Після кількох партій у D&D в багатьох з нас виникала думка - “хм, а чом би мені не провести гру?”. Вітаю, ти стаєш на шлях до гри у ролі Майстра/Майстрині підземель! 🔮
В цій статті я коротко розповім тобі, як підготуватись і як провести гру.
Придумуємо гру
Спочатку давай визначимось, про що саме буде твоя гра? Три пункти, на які треба відповісти:
1) Який жанр? Класична фентезійна пригода в стилі “Володаря перснів”, горрор в темному замку, виживання у розпеченій пустелі, детектив у великому місті, чи взагалі - фанова партія про фестиваль поїдання млинців? Жанр твоєї гри визначить її атмосферу, допоможе придумати персонажів та події, а також дасть гравцям розуміння, чого очікувати від гри.
2) Який сеттинг? Світ навколо визначить базові правила існування вашого світу. Забуті королівства (Forgotten realms) це класичне фентезі, де частіше всього відбуваються пригоди D&D. До слова, саме тут знаходиться місто Брама Балдура (Baldur’s Gate) з одноіменної гри. Ти можеш створити власний світ, але зробити його особливим - важка робота. Тому я б радив для початку спробувати існуючі сеттинги.
3) Яка мета? Маючи жанр та сеттинг лишилось подумати - то що ж гравці мають в цьому світі робити? По суті, який в них квест? Зачистити табір гоблінів, знайти та викрити вбивцю, здобути цінний артефакт?
Одразу скажу - не стресуй з приводу “а якщо мій квест буде нудним!?”. Повір, від самих дій гравців залежить 50% вражень від гри. Тому навіть нудний (на твій погляд) квест, може перетворитись на епічну історію! Головне - дай гравцям чітку мету та свободу, щоб дійти до цілі різними шляхами.
Плануємо партію
Тепер давай предметно: що тобі треба, щоб підготувати дім до приходу гостей?
Листи персонажів
Створи персонажів самостійно, або допоможи в цьому гравцям. Я б радив другий варіант, щоб знати основні механіки різних класів.
Олівці, гумки, ручки
Ігрове поле
Можна просто намалювати клітинки 2х2 см на білому листі, надрукувати, або купити готові мапи.
Фігурки
Можна використати монетки, фігурки з інших настолок, або купити.
Кубики
Бюджетні набори можна знайти від 150 грн на OLX. Якщо хочеш щось цікавіше, то в Україні є великий вибір.
Звичайно, що тобі та гравцям потрібні правила гри - щоб створити персонажів та розуміти механіки. Створивши акаунт на D&D Beyond ти безкоштовно отримуєш базові правила англійською (також доступні українською, але старого видання - 5е).
Спеціально для першої гри існує “Стартовий набір D&D”. Він включає в себе готові листи персонажів, набір кубиків, короткі правила та коротку пригоду. Якщо маєш можливість, я б радив його придбати.
Проводимо партію
Нарешті всі зібрались, смаколики готові, гравці за столом. Проводячи гру, пам'ятай наступне:
Не знати все - нормально. Як і гравці, ти лише вчишся грати. Не знаючи відповіді на питання гравця стосовно правил чи світу гри - зроби коротку паузу і звернись до потрібного джерела.
Фінальне слово завжди за майстром. Якщо під час гри виникає суперечка, саме ти вирішуєш її результат. Май на увазі, що така влада дана тобі для підтримки сприятливої атмосфери гри!
Правила - не залізні. Якщо твої гравці роблять щось не в межах правил, але всім (включно з тобою) це приносить задоволення - в цьому нема нічого поганого.
Записуй! Під час гри ти можеш придумати/змінити правило, або придумати щось. Обов'язково занотовуй ці речі на майбутнє!
Грайте разом. Ти не граєш проти гравців, або навпаки - ви разом створюєте пригоду на ходу. Якщо гравці вирішили квест непередбачуваним шляхом - не впадай у розпач. Тим більше, не примушуй гравців до гри за твоїм планом.
Отримуй задоволення. Це найголовніше правило, яке ми часто забуваємо. За всіма організаційними питаннями та спробами створити гравцям епічні пригоди ми нехтуємо своєю любов'ю до D&D. Іноді просто варто розслабитись, дати гравцям більше свободи, та насолоджуватись компанією друзів.
Що далі?
Коли все буде готово, звернись до іншого майстра/майстрині за порадою. Вони можуть поділитись досвідом та вказати на речі, які легко упустити.
Раджу також порадитись з гравцями стосовно своїх планів на гру (без спойлерів). Можливо, деяким гравцям будуть неприємні якісь теми, або ж вони підкинуть ідеї розвитку персонажів.
Власне, тепер час зібрати друзів на гру! Доєднуйся до спільноти рольовиків ІНРІУМ, де тобі завжди допоможуть порадою. Також можеш звертатись до мене через мій Telegram-канал.
Також подивись відео, де я детально розповідаю, як написати сюжет для гри.
Вдалої тобі партії!
Мене звати Річард, я пишу українською про цікаве у світі D&D, а також проводжу партії в Чернівцях 🇺🇦