Розмови Токаєва про "архітектуру безпеки" можуть тримати Москву в напрузі - bne IntelliNews

Чи була остання зустріч лідерів країн Центральної Азії завуальованою спробою колективного дистанціювання регіону від Росії?

З часу проведення Шостої консультативної зустрічі глав держав Центральної Азії, що відбулася понад два тижні тому в столиці Казахстану Астані, в якій також взяв участь президент кавказької країни Азербайджану, аналітики працювали понаднормово, намагаючись інтерпретувати слова президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєва та його колег-лідерів.

Більш старанні також розглянули деякі події, що відбулися за тижні та дні до саміту. Варто відзначити подію в Казахстані, на якій виступила 39-річна дочка президента Узбекистану Шавката Мірзоєва, яка є старшою помічницею свого батька. Вона високо оцінила роль реформаторських рухів кінця XIX і початку XX століття - джихадистів в Узбекистані та алаш у Казахстані. Обидва, за її словами, допомогли виховати світську національну самосвідомість для своїх народів.

Ця увага до відмінності Центральної Азії від російського колоніального і радянського минулого під керівництвом Росії була також підкреслена в опублікованій Токаєвим у державній газеті «Казахстанська правда» статті. У ній він припустив, що регіон може виграти від «створення регіональної архітектури безпеки».

Токаєв написав, що «як відповідальний член міжнародної спільноти Казахстан виступає за суворе дотримання принципів міжнародного права, повагу до суверенітету та непорушність кордонів. Можу з упевненістю сказати, що є багато країн, які поділяють думку Казахстану».

Президент Казахстану, колишній дипломат, знає, як обережно поводитися зі своїми словами. Він не уточнив, що спричинить така регіональна архітектура, але притаманні їй припущення були не першим випадком, коли Токаєв обережно грав з вогнем — вперше це було у 2022 році, коли він відкрито підтвердив, що Кремль не отримає визнання з боку Казахстану окупованих Росією територій України, які представляють себе як «незалежні» сепаратистські держави.

Слід зазначити, що Казахстан Токаєва, як і раніше, зберігає в цілому сприятливу позицію до Росії, називаючи північного сусіда своїм головним стратегічним партнером. Проте, схоже, Токаєв все більше уваги приділяє аспекту економічного співробітництва з Росією, але не геополітичному.

Жителі Центральної Азії зазвичай не люблять, коли чужинці називають їх регіон «заднім двором Росії», і Токаєв не єдиний лідер Центральної Азії, який виявив деяку непокору в коментарях щодо Росії після того, як вона вирішила розпочати війну в Україні. Наприклад, Емомалі Рахмон із Таджикистану викликав переполох на саміті Співдружності Незалежних Держав в Астані в жовтні 2022 року, коли він звернувся безпосередньо до Володимира Путіна зі словами:

«Ми завжди поважали інтереси нашого головного стратегічного партнера. Ми також хочемо поваги».

Нещодавно E-International Relations опублікував статтю дослідника-докторанта з Університету Міннесоти Отабека Акромова, в якій досліджується природа ерозії російського впливу у Центральній Азії.

Зовнішня політика Росії після вторгнення спрямована на пом'якшення її міжнародної ізоляції, зауважив Акромов. Щоб зберегти видимість підтримки, російські пропагандисти намагаються представити країни Центральної Азії як союзників, але ці країни часто утримуються чи уникають відповідних голосів, додав він.

Також слід зазначити той факт, що міграція із Центральної Азії до Росії швидко скорочується. З квітня кількість тих, хто шукає роботу з Таджикистану та Узбекистану в Санкт-Петербурзі, скоротилася на 60% і 40% відповідно. Тим часом залежність Узбекистану від грошових переказів мігрантів з Росії зменшується, і тепер дедалі більша частка коштів надходить з Німеччини, Південної Кореї, Польщі та США. Це зрушення ще більше посилило демографічну кризу в Росії, яка підриває її економіку.

Таким чином, Росія опинилася в становищі залежності від Центральної Азії, що різко контрастує з набагато більш експлуататорською позицією, яку Москва займала до війни в Україні.

