Архип Іванович Куїнджі дивовижна людина і неперевершений митець, сирота з Маріуполя, а під кінець життя мільярдер найпопулярніший та найвідоміший художник свого часу. Чому він перестав єкспонувати свої картини? Чи справді Архип Іванович Куїнджі є українським художником?
Окупанти вже давно охрестили Архипа Куїнджі “російським митцем”,не зважаючи на те де насправді народився митець. Художник народився 1841 року в Маріуполі в сім'ї шевця грецького походження. А свої картини присвячував рідному краю, одну з таких картину А. І. Куїнджі писав 23 роки “Вечір на Україні”. Усе своє життя А. І. Куїнджі писав картини на Українську тематику.
У 1865 Архипа Куїнджі вирішує вступити до Академії мистецтв в Санкт-Петербурзі, проте перші дві спроби виявилися невдалими. Але в 1868 році А. І. Куїнджі написав картину “Татарське село в криму” на академічну виставку після якої Рада Академії мистецтв надала Куїнджі звання вільного художника. Утім академія не зіграла великої ролі в житі художника, але в цей період художник зближується з передвижниками де переважно більшість були українські митці такі як Ілля Репін та Іван Крамській.
В 1878 Архип Куїнджі вразив публіку своїми картинами “Після дощу” та “Українська ніч” на світовій виставці в Парижі.
Також відома картина “Місячна ніч над Дніпром”де зображено краса української природи. Трагічна доля спіткала це полотно. В 1880 році пройшла виставка Санкт-Петербурзі де викупив член царської родини Канстантин Романов, який так нехотів розлучатися з полотном, що вирішив забрати з собою в морську подорож “без згоди автора”, де в умовах підвищеної вологості картина зазнала руйнувань, а бітумна фара потемнішала.
Після цього інциденту А. І. Куїнджі перестав єкспонувати свої майбутні картини такі як: “Дніпро вранці” , “Червоний захід”, “Нічне”, та інші. За цей період митець зробив більше 500 ескізів та 300 графічних робіт.
Окрім пейзажів Архип Куїнджі писав портрети: