Вітаю.
Цей довгочит був несподіваним навіть для мене, бо дуже давно я не “палав” від змін в ПЗ смартфону так, як зараз.

ДИСКЛЕЙМЕР: Все написане далі - лише моя особиста думка, ніким не сформована. На руках маю офіційну українську версію смартфона Samsung Galaxy S24 Ultra 12/512GB Titanium Gray, вся інформація взята з нього. Це досить критично викладений опис проблем з оновленням саме з метою застерегти і підсвітити їх як для потенційних користувачів, так і в цілому для тих, хто цікавиться цим оновленням. Також зауважу: це НЕ СПИСОК нових функцій, які доступні після оновлення.
Вступ і сенс довгочиту
Тож, почнемо з важливого - що трапилось?
Компанія Samsung досить довго затримувала вихід оновлення до Android 15 з новою версією фірмової оболонки One UI 7 на своїх пристроях минулих років, включно з Ultra, Tab S, Flip та Fold моделями, що мають отримати це оновлення за гарантією виробника. Користувачі таких моделей аж до 10-х чисел квітня цього року мали чекати реліз, тоді як на пристроях 2025-го він відбувся з дебютом, власне, цих пристроїв. І так, це стосується як флагманської серії S, так і більш бюджетних А-смартфонів.
Але ж ось, (напродававшись нових смартфонів, мабуть, бо іншої причини для затримки релізу, котрий був у відкритій беті з минулого року - годі і вигадувати) - оновлення почало приходити і користувачами S24 Ultra. Поступово має дійти до всіх підтримуваних моделей, список досить обширний, і в нього входять майже всі (або навіть точно всі) моделі смартфонів виробника, випущені за останні 2-4 роки (в залежності від лінійки).
І ось, довгоочікуване сповіщення дзенькнуло рівно о 9 ранку 10 квітня і я, зробивши змарну резервну копію, встановив це “добро".
Звісно, перший час (до години) смартфон оптимізувався після оновлення версії ОС, тож цей час в розрахунок не брався взагалі. А от далі почалися “інноваційні веселощі" від корейських дизайнерів та програмістів.
Щиро вибачте за довгий вступ, тож переходимо до основної частини - проблем.
Відсутність жесту запуску асистента
Перше, що я помітив - смартфон перестав повністю реагувати на спробу запустити Gemini стандартним жестом з нижнього кута екрану. Це дуже зручно, коли пристрій вже у використанні, а також - якщо використовувати кнопку живлення для його запуску незручно. На жаль, але ця можливість повністю видалена в оболонці One UI 7. Для довідки - у смартфонів Google Pixel цей жест присутній і чудово працює як на 15, так і на 16 версії ОС.
Подовжені анімації
Далі, під час ознайомлення зі змінами в оболонці я помітив, що анімації стали довші. Це мені нагадало основного конкурента корейців з їхньою ОС, котра постійно розтягує анімації без причини, роблячи преміальний дорогий пристрій повільним, наче це дешева модель, в розвиток ПЗ якої не вкладено достатньо фінансів і часу. Звісно, це може бути особиста думка, може бути застарілий чіпсет (минулорічний), але я дуже сильно помічаю даний аспект. На жаль, на відео нижче це може бути не те помітно через YouTube, але якщо буде можливість помацати це вручну - є немалий шанс помітити це, особливо якщо до цьго використовували такий пристрій на минулій версії ПЗ.
І так, я думав, що, можливо, це штучне сповільнення, та з тих відео, що я бачив в мережі - новинки цього року так само затягують непотрібні анімації, тож виглядає це як задумка.
Також, було впроваджено анімацію повернення, схожу на таку у смартфонів Pixel, яка теж візуально подовжує цей ефект і не несе ніякого корисного навантаження, окрім відчуття сповільнення:
Зміни в статус-барі
Досить значно оновився один з основних елементів інтерфейсу - статус-бар (панель згори, на якій показується час, заряд акумулятора тощо). І хоч оновлення начебто мало принести досить позитивні речі - без проблем не обійшлося.
Частково відсутні налаштовані індикатори
В цілому - заголовок все пояснює. В смартфоні є можливість налаштувати відображення чи приховання обраних індикаторів увімкнених функцій (наприклад - Bluetooth, NFC тощо), та тепер оболонка просто ігнорує це і замість налаштування їхнього відображення в статус-барі - частково налаштовує їх там, а частково - у шторці перемикачів, що абсолютно ніде не описано і не є очевидним. Для прикладу - я хочу бачити постійно, чи увімкнений в мене NFC, але незалежно від перемикача в налаштуваннях - я не бачу цього в статус-барі, лише в шторці відкритій.
“Chips” та їхні проблеми
Як на екрані блокування компанія додала Now bar - так його ж аналог додали у вигляді таких собі “чіпсів” в статус-бар при розблокованому пристрої. Це щось накшталт “острівця” і його активностей у основного конкурента, але менш функціонально (як мінімум - поки що).
Але з ними не обійшлось без нюансів. Першим важливим недоліком для мене став власне розмір цих “чіпсів” - вони займають приблизно 2 слота значків сповіщень, тобто побачити хоча б приблизно, звідки і які сповіщення прийшли без відкриття шторки - стає ще важче.

