10 найдивніших ігрових консолей в історії: від 1970-х до наших днів

Творці консолей часто експериментують. Часом у магазини потрапляють настільки дивні гаджети, що на їхньому тлі навіть гібридна Nintendo Switch зі знімними джойконами виглядає класичною, як Ленінградська симфонія Шостаковича. Взяти хоча б приставку із вбудованим кермом, портативку з механічною рукояткою на боці або настільний аркадний автомат! Ось про такі оригінальні гаджети ми і поговоримо в цьому матеріалі.

10 найдивніших ігрових консолей в історії: від 1970-х до наших днів

1. Coleco Telstar Arcade (1977)

Консолі епохи диско були дуже своєрідними. Треба віддати їх розробникам належне: тоді взагалі ніхто не знав, як має виглядати ігрова консоль. Всі були першопрохідниками і діяли буквально на дотик. Тому іноді виходив гібрид дробовика та вантажівки на кшталт Coleco Telstar Arcade.

Coleco Telstar Arcade (1977)

Кожну грань трикутного корпусу цієї консолі оснастили окремими органами управління: кермовим колесом, світловою рушницею, парою геймпадів. У що хочете пограти, з такого боку і сідайте. Ігри (а їх для приставки вийшло аж чотири штуки) постачалися на стильних картриджах у вигляді сріблястих трикутників, які потрібно було розміщувати на вершині консолі. За мірками тих років — наукова фантастика рівня «Зоряного шляху» не менша.

2. Vectrex (1982)

Дизайн цієї консолі формату все включено явно натхненний ігровими автоматами. Утім, унікальною її робить дещо інше. По-перше, Vectrex — рідкісний приклад домашньої ігрової системи, якій не потрібний телевізор, адже вона має власний екран. По-друге, екран цей хоч і чорно-білий, проте векторний. Чіткі лінії замість пікселів розміром із кулак — для 1982 року це було справжнім графічним проривом. А кольору зображення надавали пластикові наклейки, які потрібно було ліпити на монітор.

Vectrex (1982)

Аксесуари до Vectrex також пропонували передові. Світлове перо Light Pen дозволяло малювати прямо на дисплеї і навіть створювати анімацію, а 3D Imager і стала першою в історії консолей VR-гарнітурою. Не дивно, що ентузіасти й досі пишуть під Vectrex нові ігри та навіть видають їхні фізичні копії. Чи це не показник успіху?

3. Funsation Off-The-Wall Projector (1989)

Один із головних недоліків портативних гаджетів - маленький дисплей. Автори Funsation Off-The-Wall Projector вирішили цю проблему, поєднавши в одному умовно компактному корпусі ігрову консоль і переносний проектор на батарейках. Кожен картридж з грою мав свій екран, через який зображення і проектувалося хоч на стіну, хоч на стелю.

Funsation Off-The-Wall Projector (1989)

Сьогодні ігри рівня «Вовк ловить яйця» не надто вражають, але сама концепція, погодьтеся, цікава.

4. Konami Picno (1992)

Японський ексклюзив, у якому консоль схрестили із графічним планшетом. Причому непоганим: Picno підтримувала до 160 кольорів на екрані, що набагато краще NES (нехай і гірше Super NES). Отриманий гібрид краще підходив для малювання, ніж для ігор, але останні теж були, хоча переважно освітньої якості.

Konami Picno (1992)

На жаль, Picno не витримала конкуренції з Sega Pico, яка пропонувала велику потужність та багату ігротеку. Здешевлена ​​Picno2 також не вистрілила. А шкода, девайс був справді класний.

5. Nintendo Virtual Boy (1995)

Напевно, всі, хто цікавиться темою незвичайних консолей, чули про це диво (або чудовисько?) інженерної думки. Однак було б злочином не згадати першу портативку за допомогою стереоскопічного 3D. Майже за чверть століття до будь-яких там Oculus Quest!

Nintendo Virtual Boy (1995)

На жаль, картинка була суто чорно-червоною, а конструкція окулярів на ніжках — дуже незручною. У результаті Virtual Boy стала найголовнішим провалом Nintendo, її єдиною консоллю, проданою тиражем менше мільйона одиниць. І жодні ексклюзиви не допомогли. Натомість у 2011-му «Велика N» взяла реванш на полі стереоскопії із надпопулярною 3DS.

