говорилося вище, яйця фазана вирізняються особливою крихкістю, тому під час транспортування необхідно виключити будь-яку тряску, а також не піддавати яйця перепадам температур. Вартість одного яйця - 40-80 гривень.
Якщо ж ви плануєте купувати птахів, то найкращий варіант - молодняк. Це особини, яким уже 4-5 тижнів. Вважається, що саме такий вік ідеальний для покупки. Пташеня фазана до трьох місяців коштує близько 100-200 грн, особини 3-6 місяців - 200-300 грн.
Розведення фазанів - вигідно чи ні? Це закономірне питання кожного підприємця. Однак розрахунки тут індивідуальні. Щоб розрахувати вкладення, необхідно враховувати такі фактори як:
середньоринкова ціна птиці або інкубаційного яйця;
обладнання;
матеріали для будівництва зимника та літніх вольєрів, кормів тощо.
Приблизний прибуток
Вартість м'яса фазана за кілограм у середньому 600 грн, а утримання однієї особини за весь час становить близько 200 грн. Виходить, що чистий прибуток з одного птаха - 400 грн. Подальші розрахунки залежать від обсягів ферми та інших додаткових витрат.
Терміни окупності бізнесу
Термін окупності безпосередньо залежить від зростання особин, щойно вони досягнуть 17-20 тижнів, можна реалізовувати. З м'ясного напряму прибуток піде швидше. Трохи повільніше окупиться ферма, яка спеціалізується на декоративних породах і продажі молодняка та яєць для інкубації.
Варто зазначити, що сьогодні сільськогосподарський бізнес - перспективний напрямок, який досить швидко розвивається, а також підтримується державою. Вкладення в бізнес неодмінно окупляться.
Як рекламувати бізнес
Рекламуватися можна через соцмережі, створити власний сайт або розмістити оголошення на спеціальних майданчиках. Правильним рішенням буде найняти менеджера, в обов'язки якого входить просування товару і пошук каналів для реалізації.