Вітаю. Давно нічого не писав, не мав натхнення. Але ось згадалось, що побутує думка, нібито смартфони на Android досить швидко перетворюються на гарбуз через коротку підтримку оновленнями ПЗ від виробника. Тут я спробую показати, що, завдяки доробкам компанії Google, навіть смартфони, яким більше 8 років досі можуть працювати непогано, при цьому отримуючи нові функції системи, не оновлюючи саму систему.
Що таке Google Play Сервіси?
Тож, почнемо з базової інформації - шо це взагалі таке.
Даний застосунок/сервіс - це набір функцій, котрі безшовно вбудовуються в систему і які дуже складно відрізнити саме від системних функцій. Здебільшого - це налаштування Google акаунта і все, що з цим пов'язано. Проте є і деякі фічі, які приносять повністю новий функціонал на всі смартфони, які підтримують саме оновлення Google Play сервісів (здебільшого це пристрої з ОС починаючи з версії 6.0 та вище, на момент написання статті в березні 2024 року). Про них і хочу написати далі.
Перелік основних фіч, доданих через Google Play Сервіси
Насправді, таких функцій небагато (поки що), проте вони дозволяють навіть на пристроях з Android 7 у 2024 році - отримати такі бажані оновлення, без необхідності створювати і підписувати багатомільйонні петиції до виробників, які, зазвичай, будуть проігноровані.
Обмін поблизу / Quick Share
Однією з найвагоміших на даний момент я вважаю саме фічу під назвою Quick Share. Донедавна вона називалась Nearby Share (Обмін поблизу), та за допомогою Samsung - в Google вирішили просто зробити все зручнішим і поєднати пропрієтарну фічу One UI з нативними Google Play Сервісами, перенісши і назву.
Тож, як можна зрозуміти з назви - це спосіб передачі даних між пристроями. Хочу зазначити, що це працює як між пристроями на Android, так і з комп'ютерами на інших ОС. Єдиний виняток - iOS, хоча, можливо, десь в надрах інтернету і валяється клієнт навіть для цього.
Цікавим цей спосіб робить те, що він став доступним на всіх пристроях починаючи з Android 6.
Сповіщення про невідомі трекери
З виходом Apple AirTag подібні трекери стають дедалі популярнішими в усьому світі. Не оминули ці пристрої і зловмисників. Досить швидко почали з'являтися скарги про те, що злодії підкидають такі мітки в автівки чи сумки жертв, слідкують за ними до їхнього будинку і потім грабують. Компанія Apple досить швидко випустила оновлення для своїх смартфонів, котре сповіщає користувача, якщо поруч є чужа мітка. Та враховуючи, що найпопулярнішою мобільною ОС на планеті не є iOS - Apple довелося випускати ще й застосунок для Android. Проте - це дуже незручне рішення, адже користувачам довелося постійно вручну заходити в застосунок, запускати пошук і чекати, поки він закінчиться. Пройшов деякий час і Google схаменулися, та випустили в черговому оновленнi Play Сервісів автоматичний пошук таких трекерів. Також, за бажання, користувач може запустити пошук і вручну, якщо має підозру, що за ним стежать за допомогою подібної речі. Плюс до того - також визначаються мітки і інших виробників.
Сповіщення про повітряні тривоги в Україні
Це вже більш наближена до наших реалій функція, яка дійсно може врятувати життя. Зараз майже кожен має на смартфоні застосунок повітряної тривоги, на вулицях постійно лунають сирени і пропустити таке - практично неможливо. Проте, з особистого досвіду, можу повідомити, що як мінімум двічі саме ця функція сповіщала мене особисто про повітряну тривогу раніше за застосунки і вуличні сирени. За це я щиро вдячний. Також хочу зазначити, що наразі лише на Android є вбудовані такі сповіщення.
Чому ДСНС відмовилося від використання більш надійного сервісу доставки екстрених повідомлень, котрий працює навіть на прадавніх телефонах з ч/б екраном - питання відкрите і відповіді на нього я, на жаль, не маю, проте Google все ж забезпечила користувачів хоча б мінімальним способом убезпечення себе від ударів клятої русні.
Сповіщення про землетрус
Дана функція лише потенційно працює в Україні, бо, на щастя, в нас давно не було якихось землетрусів, що несли б загрозу життю та здоров’ю людей. Проте - офіційно підтримується, і може допомогти у разі необхідності.
Автозаповнення
Всім вже відомо, що Chrome дозволяє підставляти на сайтах і в сторонніх застосунках логіни, пошти, паролі, адреси і оце все. Та ось для функції підстановки номеру телефону та кодів з SMS виділили окремі перемикачі. Можливо - з метою безпеки. Та тим не менш - функції присутні і працюють на старих ОС, що робить використання зручнішим.
Знайти пристрій
Також не нова фіча, проте не так давно Google переробила застосунок пошуку пристроїв і тепер він виглядає набагато зручнішим і приємнішим. Та, зазвичай, після такого кардинального оновлення - сервіси перестають працювати на старих ОС. Але не цього разу - функція працює чудово, підхоплює і старі, і нові пристрої підключені до акаунта, тож можна буде знайти навіть старий втрачений пристрій у випадку необхідності
Батьківський контроль
З функціями батьківського контролю більшість великих виробників електроніки все ж недопрацьовують, перевірено особисто. Дуже багато обмежень в налаштуваннях, відсутність варіативності і всього такого. Проте, у випадку коли смартфон чи планшет все ж необхідно налаштувати для дитини - це безальтернативний функціонал. І враховуючи, що діти досить недбало користуються речами - віддати якийсь “древній” смартфон для базових задач (дзвінків, відео, месенджерів), при цьому маючи можливість все ще його налаштувати сучасним сервісом саме для дитини і не перейматися, що він раптом перестане працювати - як на мене є досить вагомою фічею.
Висновки
Як можна зрозуміти, наразі, окрім очевидних функцій синхронізації Google акаунтів, входу в різні застосунки, відображення push-сповіщень - сервіси Google Play надають досить багато функцій для смартфонів останніх років. І це дозволяє використовувати старі пристрої навіть зараз, без відчутних критичних обмежень, окрім, звісно, швидкодії, при цьому отримуючи оновлення лише сервісів без оновлення системи до останніх версій.
Сподіваюсь, щось з цього було корисним, мирного неба!