«Зловживання Росією своїм домінуючим становищем у Центральній Азії та її подальше вторгнення в Україну демонструють, як неправомірне використання грубої сили в сучасній міжнародній системі підриває статус великої держави і призводить до її занепаду», - пише Акромов у своїй статті.
«В результаті свого виняткового становища в регіоні, Росія зберегла менталітет “сильні роблять те, що можуть, а слабкі страждають від того, що змушені робити” по відношенню до республік Центральної Азії. Євразійський економічний союз (ЄАЕС), до якого входять Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан та Росія, насамперед просуває геополітичні цілі Москви, а не сприяє економічній інтеграції серед своїх держав-членів,» — також йдеться у статті.
«Хоча основними принципами ЄАЕС є забезпечення свободи пересування й вільного переміщення товарів шляхом усунення мит та інших нетарифних бар'єрів, Кремль порушує ці принципи щоразу, коли вважає це за необхідне», — додав він.

Акромов додає, що Росія також використовувала свої економічні та стратегічні переваги, успадковані від СРСР, проти регіону. Однією з радянських спадщин, яка згубно вплинула на суверенітет держав Центральної Азії, є той факт, що основні маршрути та транспортування енергоресурсів з регіону в основному проходили через Росію.

«Це дало Москві стратегічну перевагу у використанні свого транзитного потенціалу для отримання політичних поступок від центральноазійських республік, використовуючи Північний коридор і трубопровід Центральна Азія-Центр. Росія послідовно намагалася запобігти будь-яким спробам диверсифікації торгівлі та газопроводів у регіоні й підірвати потенційні інтеграційні процеси між п'ятьма республіками Центральної Азії.»

Аргумент Акромова полягає в тому, що це зловживання статусом великої держави в регіоні призвело до серйозної недовіри серед держав Центральної Азії до Росії.

Ця недовіра, схоже, лише посилилася після вторгнення Росії в сусідню колишню радянську державу - крок, який багато хто в Казахстані, наприклад, розглядає як передвісник того, що Росія зрештою спробує реалізувати свої надії «повернути» Північний Казахстан.

Хоча країни Центральної Азії ніколи не зможуть повністю розірвати відносини з Кремлем, нинішній статус Росії як міжнародного ізгоя, ймовірно, надихнув центральноазійських лідерів на те, щоб прийняти на себе набагато більше переговорної сили у відносинах зі своїм колишнім колоніальним господарем.

Заклик Токаєва до «архітектури безпеки» може не призвести до реального центральноазійського військового альянсу, оскільки такий крок розглядатиметься як прямий виклик авторитету Москви. Казахстан модернізував свої збройні сили з початку вторгнення в Україну, але зміни поки здаються незначними і навряд чи можуть бути класифіковані як підготовка Казахстану до потенційної війни з Росією. Але висловлювання, подібні до тих, що містяться в статті Токаєва, є посилом, який може певною мірою тримати Москву в напрузі, а Кремль, можливо, розуміє, що для повернення лояльності регіону може знадобитися більше, ніж сильна рука і загрозлива присутність.

Є ті, хто вважає слова Токаєва не чимось більшим за позерство, але переважна кількість аналітиків, схоже, сходяться на думці, що вони дійсно містять деякі тонкі натяки на потенційний геополітичний шлях, який чекає на Центральну Азію попереду.

У коментарях RFE/RL Лука Анчески, викладач Університету Глазго, висловив свою думку про вагомість заяв Токаєва, заявивши:

«Відколи почалася війна в Україні, у Центральної Азії з'явився шанс перебудуватися в зручному геополітичному просторі. Вони намагаються сказати, що не на боці Росії, як Білорусь, але вони також не з Україною. Вони мають зв'язки із Заходом, але вони не прозахідні. Але в міру того, як війна триває, у міру того, як зростає дискусія навколо вторинних санкцій, можливо, уряди регіону бачать, що цей простір дещо звужується».

Джерело — bne IntelliNews

Підтримайте наш канал, щоб ми могли і далі готувати цікаві матеріали з міжнародної політики, аналітики, інтерв’ю та думок.

Ваші донати допоможуть зробити контент ще якіснішим!

Підтримати донатом!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається