Хто насправді керує вашою самооцінкою

Немає опису світлини.

Буває - вночі Ви повертаєтеся з боку на бік і не можете заснути? І голос усередині вас бурчить: «Знову день минув, а нічого путнього не зроблено. Так і життя минеться». Ви втікаєте від нього на інший бік, а там чийсь голос, ніби плаче, скиглить, що він нічого не хоче, робити нічого не буде, сил немає і взагалі нехай всі відстануть.Внутрішній голос завжди підливає олії у вогонь самопокарання, згадуючи всі ваші промахи та недоліки. Йому завжди мало, всі рутинні справи він відносить до категорії «нічого такого», «неважливе», «не рахується». І зрештою викочує вердикт, який не підлягає апеляції: «Ти деградуєш!».Насправді Ви не деградуєте і з вами все гаразд.Самооцінка - це не монолітна конструкція: ми оцінюємо себе по-різному в різних сферах життя. І наша особистість теж складається з частин чи субособистостей, які відповідають за самооцінку. Давайте познайомимося з ними ближче.

СУБОСОБИСТОСТІ ЛЮДИНИ

Внутрішній Критик

Критика має кожен. У когось він не злий, а, скоріше, розчарований, а у когось — страшний монстр, який тримає в страху всю особистість. Цю частину часто «змальовують» зі своїх батьків у момент, коли вони були незадоволені вами.Мовна формула: «Ти маєш бути такою, якою я від тебе чекаю, а ти не така. Не впораєшся. Сідай, два!»Емоції: агресія, роздратування, досада, розчарування.

Страждала Дитина

Пам'ятаєте плаксивий голос у відповідь на пресинг Критика: «Не хочу, не буду, дайте мені спокій»? Це вередувала страждаюча дитяча частина. Стражденна Дитина - ідеальна ціль для Критика, тому що дитині нема чого відповісти. Вона може або плакати, або, похнюпившись, погоджуватися: «Якщо на мене зляться, значить, я погана». А Критику тільки цього треба. Ідеальна пара.

Мовленнєва формула: «Я не можу».
Емоції: страх, образа, смуток, безпорадність.

Внутрішній Дорослий
Це найважливіша частина для самооцінки. Дорослий здатний бачити реальну ситуацію та активувати наявні ресурси, щоб упоратися з нею. Відчуття «Я можу, я здатна, я довіряю собі» — жива вода для усвідомлення власної цінності. Це єдина частина, яка по-справжньому здатна вгамувати Критика і позбавити його сили та влади.
Мовленнєва формула: «Я можу».
Емоції та стан: впевненість, зосередженість, довіра.
Також доросла частина може підтримати та заспокоїти Стражденну Дитину.
Тоді його мовленнєва формула звучить так: «З тобою все гаразд. Ти впораєшся. Я поруч.».
Емоції: любов, співчуття, прийняття.

ВАШ ДИРИЖЕР
Голоси, які блукають усередині нас, – це голоси частин нашої#особистості. Щоб керувати#самооцінкою, кожну з них потрібно знати в обличчя та вміти домовлятися з ними. Для цього спочатку потрібно навчитися помічати та розділяти#субособистості: «О, зараз активізувався Критик, а тепер — Дитина». Потім познайомитися з ними ближче, зрозуміти, коли і в яких ситуаціях вони з'являються, що їм потрібнo, чого не вистачає. Ви можете перемикатися між субособами. Можете вибирати, з якої частини хочете діяти зараз, і свідомо її активувати.
Як тільки Ви звернете увагу всередину себе і з цікавістю почнете спостерігати, як там живуть Ваші частини, Ви зможете їх розпізнавати. Спочатку може бути складно, тому що раніше Ви не звертали на них уваги. Але варто трохи потренуватися – і все вийде.

ПРАКТИКА ДЛЯ РОЗІЗНЕННЯ СУБОСОБИСТОСТЕЙ

Щоб навчитися розпізнавати Внутрішнього Критика і Стражденну Дитину, звертайте увагу на свої #емоції. Вони – сигнальна система психіки. Якщо Ви відчули агресію на себе, сором, розчарування, провину, це знак того, що активізувався Критик, який зараз почне бити по самооцінці. Якщо відчули безпорадність, страх, розпач, значить, за кермо встала Дитина, що страждає.
Вам не потрібно виганяти ці частини особистості із себе, це неможливо. Кличте Внутрішнього Дорослого на допомогу – він допоможе пережити агресію Критика та страждання Дитини, а після цього взяти ситуацію в свої руки. Протягом 3 днів ведіть спостереження за своїми субособами. У нотатках телефону або зошити створіть таблицю з 3 стовпців: «Критик», «Дитина» та «Дорослий». Ставте "+" у відповідну графу щоразу, коли помічаєте прояв однієї з цих частин. Записуйте слова Критика, якщо він Вас обзиває, погрожує. Вам потрібно знати його лексикон і причини агресії, щоб навчитися виявляти його швидше.

Наша мета — зробити так, щоб не наші частини керували нами, а щоб цим оркестром диригував Внутрішній Дорослий: зробив тихіше голос Внутрішнього Критика, підтримав дитину, що страждає. Тоді Дорослий почне вирішувати актуальні життєві завдання.

#Самооцінка - інструмент для досягнення будь-яких цілей. Проблеми з нею проявляються у невмінні підтримувати себе, високій самокритиці та почутті провини, незадоволеності життям, страху діяти відповідно до своїх інтересів та бажань, проблем у стосунках.

Список джерел
  1. Хто насправді керує вашою самооцінкою
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Тетяна _
Тетяна _@Tetiana_St

Практичний психолог, історик

9Прочитань
1Автори
1Читачі
На Друкарні з 22 листопада

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається