The Insider поговорив з експертами, що спеціалізуються на темах війни та тероризму, про те, які цілі переслідує «Ісламська держава» подібними терактами, чому вважає Москву своїм ворогом і чому можна очікувати на повторення таких терактів.
Відповідальність за теракт у «Крокус Сіті Холлі», жертвами якого стали понад 140 осіб, взяло на себе угруповання «Вілаят Хорасан» — афганський осередок «Ісламської держави». Крім самих терористів, їхню причетність підтверджують різні розвідки світу, у тому числі американська, яка попереджала про можливі теракти в Росії, та й сама російська влада, хоч і з застереженнями про Україну та всесвітню змову, визнали зв'язок теракту з ІДІЛ.
Теракту чекали давно
Співробітник науково-дослідного центру «Близькосхідний форум» (Middle East Forum), історик Айменн аль-Тамімі:
«Думаю, “Ісламська держава” давно була зацікавлена у нападі на Росію, тому що розглядає її як державу “хрестоносців”, наприклад, через підтримку сирійському уряду, а також через відносини з “Талібаном”. Нинішні режими в Сирії та Афганістані розглядаються як "відступницькі", і підтримка цих режимів в очах ІД рівносильна веденню війни з ісламом. Крім того, існує більш загальна ідея боротьби з “відступниками” та “невірними”, включаючи християн, які зрештою повинні або прийняти іслам, або стати “ зимами ” – людьми другого ґатунку в халіфаті, або померти. Щодо вибору часу для теракту — я б не надавав цьому великого значення. Можливо, є якийсь зв'язок із президентськими виборами, які нещодавно пройшли в Росії — прагнення зруйнувати ілюзію стабільності. Набагато важливішим є сам факт того, що вдалося вчинити такий теракт».
Незалежний дослідник, спеціаліст з інформаційних ресурсів та пропаганди «Ісламської держави» Павло Войчик:
«По-перше, у січні ІД оголосила про початок нової кампанії проти християн та євреїв у всьому світі, а Росія вважається християнською країною. По-друге, Росія втрутилася в конфлікт у Сирії 10 років тому, а потім боролася з філією ІД - "Вілаятом Кавказ", яка в 2016-2019 роках здійснила чимало атак у різних регіонах РФ. По-третє, останнім часом, і це особливо важливо, Росія намагається повернутися до центральної частини Сирії, бореться за вплив у Сахелі і стикається з тамтешнім філіалом ІД - "Ісламською державою у Великій Сахарі". У тому, що за московською атакою стоїть “Ісламська держава”, немає жодних сумнівів. У минулому були випадки, коли в організації терактів у Росії підозрювали російські спецслужби, але зараз все інакше — теракт у “Крокусі” явно застав їх зненацька. Також можу сказати, що він супроводжувався стандартною для ІД інформаційною кампанією, аналогічні пропагандистські матеріали публікувалися після атак в Ірані, Афганістані чи Індонезії. Плюс доказом є опубліковані ІД фотографії бойовиків».
У тому, що за московською атакою стоїть «Ісламська держава», немає жодних сумнівів
Ізраїльський військовий експерт Давид Шарп:
«"Ісламська держава" зараз існує швидше у вигляді окремих осередків, об'єднаних якоюсь спільною ідеологією. Згідно з цією ідеологією, Росія — один із ворогів “Ісламської держави”, нарівні з “Талібаном” та деякими гілками “Аль-Каїди”. У минулому бойовики ІД уже робили дії проти Росії. Чи могло їх додатково мотивувати зближення Москви з Талібаном, з яким ІД ворогує в Афганістані? Виключати це не можна. І потім, якщо у них з'явився шанс вдарити по Росії, то вони не стали б його упускати, це відповідає їхній ідеології та стратегії. Вони б і США не відмовилися вдарити. А в Росії у них є і прихильники, і осередки вихідців із Таджикистану та Узбекистану. Не думаю, що атака на “Крокус” була присвячена якимось подіям, швидше за все, просто дозріла оперативна можливість. Це довгострокова стратегія, і дії типові – атака у місцях масового скупчення цивільних осіб з метою максимізації збитків».
Що таке «Вілаят Хорасан»
Філія ІД в Афганістані, відома як «Вілаят Хорасан», існує з 2014 року. Він узяв на себе відповідальність за вибух у російського посольства у Кабулі у вересні 2022 року, а також загрожував терактами на території Росії. Спочатку до угрупування увійшли в основному афганці, що відкололися від «Талібану», але пізніше до нього почали приєднуватися бойовики з інших країн, у тому числі з колишніх радянських республік Центральної Азії. У доповіді Радбезу ООН від 2023 року говорилося, що у «Вілаят Хорасан» входять громадяни Пакистану, Ірану, Азербайджану, Туреччини, Росії, Таджикистану, Узбекистану.
Айменн аль-Тамімі
«Філія ІД у Хорасані , схоже, скористалася виведенням західних військ з Афганістану та нездатністю “Талібану” повністю придушити конкуруючі угруповання, щоб розвивати зв'язки з бойовиками за межами регіону та брати участь у підготовці терористичних атак. “Центральне” угруповання Ісламської держави в Іраку та Сирії відносно слабке і насамперед зосереджене на виживанні та продовженні локальної боротьби. Африканські філії в останні роки набрали чинності, але, схоже, зосереджені на організації заколотів у своїх країнах, а не на підготовці терактів у Європі чи Росії."Вілаят Хорасан" вже був замішаний в атаках за межами свого регіону. Я думаю, існує підвищений ризик нових терактів у Росії та інших країнах».
Павло Войчик:
«Незважаючи на зусилля США щодо знищення глобальної мережі ІД, угруповання зберегло великий потенціал для атак завдяки успішній реорганізації, проведеній останніми роками. Вона дозволила вижити найважливішим філіям: у Сомалі, Хорасані, Салесі, Великій Сахарі, можливо, навіть у Південно-Східній Азії. В останній місяць США говорять про загрозу для Європи, що посилилася: на Росію вже напали, а тепер ми знаємо, що Франція, Німеччина, Швеція перебувають під постійним тиском з боку джихадистів».
Давид Шарп:
«Ісламська держава мала ресурси в минулому десятилітті, коли існувала квазідержава на територіях Іраку та Сирії, — великі міста та мільйони людей були під їхньою владою. Тоді ж у ІД з'явилося багато прихильників з-поміж радикальних ісламістів по всьому світу. Сьогодні немає якоїсь єдиної території, яку контролює ІГ, але є регіональні філії, які контролюють невеликі ділянки, і є групи, які діють у підпіллі та об'єднані спільною ідеологією. Вони створюють місцевій владі та іншим своїм противникам проблеми, у тому числі організовуючи якісь теракти. Ось така децентралізована мережа з багатьма учасниками».
Експерт у сфері безпеки, колишній офіцер поліції Ізраїлю Сергій Мігдаль
«Після того, як 2021 року американська армія пішла з Афганістану і до влади прийшов “Талібан”, країну залишили і всі західні союзники США, і гуманітарні організації. Однією з небагатьох країн, які налагодили відносини з керівництвом Талібану і зберегли посольство в Кабулі, виявилася Росія. Потім ми бачили, як талібів запросили на ПМЕФ , при тому, що формально в РФ "Талібан", як і раніше, заборонений і вважається екстремістською організацією. До теракту в "Крокусі" призвела ця зовнішня політика Росії. ІД тепер вважає Росію головною опорою талібів. Не йдеться про якусь ідейну установку вбивати невірних — росіян чи слов'ян. Йдеться про те, що ІД воює з талібами за владу. Лідери “Вілаята Хорасан” хочуть повернути Афганістан у 1990-ті роки та зробити країну новою центральною базою ІД.»
ІД тепер вважає Росію головною опорою талібів
«Другий ворог ІД у регіоні після талібів — шиїтський Іран, з яким Росія теж товаришує і постачає йому, наприклад, винищувачі Су-35. Росія веде таку зовнішню політику, бо готова підтримувати будь-яких негідників, ісламістів та диктаторів — аби вони були проти США, проти Заходу, який допомагає Україні. "Вілаят Хорасан" розглядає Росію як одну з перешкод на своєму шляху до влади над Афганістаном. Вони розраховують, що якщо Росія ослабне, відвернеться на інші проблеми та перестане підтримувати “Талібан”, то, можливо, його вдасться перемогти. Ще один важливий момент стосується можливої причетності до теракту таджиків. ІД часто спирається на етнічні меншини. І у створенні афганської філії відіграли роль етнічні таджики, яких в Афганістані дуже багато, у тому числі тих, хто втік від громадянської війни в Таджикистані у 1990-х роках. І зараз у таджицької громади в Афганістані, куди влилися десятки тисяч людей із Таджикистану, чудові зв'язки з таджиками в Росії.»
Таджицька громада в Афганістані має прекрасні зв'язки з таджиками в Росії.
«Треба сказати, що багато таджиків втекли з Таджикистану до Росії не лише на заробітки, а й через дуже жорстку політику таджицького уряду та служби безпеки, які борються з будь-якими проявами того, що вони вважають ісламським екстремізмом. Мені розповідали, що там навіть небезпечно ходити молодій людині з бородою, бо можуть подумати, що він ісламіст, затримати і допитати з пристрастю. А в Росії можна носити бороду, ходити в мечеть, читати в інтернеті будь-що. І ось “Хорасан” має вихід на цих людей, які вже релігійні, і їх можна “обробити”. Те, що казав цей сильно побитий у лісі терорист, явно легенда, яку йому вбили в голову під час інструктажу перед операцією. До людей, яких відправляють на теракт, ставляться як до витратного матеріалу, ними можна пожертвувати, організаторам важливо уповільнити та ускладнити процес розслідування. Тільки в Росії підозрюваних починають одразу після затримання допитувати на камеру і потім оприлюднюють ці записи, на Заході так не роблять, бо це шкодить слідству».
Чи є сумніви у тому, хто стоїть за терактом
Російська влада, незважаючи ні на що, намагається пов'язати напад на «Крокус» з Україною. Так, директор ФСБ Олександр Бортніков заявив, що українські спецслужби тренували бойовиків на території Близького Сходу та брали участь у підготовці теракту, а секретар Ради безпеки Микола Патрушев назвав причетність України до атаки як мінімум ймовірною. Нарешті Володимир Путін заявив, що теракт може бути «ланкою в серії спроб тих, хто воює з РФ з 2014 року руками київського режиму».
Крім того, кремлівська мережа ботів почала розповсюджувати псевдожурналістські статті про те, що за терактом у “Крокусі” стоять США, Україна та британська розвідувальна служба Мі-6, а дані Вашингтона про відповідальність ІД – фейк.
У травні минулого року «Медуза» опублікувала розслідування, в якому стверджувалося, що ФСБ вербує колишніх бойовиків «Ісламської держави» і намагається впроваджувати їх у підрозділи, що воюють на боці ЗСУ, що складаються з чеченців та кримських татар.
Павло Войчик:
«Докази причетності ісламістів до теракту настільки переконливі, що Москва за всього бажання не може повністю відмістити цю версію. Але, зрозуміло, вони завжди звинувачуватимуть Україну, хоч би що трапилося. Крім того, визнати зараз суто джихадистську атаку — означає визнати внутрішню вразливість і проблеми з безпекою, чого російська влада не може собі дозволити на тлі війни з Україною, що триває. Тому навіть визнавши причетність ісламістів, вони продовжать звинувачувати Україну, США, Велику Британію».
Сергій Мігдаль:
«Те, що теракт у Росії виявився справою рук “Ісламської держави”, багатьох здивувало, і дарма. За останні роки всі звикли, що Росія зайнята війною з Україною, а з ісламськими угрупованнями, які зараз на слуху, чи то ХАМАС, чи хусити, росіяни конфлікту не мають. Але насправді ІД — давній ворог Росії, і він нікуди не подівся. Зовсім нещодавно, у березні, ФСБ випустила прес-реліз про запобігання теракту: нібито члени “Вілаята Хорасан” збиралися напасти на московську синагогу. Тобто у Росії насправді знають, що є такий ворог».
Ймовірність нових терактів
Рівно за два тижні до атаки на «Крокус», 8 березня, посольство США в Росії повідомило, що в Москві можуть відбутися теракти, наголосивши, що метою екстремістів будуть «великі заходи в Москві, включаючи концерти» <терористи атакували «Крокус» саме у той момент, коли там мав розпочатися концерт гурту «Пікнік» — The Insider>
. Щоправда, американці вважали, що теракти відбудуться трохи пізніше.
Опитані The Insider експерти вважають, що нові теракти в Росії цілком ймовірні, оскільки радикальні ісламісти мають для цього і мотиви, і ресурси, і прихильників.
Давид Шарп:
«Не можна нічого гарантувати, але нові теракти можливі. Загальна база для радикального ісламського терору у Росії є. Є численна мусульманська громада, більша частина якої — добропорядні громадяни, але серед трудових мігрантів і «нових» громадян РФ є і прихильники радикальних організацій і постійно з'являються нові. Більше того, частина з них має досвід участі у бойових діях у різних країнах: Сирії, Афганістані, Іраку. "Ісламська держава", як і інші радикальні організації, веде свою агітацію. Росія вже стикалася з радикальним ісламським терором із етнічним елементом. Помітною мірою його вдалося задавити, і він локалізований на Кавказі у вигляді повільного протистояння. Але коли є база, коли є потенціал, і такі атаки відбуваються в багатьох країнах світу, то подібне повторюватиметься. Загалом питання тут у тому, що після того, що трапилося, буде більше приділено уваги боротьбі з ісламістським підпіллям, але це навіть не залежить від ступеня ефективності спецслужб. Важливо зазначити, що поганий приклад заразливий як для рядових активістів, які діють поза рамок організації, так самих філій. Ось дивіться, як нам вдалося. Чому б не організувати новий теракт – хоч у Москві, хоч у Парижі».
Павло Войчик:
«Нові атаки можливі. "Ісламська держава" влаштовує теракти в Росії вже близько восьми років. Ніщо не вказує на те, що вони мають намір переглянути свій образ дій. Не далі як 28 березня офіційний представник “центрального” угруповання ІД та щотижнева газета організації підтвердили, що Росія залишається метою. Враховуючи неминучі репресії щодо мігрантів із Центральної Азії в Росії, а також війну в Сирії, Малі та Буркіна-Фасо, слід чекати нових подій».
Росія та «Ісламська держава»: від мирного співіснування до війни
У перші роки діяльності «Ісламської держави», російська влада підтримувала ідею своєрідного мирного співіснування з угрупованням. За даними на 2017 рік, росіяни були найчисленнішою групою іноземних бойовиків у лавах ІД — їх налічувалося 3417 осіб (для порівняння, у складі угруповання воювали 3244 вихідці з Саудівської Аравії, 3000 — з Йорданії та 2926 — з Тунісу).
Значну роль у цьому відіграли російські спецслужби, які пропонували місцевим ісламістам безперешкодний виїзд із Росії до Туреччини, звідки вони вирушали до Сирії та вступали до лав ІД та інших джихадистських формувань. За даними Reuters, цей процес особливо активізувався напередодні Олімпіади-2014 у Сочі, оскільки влада побоювалася атак бойовиків у ході проведення ігор. Саме угруповання було визнане в Росії терористичним лише наприкінці 2014 року, коли воно вже контролювало значну частину Іраку та Сирії, а деякі дагестанські бойовики присягнули їй на вірність, відколовшись від «Імарату Кавказ».
Відомий як мінімум один приклад безпосередньої співпраці росіян із «Ісламською державою». Йдеться про компанію «Будтрансгаз» олігарха Геннадія Тимченка, яка з 2007 року будувала газопереробний завод на родовищі Тувейнану на сході Сирії. За даними Foreign Policy, роботи припинилися, коли в 2013 році об'єкт захопили сирійські повстанці спільно з угрупованням «Джебхат ан-Нусра», близьким до «Аль-Каїди».
Однак після того, як на початку 2014 року контроль над заводом встановила «Ісламська Держава», будівництво відновилося за погодженням із угрупованням, причому, за словами турецького чиновника, за участю російських інженерів. Для ІД вигода полягала в тому, що газ із родовища йшов на підконтрольну угрупованню електростанцію в Алеппо — діяльність квазідержави багато в чому залежала від сирійської енергосистеми, а плата, що стягується з населення підконтрольних територій, у тому числі за комунальні послуги, становила частину його доходів. Остаточно об'єкт було здано 2015 року — незадовго до того, як Росія вступила у прямий конфлікт із «Ісламською державою».
Російські інженери добудовували завод у Сирії на території, підконтрольній ІД.
Російська військова інтервенція у сирійську громадянську війну розпочалася восени 2015 року з ударів по території, підконтрольній сирійській опозиції та джихадистським угрупованням, не афілійованим з ІД та найчастіше ворожим останньому. Основні бої розгорнулися в провінціях Ідліб та Латакія, звідки ІД змушена була відступити у 2014 році, зазнавши поразки у зіткненнях з місцевими повстанцями та джихадистами.
Проте загрозу сирійському режиму (заради порятунку якого Росія вступила у війну) з боку «Ісламської держави» не можна було заперечувати. З 2014 року бойовики тримали сили режиму в облозі у великому місті Дейр-Ез-Зор на сході країни, а захоплення Пальміри (Тадмора) створило загрозу стратегічно важливим аеродромам Шайрат та Тіас (Т4), а також місту Хомс та сірійській столиці Дамаську. Крім того, у 2015 році «Ісламська держава» взяла на себе відповідальність за вибух російського пасажирського літака над Синайським півостровом.
Тому незабаром російські бомбардування та наземні операції місцевих сил за підтримки ВКС РФ поширилися і на територію, підконтрольну ІД.
У березні 2016 року ПВК Вагнера за підтримки ВКС РФ та проурядових формувань вдалося вибити ІД із міста Тадмор та встановити контроль над руїнами стародавньої Пальміри, які значно постраждали в період контролю угруповання над ними.
Водночас більш амбітний наступ сил сирійського режиму у напрямку аеродрому Табка з перспективою виходу до Ракки (неофіційної столиці «Ісламської держави») зазнав краху — незважаючи на російські авіаудари, урядові війська були відкинуті на вихідні позиції. Більше того, наприкінці того ж року ІД вдалося вигнати слабкий сирійський гарнізон Тадмора, і вагнерівцям довелося «звільняти Пальміру» вдруге.
За цим пішла деблокада Дейр-ез-Зора і зачистка правобережжя річки Євфрат, яка стала демаркаційною лінією між силами президента Асада і «Сирійськими демократичними силами»
, які користувалися підтримкою міжнародної коаліції на чолі зі США.
На тлі штурму мільйонних Ракки та Мосула курдськими та іракськими формуваннями за підтримки коаліції дії російсько-асадівських сил проти ІД мали швидше периферійний характер — у тому числі тому не було досягнуто мети Путіна, про які говорили кремленологи. Повторення Ялтинської конференції 1945 року, тобто переділу миру на фоні боротьби із спільним ворогом, не відбулося.
Крім того, вагнерівці брали участь у процесі скоріше з меркантильних міркувань — структури Євгена Пригожина отримали від сирійської влади контракти на «звільнення» та розробку нафтогазових родовищ. З цією частиною діяльності ПВК пов'язані такі епізоди, як відео зі побиттям кувалдою сирійця на одному з родовищ, а також пряме зіткнення з американцями в районі населеного пункту Хашам, спричинене спробою переділу нафтогазової спадщини ІД.
На цьому протистояння Росії із «Ісламською державою» не закінчилося.
Угруповання зберігає присутність у Сирії і продовжує боротьбу проти режиму Башара Асада, який підтримує російські війська. Крім того, низка зіткнень з російськими військовими та найманцями мала місце в Африці, де сутички продовжуються досі. У 2019 році влада Мозамбіку залучила вагнерівців для боротьби з місцевим відділенням ІД на півночі країни в обмін на контракти для російських компаній, проте ПВК зазнала фіаско, не зумівши налагодити взаємодію з місцевими силовиками і виявившись непідготовленою до боїв у джунглях і щільною міською забудовою. Тим не менш, вагнерівці і державний «Африканський корпус», що приходить їм на зміну, продовжують боротьбу з «Ісламською державою» та іншими джихадистськими угрупованнями в країнах північно-західної Африки, таких як Малі і Буркіна-Фасо, де утримують владу військові хунти останнім часом від співробітництва з Францією та переорієнтуються на Росію. При цьому ПВК Вагнера звинувачують у масових вбивствах мирного населення під час антитерористичних операцій, що, як правило, створює ґрунт для пропаганди та вербування з боку терористів.
Ще один осередок напруженості між Росією та ІД - Центральна Азія. Російські силовики співпрацюють із правоохоронними органами центральноазіатських республік колишнього СРСР (більшість із яких є союзниками Росії з ОДКБ) в антитерористичній діяльності. Крім того, Росія підтримує добросусідські відносини з рухом «Талібан», який захопив владу в Афганістані в 2021 році, на що звертає увагу пропаганда «Вілаята Хорасан»
, афганського відділення ІД. У вересні 2022 року «Ісламська держава» взяла на себе відповідальність за теракт біля посольства Росії в Кабулі, внаслідок якого загинули два співробітники російської дипмісії — одна з небагатьох, яка не припинила роботу після приходу талібів до влади.
Джерело — The Insider