Масштаб завдання, яке стоїть перед Ріші Сунаком, очевидний
З початку 1959 року у Великій Британії відбулося 17 виборів, і правляча Консервативна партія здобула перемогу на десяти з них. Наступні майже напевно відбудуться у другій половині цього року. Можна з упевненістю сказати, що Tорі навряд чи збільшать свою кількість перемог: наразі вони відстають від лейбористів на чолі з сером Кейром Стармером на 20 відсоткових пунктів за результатами опитувань. Але важко передбачити, скільки депутатів матиме кожна партія, частково тому, що наміри виборців не перетворюються просто на місця в парламенті. Наприклад, у 1997 році Лейбористська партія отримала 63% місць при 43% голосів виборців.
Щоб вирішити цю проблему, журнал The Economist побудував нову модель прогнозування, використовуючи 9 398 результатів виборів на рівні окремих виборчих округів, а також наявні дані опитувань з усіх виборів, починаючи з 1959 року. Наша модель ґрунтується на простому принципі рівномірного національного коливання - ідеї, що підтримка партій зростає і падає в усіх виборчих округах країни на однакову величину - і доповнює його конкретними регіональними опитуваннями з Шотландії, Уельсу, Лондона і так далі. Результатом є не стільки прогноз, скільки "nowcast" - передбачення того, що станеться, якщо вибори відбудуться завтра. Якщо ви - Ріші Сунак, вам варто відвернутися.
Наше моделювання показує, що лейбористи мають майже стовідсоткові шанси стати найбільшою партією в парламенті (див. графік) і 87% шансів отримати абсолютну більшість у понад 325 місць. За нашою центральною оцінкою, лейбористи отримають 372 місця, якщо виборчі дільниці відкриються завтра (хоча діапазон можливих результатів є широким). Середня оцінка для консерваторів - 198 місць. Лейбористи повернуть собі багато з того, що консерватори здобули після "червоної стіни" 2019 року на півночі та в Мідленді; у Торі залишиться лише 55 місць на північ від Уотфордського розриву, порівняно з 147 зараз. Перелік гучних втрат був би довгим.
Очікується, що лейбористи виграють і за рахунок інших партій. Шотландська політика зараз перебуває в гарячковому стані, але наша основна оцінка полягає в тому, що Шотландська національна партія (ШНП) отримає 32 місця, що на 16 місць менше, ніж вона отримала б, якби минулі вибори відбулися за новими виборчими округами з новими кордонами. Ми вважаємо, що лейбористи мають 40% шансів отримати від 350 до 399 місць, і 27% шансів отримати більше 400 місць, як сер Тоні Блер у 1997 році.
Якщо все це звучить досить погано для пана Сунака, реальна картина може бути ще гіршою. Найбільшим фактором, що визначає остаточний склад парламенту, є загальнонаціональний розрив між лейбористами та консерваторами; наша модель досить надійно переводить його в кількість місць. Але вона не враховує всі можливості тактичного голосування або дуже локальні фактори, такі як увага, яку керівники виборчих кампаній партій приділятимуть конкретним місцям. Ці ефекти можуть, якщо це взагалі можливо, знизити кількість місць, отриманих Торі, ще нижче.
Наприклад, за центральною оцінкою нашої моделі, ліберал-демократи, які сподіваються знову стати третьою за величиною партією у Вестмінстері після того, як їх випередила ШНП у 2015 році, отримають 21 місце. Але якщо достатня кількість виборців лейбористів переключить свої голоси в округах, де ліберальні демократи є єдиними реальними конкурентами Торі, вони можуть отримати набагато більше. Інший підхід до прогнозування, який має привабливу назву багаторівнева регресія з постстратифікацією (mrp), намагається врахувати ці локальні ефекти; нещодавня mrp від соціологічної компанії YouGov підрахувала, що ліберальні демократи отримають 49 місць.
Воду каламутить невизначеність щодо впливу "Реформ" - правої партії, яка виступає проти масової імміграції і критикує масову імміграцію, і яка наразі має 13% голосів. У 2019 році Партія Brexit, яка у 2021 році була перейменована на Reform UK, не виставила своїх кандидатів у 317 виборчих округах, що належали консерваторам. Цього разу у Торі не буде такого перепочинку. Наша модель вважає, що малоймовірно, що "Реформи" отримають будь-яке представництво в парламенті, оскільки перша британська мажоритарна система відносної більшості карає партії, чия підтримка розпорошена по виборчих округах. (Найкращі шанси на місце у "Реформ" - у Північному Барнслі, що в Південному Йоркширі, де вони наразі можуть залучити близько 30% виборців). Але її здатність завдати шкоди Торі, відібравши у них голоси, є реальною і непередбачуваною.
Тож чи варто серу Кейру починати мірятися шторами на Даунінг-стріт? Ще не зовсім. Прогнози - це не обіцянки. Що стосується статистичних вправ, то наша модель гойдалок досить добре справляється з завданням передбачити результати 15 попередніх загальних виборів, на яких вона була натренована. Наприклад, на виборах 2010 року вона правильно передбачила підвішений парламент. Але вона не є безвідмовною: як і більшість аналітиків та соціологів, вона дала торі лише невеликі шанси на абсолютну більшість на наступних виборах у 2015 році.
Найбільшим джерелом надії для пана Сунака є те, що наміри виборців все ще можуть змінитися. Наш прогноз базується на сценарії, за яким вибори відбудуться завтра. Ми враховуємо лише модель поведінки виборців сьогодні і в минулому, а це означає, що зміни в опитуваннях впливатимуть на наші прогнози (які будуть регулярно оновлюватися до виборів). Якби розрив у національних опитуваннях між консерваторами і лейбористами скоротився до 15 відсоткових пунктів, то торі збільшили б свої шанси на успіх на виборах до одного з десяти - все ще мізерні, але кращі.
Однак стає дедалі очевиднішим, що торі мають піднятися на дуже круту гору. Жодна правляча партія не входила в останні дев'ять місяців парламентського терміну з 20-відсотковим розривом у результатах опитувань і не перемагала на наступних виборах. Той факт, що дефіцит голосів торі не піддається впливу різноманітних зусиль пана Сунака, свідчить про те, що їхні шанси на перемогу стають дедалі примарнішими. Скільки б часу не залишилося до дня голосування, час, можливо, вже збіг.
Першоджерело: The Economist “Explore our prediction model for Britain’s looming election”