Також, з урахуванням попереднього недоліку - другим є відсутність можливості пересунути ці “чіпси”, наприклад, праворуч від фронтальної камери, де знаходяться більш стабільні індикатори, які не заважають сповіщенням.
Що цікаво - там може відображатися одразу два “чіпса”, що призводить до абсолютно повного витіснення значків сповіщень зі статус-бару:

Шторки
Багато змін отримали шторки, включно з режимом роздільних шторок для сповіщень та перемикачів. Особисто я не можу використовувати такий варіант, тому що для мене це і незручно (бо доступ до перемикачів треба мати завжди, хоча б до кількох основних), і виглядає дуже неприємно (відчуття, наче частину інтерфейсу скопіювали з HyperOS). Тож, я використовую саме старий варіант поєднаної шторки, та і він не обійшовся без змін.
Сповіщення
Тут зробили редизайн сповіщень в цілому - тепер вони стали набагато товстіші, відповідно - менша їхня кількість влазить на екрані без скролінгу. При цьому - інформативніше вони не стали, бо лише від розробника стороннього ПЗ залежить, яка інформація і яка її кількість буде в сповіщенні.

Також, прибрали одну з можливостей взаємодії зі стосами сповіщень - а саме відкриття останнього сповіщення у стосі, яке показане до розгортання, власне, всього стосу. Тепер - що натискання на стос, що свайп по ньому вниз розгортає весь стос, і лише звідти вже можна натиснути на потрібне сповіщення для запуску застосунку. Це маленька деталь, яку мало хто помітить, проте у повсякденні, якщо надійшло багато повідомлень - це дуже бісить.
Перемикачі
Зміна дизайну найбільш помітна у всій системі саме тут, в шторці, призначеній для перемикачів. Вона стала набагато більшою, її тепер треба скролити постійно, що вже дивно, бо відчуття, неначе запустив окремий навантажений функціями застосунок, а не зайшов в панель швидкого доступу. Також, додали регулятор гучності, але лише медіа/підключеного пристрою. І через ці зміни - цей аспект системи виглядає досить здешевлено, чимось навіюючи спогади про китайські оболонки, які, в свою чергу, копіюють його у купертинівців (здебільшого - невдало).
Але те, що виглядає особисто для мене негарно - це, власне, кнопки-перемикачі і їхній стос. Мало того, що вони нормально так скупчені, а не розділені по горизонтальним сторінкам, щоб не перевантажувати візуальне сприйняття - так розгортання і згортання всього списку цих перемикачів дуже неочевидне. Треба потягнути за смужку, і тоді він розгорнеться, але іноді це спрацьовує коли просто скролиш цю шторку по перемикачам. Назад згорнути також можна за смужку - але тепер вже строго за неї. Дуже нестабільна поведінка.
На додачу до цього присутній також і невеличкий візуальний баг: при переході зі шторки сповіщень у перемикачі - зникає відображення дати та часу, хоча місце в інтерфейсі під них нічим не зайняте і залишається пустим.
Сортування списку застосунків
В цілому оновлення, власне, лончера - досить приємне. Окрім того, що передизайнили на більш приємний вигляд віджети - також змінили і спосіб листання списку всіх застосунків. З одного боку - добре мати можливість обрати між вертикальним і горизонтальниим списком, проте сортування тут до чого - я не зрозумів. Для уточнення: зараз можна або відсортувати застосунки за абеткою і тоді їхній список буде листатися виключно вертикально, або ж відсортувати їх вручну - проте тоді список листається виключно горизонтально (сторінками). Неясно, навіщо зроблено саме так.
Відсутній Now Brief
На екрані блокування у двох попередніх версіях ОС (а може і 3-4, я точно не згадаю) була можливість відкрити прихований список фірмових віджетів зі швидким доступом. Там, окрім годинника і плеєра, міг бути і календар, і диктофон, і запуск обраних сценаріїв автоматизації.
У лінійці S25 додали окремий застосунок замість цього меню, який тепер розповідав про найближчі події або потрібну інформацію, при цьому вирізавши вищезгадані функції з екрану блокування. У S24 Ultra застосунку не додали просто так (ніякого адекватного пояснення немає, окрім як маркетинговий хід), але і вирізали функцію з екрану блокування, тепер там лише годинник.

Відсутні ігрові плагіни
В майже всіх попередніх версіях оболонки був присутній застосунок-хаб для ігор. В минулій версії його зіпсували тим, що замість встановлених ігор на перший план виводяться якісь вбудовані однокнопкові браузерні ігри типу 3-в-ряд, а для доступу до всього списку встановлених ігор - треба натискати окрему кнопку.
З цим же оновленням пішли далі і без попередження просто вирізали функціональність ігрових плагінів. Їх в цілому існує небагато, але були досить цікаві - наприклад, Perf-Z, який я використовував постійно, який показував навантаження на смартфон під час гри в оверлеї, а також температуру.


Відсутній Термінал
Одним з важливих нововведень Android 15 (на основі якого і створена One UI 7) став вбудований Термінал. Він дозволяв завантажити і запускати певні функції дистрибутиву Linux без root-доступу, що давало деякі цікаві можливості. Я сподівався спробувати його використовувати в режимі DeX. Але не цього разу - корейці просто вирішили не додавати його в систему. Теоретично він має вмикатися в налаштуваннях розробника - але тут можна побачити, що ця опція просто відсутня:
Загальні проблеми
Навіть після кількох місяців активного відкритого бета-тестування для охочих в підтримуваних країнах і виходу цілих двох лінійок пристроїв з One UI 7 з коробки - оновлення для S24 Ultra принесло непоганий набір багів.
З того, з чим зіштовхнувся я, чого не було на попередній версії і чого не описав вище:
нестабільна робота YouTube Music в режимі стримінгу на розумну колонку Nest Audio - плеєр просто в якийсь момент вирішує вивантажитися з ОЗП і відключається від керування колонкою;
одноразова проблема, проте виглядала дуже дивно: застосунок налаштувань повністю перейшов на англійську мову при обраній українські локалі, і через деякий час - повернувся на українську:
В мережі вже також познаходили досить критичні баги, а на момент написання цього довгочиту - в Південній Кореї навіть призупинили розгортання оновлення.
Власне, ці баги це:
У “Захищеній папці” після оновлення оболонки оновлюється і Галерея, додаючи функцію автостворення історій. Коли користувач отримує сповіщення з Галереї про створення історії з фото/відео у “Захищеній папці” - навіть без її розблокування цю історію можна переглянути (джерело);
Критична проблема виникла у тих, хто поспішив оновитися - після оновлення деякі смартфони відмовляються розблоковуватися, тому оновлення поки призупинене (джерело). Майже певен, що прилетить швидке виправлення і все буде добре, та сам прецедент і така довга бета - та все ще виникають ось такі ситуації.
В цілому, оновлення вийшло нещодавно, не для всіх регіонів і користувачів, тому є шанс на появу нових таких критичних нюансів.
Особисті висновки
Як на мене - виробнику варто було б притримати випуск оболонки не тільки для старих, а і для нових пристроїв, випустивши щось накшталт версії 6.5, де додавали б нові функції типу Now Bar, Now Brief, без критичних змін у системі. Забагато нюансів і відвертих відсутніх функцій у порівнянні з минулою оболонкою змушують серйозно задуматися як мінімум про те, чи варто оновлюватися, як максимум - чи варто підтримувати виробника, який продовжує робити дивні кроки у розвитку свого ПЗ.
Можу зрозуміти тих, хто вважатиме 99% викладених проблем і змін - незначними або взагалі позитивними, проте моя особиста думка така: все, що я перерахував тут - це недоліки і в версіях One UI 5-6 було і краще, і зручніше.
Дякую за ознайомлення, оновлюйтеся обережно і приходьте ще :)
Швидке оновлення о 20 годині: знайшов ще один критичний баг - деякі Bluetooth пристрої неможливо підключити тепер до мого смартфона, він їх просто не бачить, тоді як планшет на One UI 6.1 - бачить. В моєму випадку - це Xbox Series геймпад.