Археологи дізналися, коли люди почали цілуватися

Сьогодні поцілунки здаються більшості з нас звичайним виразом любові і прихильності, але коли люди вперше почали згадувати поцілунок в пориві пристрасті? Пара дослідників змогла дати відповідь на це питання.

На цій месопотамській глиняній табличці зображена пара, що злилася в поцілунку / © Science, 2023[/caption]

Довгий час вчені гадали, коли і де саме люди почали висловлювати любов, пристрасть або прихильність через зіткнення губами — поцілунки. Одні дослідники вважали, що найдавніші докази такої поведінки знайдені в Індії бронзового століття, інші заперечували, що «першовідкривачів» слід шукати в більш давні часи.

Мабуть, поцілунки не виникли раптово і в якомусь конкретному співтоваристві, але практикувалися в багатьох стародавніх культурах протягом декількох тисячоліть. При цьому на відміну від батьківсько-дружніх поцілунків романтично-сексуальні зустрічаються досить рідко, і в сучасному світі публічна демонстрація такої поведінки в деяких країнах вважається непристойною або навіть знаходиться під забороною.

Добре відомо, що поцілунки між партнерами допомагають їм оцінити один одного, сприяють сексуальному збудженню і, як наслідок, інтимних стосунків. У найближчих родичів людей - людиноподібних мавп - часто зустрічаються батьківсько-дружні поцілунки, тоді як романтично-сексуальні досі вчені спостерігали тільки у бонобо. Таким чином, швидше за все, цілувалися люди повсюдно і з самого початку свого існування, проте матеріальні свідчення такої поведінки почали залишати порівняно пізно.

Згідно з висновками пари дослідників з Данії і Великобританії, представленими в журналі Science, що вважалося раніше найдавнішим рукописне свідчення романтичних поцілунків, знайдене в Індії і датується приблизно 1500 роком до нашої ери, насправді порівняно молоде. А в стародавній Месопотамії і Єгипті текстові описи поцілунків почали з'являтися як мінімум з 2500 року до нашої ери, тобто на тисячу років раніше індійських. І цей солідний вік ще не межа: в древніх текстах описи поцілунків, в основному в зв'язку з еротичними актами, зустрічаються постійно, так що для древніх жителів цих місць така поведінка, судячи з усього, була не новою і абсолютно нормальною.

З огляду на широке поширення поцілунків, не виключено, що саме вони зіграли роль в передачі деяких захворювань, наприклад герпесу. Зрештою, патогени, потенційно здатні передаватися через слину, заражали людей і в історичні, і навіть в доісторичні часи. Так що, можливо, одного разу археологам попадуться ще більш давні згадки двох людей, які губами прилинули в пориві пристрасті.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
А
Анатолій@cikavosti

226Прочитань
0Автори
1Читачі
На Друкарні з 24 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається