
На відміну від саміту НАТО де Трампа величали «татусем», вчорашній саміт Євроради виявився не настільки прихильним до вимог США. Дві з половиною години на авто і майже всі учасники Євроради вже в Брюсселі. Серед країн ЄС тільки Ірландія, Австрія, Мальта та Кіпр не є членами Альянсу. Тому питання оборони значною мірою були вирішені у вівторок та середу (24-25го). Однак, не все так просто.
Повернувшись в більш домашню обстановку країни ЄС почали розбирати, що вони пообіцяли Трампу. І в першу чергу мова йде про збільшення оборонних витрат до 5% ВВП (для тих країн які сильно пручалися в спільній декларації за підсумками саміту НАТО є одна надія — цей план витрат буде переглянутий в 2029 році «з урахуванням стратегічного середовища та оновлених цілей щодо потенціалу», коли Трамп завершить свій термін). Єврокомісія вже запропонувала яким чином можна фінансувати додаткові витрати — кредитування за програмою SAFE (150 млрд. євро) та дозвіл країнам збільшити оборонні витрати на 1.5% ВВП (до 650 млрд.євро протягом 4 років) які не будуть зараховуватися до механізму покарання країн, які порушують ліміти дефіциту держбюджету (3%). Зі слів Урсули фон дер Ляєн 10 та 16 країн-членів ЄС вже звернулися щодо отримання фінансування згідно цих механізмів.
Сумніви щодо цієї цифри озвучили прем'єр-міністр Бельгії та Греції, які наголосили, що їх країнам важко шукати додаткові кошти на оборону. Як пише POLITICO найбільше обурилася Джорджія Мелоні через те що другий механізм фінансування оборони застосовується лише до країн, які не порушили ліміт в 3% дефіциту держбюджету, що тягне за собою активізацію певних обмежень (процедура надмірного дефіциту). Збільшення оборонних витрат лише надовше затягне Італію в чорний список порушників. Результатом, як стверджує Рим, є нерівні умови, які карають країни з високим дефіцитом, навіть якщо вони досягають узгоджених фіскальних цілей.
Президенти Єврокомісії та Євроради кожен зі свого боку запевнювали країни з фінансовими труднощами, що ЄС зробить все щоб допомогти їм. Так пані Урсула наголосила, що крім фінансування Єврокомісія працює над усуненням бар'єрів та спрощенням процедур для ВПК ЄС для того щоб побудувати спільний оборонний ринок ЄС. Кошта ж заспокоював, що не потрібно дублювати ті самі можливості в кожній державі-члені.
Нам не потрібно помножувати на 27 усі наші інвестиції в оборону. Нам потрібна ефективність і справедливий розподіл навантаження. Нам потрібно побудувати спільну європейську систему оборони, яка стримуватиме агресію.
Інвестувати разом, більш раціонально, більш ефективно. Як команда. Шляхом об’єднання попиту, спільних закупівель, стандартизації та спрощення. Стимулюючи європейські дослідження, європейську промисловість, європейські робочі місця – для європейської безпеки та процвітання.
— сказав він.
Коста додав, що Єврорада попросила фон дер Ляєн і головного дипломата ЄС Каю Каллас розробити дорожню карту фінансування до наступного саміту в жовтні.
Але це було в кінці саміту після того як всі країни підписали спільну заяву з питань оборони, в якій «підкреслюється необхідність продовжувати суттєво збільшувати видатки на оборону та безпеку Європи і краще інвестувати спільними зусиллями, беручи до уваги також зобов’язання, взяті на саміті НАТО у червні 2025 року державами-членами, які також є членами НАТО».
Європа повинна стати більш суверенною, більш відповідальною за власну оборону та краще підготовленою до самостійних і скоординованих дій та реагування на поточні та майбутні виклики і загрози, застосовуючи підхід 360°.
Підхід 360° — новий термін який вперше з’явився на сторінках журналу військового комітету ЄС, який є аналогом такого самого комітету НАТО. Складається з очільників збройних сил країн-членів ЄС та займається дорадчою діяльністю. Тепер же він закріпився і в лексиконі Євроради. Термін який свідчить про підготовку до «кругової оборони» — окрім України, інші регіони продовжують становити загрозу безпеці Європи, зокрема в Африці та на Близькому Сході. Відповідно, необхідний ширший підхід.
Якщо питання кредитування за програмою SAFE та дозвіл країнам збільшити оборонні витрати на 1.5% ВВП вийшли на фінішну пряму — все необхідне законодавство прийняте, то над іншими інструментами ще необхідно працювати про що нагадує Єврорада — стимулювання інвестицій, пов'язаних з обороною, в бюджеті ЄС, та надати можливість перенаправлення коштів з політики згуртування (регіональної) на фінансування оборони. Нагадує і про важливість мобілізації приватного фінансування для оборонної промисловості, вітає зусилля Європейського інвестиційного банку в цьому напрямку та закликає його продовжувати зусилля з адаптації своєї практики кредитування оборонної промисловості.
Агрегування попиту, гармонізація вимог, стандартизація та спільні закупівлі, а також належне функціонування та подальша інтеграція європейського оборонного ринку в усьому Союзі необхідні умови для нарощування виробничого потенціалу ВПК ЄС.
Прискорити необхідно і роботу над потенціалом у пріоритетних сферах, визначених на рівні ЄС, у повній узгодженості з НАТО.
Також Єврорада заохочує подальшу роботу, спрямовану на те, щоб європейська оборонна промисловість, включаючи малі та середні підприємства, змогла збільшити обсяги виробництва.
Отже, Єврорада ще раз підтвердила попередню роботу Єврокомісії щодо Плану переозброєння ЄС, Білої книги та Стратегії європейської оборонної промисловості.
На цьому фоні не чутно голосу лідерів країн ЄС. Однак прем'єр-міністр Бельгії Барт де Вевер заявив, що в майбутньому в ЄС може з'явитися «новий тато» у вигляді лідера Німеччини Мерца. Бельгієць, судячи з усього, був вражений амбіціями свого німецького колеги в питаннях оборони під час сьогоднішніх дискусій, пише POLITICO.
Будемо слідкувати, а поки можемо занотувати. Фрідріх Мерц, напевно, збитий з пантелику такою важливою подією ще не повністю увійшов в свою роль — лідера провідної країни ЄС.
Ми вже говорили про Європейську народну партії і її важливу роль в прийнятті рішень всередині ЄС. Так ось 26 червня, ЄНП провела свій саміт — міні-Єврораду де були присутні 11 з 27 лідерів країн ЄС члени ЄНП.
Риторика ЄНП більш рішуча ніж Євроради як щодо оборони так і України яку ЄНП розглядає як частину оборони Європи.
З огляду на виклики у стратегічному середовищі Європи, нам необхідно створити потужний потенціал стримування в Європі. Ми прагнемо створити справжній Європейський оборонний союз, який доповнюватиме НАТО та поважатиме конституційні обмеження та нейтралітет деяких держав-членів. У тісній співпраці з нашими трансатлантичними партнерами ми підтримуємо створення спільного внутрішнього ринку оборони, більш суворих спільних правил закупівель, нових інструментів фінансування та міцнішої оборонної промислової бази. Нам потрібна передбачуваність для промисловості та зменшення бюрократії. ЄС повинен докласти всіх зусиль, щоб допомогти досягти цих цілей.
Для забезпечення нашої колективної безпеки ми повинні рухатися в напрямку спільних європейських оборонних ініціатив. Зараз ми повинні реалізовувати справді спільні європейські проекти, які посилюють нашу колективну безпеку та доповнюють НАТО, де це доречно. Це означає запуск таких ініціатив, як спільний протиракетний щит, армія дронів, супутникова розвідка, поліпшення наземних бойових можливостей, бригада кіберзахисту та поглиблення співпраці за допомогою таких механізмів, як сили швидкого реагування ЄС.