6. Tiger R-Zone (1995)

Однак про Virtual Boy у подібних добірках говорять часто, а ось іншу дивну портативку з того ж таки 1995 року нерідко забувають. З першого погляду взагалі досить складно визнати у R-Zone ігровий пристрій. Вона кріпилася на голову за допомогою пов'язки і проектувала зображення на крихітний прозорий екран прямо перед очима гравця.

Tiger R-Zone (1995)

Можливо, справа була в надто примітивних іграх, можливо — у монохромній червоній картинці, але вбивство Gameboy вкотре не відбулося. Компанія Tiger Electronics випустила кілька традиційніших варіантів консолі, які не треба було носити на лобі, проте картину вони не змінили. R-Zone так і залишилася історія ігрового заліза символом нікому не потрібного творчого експерименту.

7. Nokia N-Gage (2003)

Один із головних виробників мобільних телефонів теж вирішив зіграти у консоледержателя… і програв. Злиття портативної ігрової консолі та мобільника провалилося. Причому переваг у N-Gage вистачало. Далекий предок сучасних ігрових смартфонів вийшов страшенно потужним агрегатом, здатним видавати 3D-графіку рівня першої PlayStation. Для хендхелдів на той час — значне досягнення. На N-Gage виходили гучні франшизи на кшталт Tomb Rider та Tony Hawk's Pro Skater. А ще там була безкоштовна "Змійка"! Пристрій підтримував мультиплеєр через Bluetooth та мобільні мережі. Але це не допомогло.

Nokia N-Gage (2003)

«Консолефон» вийшов надто дорогим, громіздким та незручним. На старті за N-Gage просили 299 доларів: приблизно втричі більше, ніж головного конкурента Gameboy Advance. Щоб змінити картридж, потрібно було діставати акумулятор, а при дзвінку - тримати телефон боком через невдале розташування динаміка. Вихід спрощеної та здешевленої N-Gage QD не врятував ситуацію. Nokia більше не поверталася на консольний ринок.

8. Thumby (2022)

Найменша консоль у світі. Вона не просто розміром з брелок для ключів - це буквально брелок довжиною три сантиметри та вагою 4,7 грама.

Thumby (2022)

При цьому вона має однобітний OLED-дисплей з роздільною здатністю 72×40 пікселів, аж 2 МБ пам'яті, акумулятор ємністю 40 мАг, що забезпечує до двох годин гри на одному заряді, і навіть підтримка мультиплеєра по сполучному кабелю. Якщо комусь не вистачить шести встановлених ігор, можна створити нові за допомогою візуального програмування Blockly. Серйозна річ.

9. Playdate (2022)

Playdate виглядає так, ніби її розробили років 40 тому, хоча вийшла 2022 року. Крім яскраво-жовтого корпусу та монохромного дисплея ця консоль виділяється аналоговою ручкою на боці. Обертаючи її, можна, наприклад, керувати швидкістю і напрямком перебігу часу в Crankin's Time Travel Adventure. Досвід дуже незвичайний.

Playdate (2022)

Для консолі є кілька сотень ігор, і користувачі самі активно роблять нові. Є всі підстави вважати, що оригінальну маленьку Playdate чекає нехай нішеве, але цілком світле майбутнє.

10. Evercade Alpha (2024)

Справжня знахідка для ретрогеймера має вийти у продаж уже наприкінці листопада. Evercade Alpha – настільний аркадний автомат. Зовсім як справжній, лише маленький: з 8-дюймовим екраном формату 3:4, кнопками прямо на корпусі та шістьма встановленими іграми з лінійки Street Fighter або Mega Man – залежно від видання.

Evercade Alpha (2024)

Якщо цього мало, Alpha підтримує картриджі Evercade – а це понад 500 класичних ігор. І ніякого вам завантаження з інтернету.

Висновок

Навіть серед серійних продуктів дивних девайсів так багато, що окрему книгу можна написати. Причому далеко не всі вони стали комерційними провалами, але усі без винятку увійшли в історію. А це зайвий раз підтверджує просту істину: бути не таким, як все справді круто.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Pavlo Bro
Pavlo Bro@MrBro

Хлопець з далекого села :)

7Прочитань
0Автори
1Читачі
На Друкарні з 15 грудня

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається