Стаття була написана до дати взяття Бастільї — 14 липня
Сьогодні досить символічна дата. Французька республіка святкує "День взяття Бастилії" — день повстання проти "свавільного абсолютизму".
Бастилія була побудована у XIV ст. і довгий час використовувалася як політична в'язниця, але у 1789 році вона втратила цю роль і там сиділо 7 кримінальників. В той час її охороняла старі ветерани і швейцарська гвардія. Очолював охорону маркіз Делоне.
Повстанці прагнули отримати порох і зброю. Вони відправили делегації для перемовин, але отримали відмову. Тоді деякі повстанці відкрили мост і ринулися у форт, але були розбиті солдатами, які діяли згідно інструкцій.
Згодом до штурму приєдналися гвардійці і гармати. Штурм тривав 6 годин, Делоне не отримав чітких наказів,тому не відрив вогонь по бунтівникам, бо не хотів кровопролиття.
Комендант потім погодився на здачу в обмін на те,що повстанці збережуть життя вартовим. Проте осаждаючі не дотримали свого слова і підступно вбили відразу частину гарнізону, 6 старих ветеранів та коменданта, який так і не доїхав до Ратуші.
М'який Людовик XVI у відповідь відізвав війська із столиці, адже не хотів кривавої бані. Через три дня він відвідав бунтівну Ратушу, оскільки пробував помиритися із бунтівниками, тим самим залишив без покарання винних і легалізував вбивство чесних солдатів.
Спроба домовитися лише відкрила дорогу в пекло. На жаль в скрутний час негідники через відсутність власних моральних переконань мають перевагу.
Ця подія ввійшли в республіканську міфологію як вираження справедливого незадоволення народу проти "тиранічної" влади короля. Відтоді ліві та республіканці надали цій події саркального значення. А для правих революція була стала трагедією, коли історія повернула в неправильному напрямку. Власне консерватизм і народжувалося як відповідь на подальше революційне безчинство у Франції.
Ханна Арендт якось вірно зауважила,що різницею між французькою революцією і американською був різний головний мотивв. Американці прагнули свободи, а французи — рівності. Цим і можна пояснити гільйотини, якими потім рубатимуть голови усім цим "неправильним особам".
Авторство за Королівською Правицею.