НАТО намагається розробити довгостроковий пакет для України, розбіжності залишаються - REUTERS

Члени НАТО намагаються завершити план надання довгострокової підтримки Україні, але борються над тим, як найкраще забезпечити безпеку країни, поки вона не зможе приєднатися до військового альянсу, за словами офіційних осіб США та Європи.

Через чотири тижні до саміту НАТО у Вільнюсі, який, як очікується, затвердить план, існує згода, що Україна не може приєднатися до Альянсу, поки тривають бойові дії.

За словами офіційних осіб, члени Альянсу близькі до узгодження поступових кроків для зміцнення зв’язків з Україною, включаючи вдосконалення співпраці між НАТО та Києвом і багаторічну програму допомоги Україні у приведенні її сил безпеки до оперативних і технічних стандартів НАТО.

Союзникам ще належить усунути розбіжності щодо того, як відповісти на бажання України стати членом, яке регулюється розпливчастою декларацією 2008 року про приєднання до Організації Північноатлантичного договору, не вказуючи, як і коли.

Посол США в НАТО Джуліанна Сміт повідомила журналістам у середу, що члени НАТО все ще обговорюють, як відповісти на прагнення уряду Києва щодо членства.

«В альянсі точиться насичена розмова з цілим набором поглядів», — сказав Сміт.

Високопоставлене джерело в альянсі, яке побажало залишитися анонімним, повідомило, що ведуться «наполегливі пошуки механізму, який наблизить Україну до НАТО, не приймаючи її до НАТО».

Західні уряди, такі як США та Німеччина, з обережністю ставляться до кроків, які, побоюються, можуть наблизити альянс до вступу в активну війну з Росією, яка вже давно розглядає розширення НАТО на Східну Європу як доказ ворожості Заходу.

Відповідаючи 2 червня на запитання про прагнення України приєднатися до НАТО, речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що це «буде потенційною проблемою на багато-багато років».

Президент Росії Володимир Путін направив свої війська в Україну в лютому минулого року, заявивши, що російська безпека повинна бути захищена. Мало хто з військових аналітиків очікує, що щойно розпочата контрнаступальна операція України призведе до швидкого завершення гострого конфлікту – натомість багато хто прогнозує роки війни.

За цей час народна підтримка захисту України на Заході може згаснути, а вибори в США 2024 року можуть призвести до того, що адміністрація буде менше бажати витрачати гроші на війну.

ЧІТКИЙ ШЛЯХ ДО НАТО?

Над обговореннями висить питання про те, чи зможуть члени альянсу продемонструвати єдність, уклавши угоди напередодні саміту в литовській столиці 11-12 липня.

«Ніхто не хоче ризикувати відкритим демонструванням роз’єднаності», – сказав високопоставлений східноєвропейський дипломат.

Щоб заспокоїти українців, Польща та деякі інші уряди Східної Європи закликали НАТО окреслити чіткі кроки до можливого членства та виступають за прискорені кроки в цьому напрямку.

За словами дипломатів, інші, зокрема Сполучені Штати та Німеччина, неохоче сприйняли цю ідею.

Але всі погоджуються з необхідністю подальшого зміцнення безпеки України від сьогодні до дня її вступу в НАТО.

«Ми повинні переконатися, що коли ця війна закінчиться, існуватимуть надійні домовленості щодо безпеки України, щоб історія не повторилася», – заявив у середу генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Столтенберг сказав, що це включатиме домовленості між Україною та низкою союзників по НАТО. Точний характер цих домовленостей є предметом інтенсивних дискусій.

Деякі лідери, як-от Зеленський і президент Франції Еммануель Макрон, закликали дати Україні «гарантії безпеки».

Американські чиновники віддають перевагу більш м’якому терміну «зобов’язання щодо безпеки». Вони відмовилися визначити, якими будуть ці зобов’язання, але сказали, що працюють над механізмом, який дозволить окремим країнам надавати Києву довгострокову військову допомогу.

«З наближенням Вільнюса ви побачите посилення дискусій про те, як міг би виглядати цей механізм за підтримки багатьох наших союзників і партнерів», — сказав речник Ради національної безпеки США.

Дипломати та офіційні особи сказали, що обговорювані варіанти включають продовження поставок сучасної зброї, боєприпасів та обладнання, які вже досягли десятків мільярдів доларів.

Дехто пропонував базувати це на домовленості США з Ізраїлем, за якими країни НАТО пропонували б фіксовану двосторонню військову допомогу протягом тривалого періоду часу.

Габріель Таріні, співавтор нової доповіді корпорації RAND про відновлення України, сказала, що поки Україна не зможе приєднатися до НАТО, альянсу потрібно вивчити такі заходи.

«Пошук підходу, який буде достатньо сильним, щоб стримати повторну атаку Росії, але який не обов’язково провокуватиме Росію, буде ключовим тут для домовленостей щодо безпеки», – сказала вона.

Столтенберг заявив, що очікує, що Комісія Україна-НАТО, форум співпраці, буде перетворена в Раду Україна-НАТО, де Київ сприймуть як рівноправного партнера.

За його словами, НАТО посилить програму нелетальної допомоги для українських сил безпеки, щоб допомогти їм перейти від радянських часів до стандартів НАТО.

За матеріалами Reuters

Матеріал підготував канал Космос Політики

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається