Два роки війни призвели до зубожіння багатьох українців

Two homeless people are surrounded by belongings on the street, during the newly imposed 35-hour curfew, amid the Russian invasion in Kyiv, Ukraine.

Найбільше страждають люди похилого віку, переміщені особи та люди з обмеженими можливостями


Як тільки з'являються волонтери, ті, хто чекав на них на центральному Майдані Незалежності в Києві, вишиковуються в чергу, просуваються вперед і отримують теплий напій та свіжоприготовану їжу. Літній чоловік намагається вгамувати галасливий спалах свого дорослого сина з розумовою відсталістю. Війна залишила мільйони людей без засобів до існування, але через два роки після початку повномасштабного вторгнення дехто страждає набагато більше, ніж інші. Найбільше постраждали люди похилого віку, люди з обмеженими можливостями та переселенці.

У 2023 році ВВП України становив 72% від рівня 2021 року. Мільйони людей або втратили роботу, або їм урізали зарплату роботодавці, які перебувають у скрутному становищі. Але прогуляйтеся будь-яким великим містом, віддаленим від лінії фронту, і сьогодні ви навряд чи дізнаєтеся, що там йде війна. Минулого місяця за кілька хвилин ходьби від місця, де волонтери римської благодійної організації Sant'Egidio роздають їжу, відкрився величезний новий книжковий магазин. Магазини, офіси, кафе і ресторани переповнені, і багато людей їздять на дорогих автомобілях.

Однак війна призвела до того, що багато хто опинився за межею бідності, особливо ті, хто і раніше перебував у скрутному становищі, і насамперед ті, хто втратив домівки і засоби до існування. Опитування Світового банку, проведене в листопаді минулого року, показало, що 9% українців відчували нестачу продуктів харчування в певний момент протягом попередніх 30 днів. У березні, за даними Центру економічної стратегії, київського аналітичного центру, 23% перебували у стані продовольчої незахищеності. Близько 14% були безробітними.

Євген Глібовицький, аналітик, каже, що інтерпретувати такі дані потрібно з певною обережністю. Війна справді спричинила багато бідності, каже він. Але українське суспільство менш "атомізоване", ніж його західні колеги. Сімейні соціальні мережі допомагають більшою мірою, ніж на Заході.

Це, безумовно, правда. Але тим, хто стоїть у черзі за їжею на Майдані, не пощастило. Багато пенсіонерів там кажуть, що, не отримуючи допомоги від своїх дітей, вони випрошують у них гроші. Дехто з нужденних цілими днями їздить по Києву, збираючи допомогу від різних гуманітарних організацій. Після витрат на їжу, комунальні послуги, ліки та оплату житла, всі вони кажуть, що у них нічого не залишилося. І на це є вагома причина. У 2022 році інфляція сягнула 26,6%, а в 2023 році вона все ще становила 5,1%. Хоча пенсії і зросли, їх розмір був різним і не встигав за інфляцією. Доходи всіх пенсіонерів суттєво зменшилися. Середньомісячні пенсії становлять еквівалент 135 доларів США.

Більше чверті населення, 10,5 млн осіб, - пенсіонери. Але вони далеко не єдині, хто постраждав, каже Оксана Жолнович, міністерка соціальної політики. Так само, як і 3 мільйони людей, які отримують допомогу по інвалідності. За два роки їхня кількість зросла на 300 000 завдяки пораненим солдатам, постраждалим цивільним особам та людям, які мали інші проблеми - від серцевих нападів до стресів, пов'язаних з війною.

Багато волонтерів на Майдані спочатку приїхали до Сант-Егідо, тому що, втікши від бойових дій або російської окупації, вони самі потребували допомоги. В Україні налічується 3,7 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО). На своєму телефоні Наташа показує супутниковий знімок зруйнованого багатоквартирного будинку в східному місті Бахмут, яке перейшло до росіян у травні 2023 року після майже року важких боїв. "Мій дім", - каже вона. У Бахмуті вона працювала вихователькою в дитячому садку, і вся її сім'я мала власне житло. Вона мала додатковий дохід від здачі в оренду двох інших об'єктів нерухомості. Зараз, за її словами, її друзі та сім'я або безробітні, або працюють у супермаркетах, для яких у них дуже висока кваліфікація. "Це було комфортне життя”, - каже вона. "Тепер я живу за рахунок гуманітарної допомоги".

Хоча багато хто отримує допомогу, їхньою головною опорою є соціальне забезпечення. До 1 березня близько 2,5 млн. вимушених переселенців отримували щомісячну виплату (77 доларів для тих, хто має дітей або інвалідність, і 51 долар для інших). Тепер кожен, хто вважається працездатним, не має права отримувати цю виплату, і очікується, що кількість одержувачів скоротиться до 1,5 млн.

У час війни пенсії та соціальні виплати мають набагато більше значення, ніж просто готівка в банку, каже пані Жолнович. Коли всі отримали свої гроші в березні 2022 року, під час першої виплати після початку повномасштабного вторгнення, це було надзвичайно символічно. Ці виплати означали тоді, і досі означають, за її словами, що "ми боремося, ми тримаємося, держава існує". Союзники України зрозуміли це. Бюджет усіх соціальних виплат в Україні, окрім пенсій, зараз фінансується їхніми грошима.

На 2024 рік Україна потребує $37,3 млрд зовнішнього фінансування, і, швидше за все, бюджету не вистачить. Це означатиме скорочення соціальних видатків і, можливо, підвищення цін на енергоносії, які не встигають за інфляцією. Гліб Вишлінський, який очолює Центр економічної стратегії, вважає, що 2024 рік буде майже керованим. Що його турбує, так це те, як рухатися далі в наступні роки, якщо війна продовжиться, і якщо "ми не матимемо зовнішньої підтримки". Виснаження українців на фронті та зубожіння в тилу, щоб вони втратили волю до боротьби, очевидно, є частиною плану Володимира Путіна.

Першоджерело: The Economist “Two years of war have impoverished many Ukrainians”

Більше новин в телеграмі

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Пащека / Світові новини
Пащека / Світові новини@pascheka

13.6KПрочитань
0Автори
111Читачі
На Друкарні з 15 березня

Більше від автора

  • Болото замість козиря

    Фінансовий скандал у Граці, корупційні розслідування у Відні, посадові махінації в колишніх синіх міністерствах, контакти з російськими олігархами - FPÖ Кікля опинилася у вирі справ.

    Теми цього довгочиту:

    Корупція
  • "Наша Європа може померти": Страшне послання Макрона континенту

    Макрон попередив про загрозу майбутньому ЄС та закликав до більш "суверенної" Європи. Він запропонував ідеї зміцнення ЄС, такі як збільшення бюджету та оборонні преференції. Промова розглядається як передвиборча агітація на тлі відставання партії Макрона в опитуваннях.

    Теми цього довгочиту:

    Європейський Союз

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається