Хто насправді стоїть на шляху успіху жінок? або що таке скляна стеля

Авторка: юдіна

Що таке «скляна стеля»?

ㅤУявімо собі довгу драбину по якій ви підіймаєтесь все вище і вище. Піднявши голову наверх, ви бачите, що попереду ще такий довгий шлях, а десь там здалеку видніється ваша ціль, до якої ви так наполегливо прямуєте. І ось подолавши ще сотні сходинок, ви розумієте, що бажане вже за декілька кроків, аж раптом ваше тім’ячко впирається у щось тверде. Ви дивитесь наверх і розумієте, що увесь цей час над вашою головою височіло величезне скло, якого не було помітно, поки ви не дістались майже самого краю. А потім ви помічаєте, що зверху на склі стоять чоловіки. Ви починаєте стукати, намагаєтесь розбити скло, не розуміючи чому воно перед вами. Вас охоплює злість і тривога: чому вони змогли дістатись крайньої точки швидше? Адже ви бачили як ці самі чоловіки підіймались по точно такій же драбині із такою ж швидкістю. В той час як ви б’єте кулаками скло, вони споглядають на вас із повним нерозумінням і закликають просто піднятись до вас, ніби не помічаючи цієї перешкоди. А потім ви усвідомлюєте те, що вони й справді її не бачать, тому що ця перешкода лише ваша.

ㅤЯкщо драбина це ваш кар’єрний шлях, ваша ціль – посада, яку ви бажаєте обіймати, то скляна стеля – це невидимий і формально ніяк не позначений бар'єр, який обмежує кар'єрне просування жінок, безвідносно до їх професійних якостей. Цей термін був використаний вперше у 1978 році письменницею Мерилін Лоден під час дискусії про жінок на робочому місці. Термін набув подальшої популяризації в середині 1980-х років завдяки статті в журналі "Adweek", публікації книги "Звіт про працюючих жінок" та статті на цю тему в газеті "Wall Street Journal".

Термін «скляна стеля» означає метафоричний невидимий бар'єр, який перешкоджає просуванню жінок на вищі керівні посади в управлінні.

ㅤБар'єри найчастіше є неписаними, що означає, що жінки, швидше за все, будуть обмежені в просуванні через загальноприйняті норми та неявні упередження, а не через визначену корпоративну політику.

Чи реально подолати «скляну стелю»?

ㅤПрикладом можливого руйнування скляної стелі є Гілларі Клінтон. Балотуючись на посаду президентки у 2008 та 2016 роках, вона неодноразово говорила про свою мету – розбити "найвищу, найтвердішу скляну стелю", ставши першою жінкою-президенткою США. Проте, на жаль, ця «стеля» досі залишається не зруйнованою. Іншим прикладом є Камала Гарріс, яка зуміла зруйнувати другу за висотою скляну стелю в США, коли 20 січня 2021 року стала першою чорношкірою та південноазійською жінкою віцепрезиденткою. Джанет Еллен натомість стала першою жінкою-міністром фінансів після того, як була номінована президентом Байденом і склала присягу 26 січня 2021 року. І це не перша скляна стеля, яку розбила Еллен. Вона також стала першою жінкою, яка очолила Федеральну резервну систему.

ㅤНа жаль, Україна теж є країною зі «скляною стелею», проте ми також маємо й тих, хто руйнує її. Якщо подивитися на склад відомих симфонічних оркестрів, можна побачити там чимало музиканток, але кар'єру диригентки зробити не так просто, бо на цю посаду зазвичай обирають чоловіків. Але Оксана Линів, всесвітньовідома дирегентка українського походження, зламала цей стереотип назавжди. Одного разу вона отримала запрошення з Граца – другої після Відня опери Австрії – там Линів стала не лише першою українкою, яка змогла стати головною диригенткою грацівської опери – вона взагалі перша жінка, якій це вдалося! У 2021 році Оксана Линів стала першою жінкою, яка диригувала оркестром за 145-річну історію оперного фестивалю у німецькому Байройті; першою жінкою, що отримала пропозицію стати музичною директоркою від Teatro Comunale, оперного театру в Болоньї – одного з провідних державних театрів Італії; а в січні 2022 року – стала першою жінкою-головною диригенткою.

"Я не уявляла, що буду першою жінкою, яка стала головним диригентом в італійському оперному театрі. Це честь для мене, і я дуже рада бути частиною цього поворотного моменту в історії", – прокоментувала цю подію Линів.

Що сприяє появі «скляної стелі»?

ㅤЗі збільшенням кількості жінок на ринку праці ігнорувати затяжну присутність «скляної стелі» для бізнесу стає неможливим. Щоб краще зрозуміти цю концепцію – і що з нею можна зробити – розгляньмо два основні фактори, які їй сприяють:

  • ГЕНДЕРНІ УПЕРЕДЖЕННЯ. Гендерні упередження – це схильність людей надавати перевагу одній статі над іншою. Дослідження Pew Research 2017 року показало, що 42% жінок стикаються з дискримінацією за ознакою статі на робочому місці, порівняно з 22% чоловіків. Основним фактором, що впливає на ставлення до жінок, є те, як їх сприймають. Згідно з дослідженням Lean In "Жінки на робочому місці", жінки-керівники вдвічі частіше, ніж їхні колеги-чоловіки, помилково сприймаються як молоді працівники. Ці упередження ускладнюють жінкам досягнення та процвітання на керівних посадах.

  • СЕКСУАЛЬНІ ДОМАГАННЯ. Жінки продовжують стикатися з сексуальними домаганнями на робочому місці. Якщо компанії не вживатимуть заходів для розв'язання цієї проблеми, вони ризикують втратити співробітників і зруйнувати кар'єру жінок. Окрім того, що 38% жінок, які зазнали сексуальних домагань, достроково звільняються з роботи, 37% – страждають від наслідків для їхнього кар'єрного просування.

Як розбити «скляну стелю»?

ㅤНе дивлячись на те, що концепт «скляної стелі» виглядає абсолютно неминучим, все ж існують певні заходи, які здатні запобігти її утворенню:

  • Проведення сліпого відбору кандидатів на посаду

  • Регулярні тренінги для працівників з метою подолання упереджень та стереотипів

  • Постановка цілей з наймання та просування по службі з урахуванням різноманітності

  • Прозорість компанії

Не «скляною стелею» єдиною

ㅤХоча «скляна стеля» є більш поширеним словосполученням, існує ряд інших пов'язаних з ним термінів, які слід зазначити:

  • СКЛЯНА СКЕЛЯ. Мішель Райан та Алекс Хаслам вперше згадали цей термін у 2003 році, щоб спростувати статтю в The Times, в якій стверджувалося, що жінки несуть відповідальність за організаційні недоліки компаній. Іншими словами, «скляна скеля» (англ. «glass cliff») – це ситуація, коли жінок-лідерок призначають на керівні посади лише у важкі часи, коли ймовірність невдач є вищою.

  • РОЖЕВИЙ КОМІРЕЦЬ. У 1970-х роках, коли Рух за визволення жінок сприяв все більшій кількості жінок на ринку праці, виникли широкі дискусії щодо різниці в оплаті праці між чоловіками та жінками, які виконують однакові ролі та мають однаковий досвід. На позначення цієї гендерної розбіжності з'явився термін «рожеві комірці» (англ. «pink-collar»). Роботи «рожевих комірців» оплачувалися менше, ніж роботи "білих" і "синіх" комірців, які зазвичай виконували чоловіки, і вимагали меншого рівня освіти, ніж роботи "білих" комірців.

  • СКЛЯНИЙ ЕСКАЛАТОР. Термін «скляний ескалатор», введений у 1992 році Крістін Л. Вільямс, стосується чоловіків, які потрапляють у сфери, де домінують жінки, і прискорено просуваються до вищих посад. Прикладом сфери, де домінують жінки та де має місце «скляний ескалатор», є медсестринство. Чоловіки складають лише 10% медперсоналу, проте вони займають майже половину керівних посад.

  • БАМБУКОВА СТЕЛЯ. У 2005 році Джейн Хюн запропонувала термін «бамбукова стеля», щоб описати бар'єри, з якими стикаються азіати та американці азійського походження на шляху до професійного успіху на вищому рівні в США.

  • БЕТОННА СТЕЛЯ. Хоча скляна стеля спочатку стосувалася усіх жінок, очевидно, що кольорові жінки стикаються з ще жорсткішим бар'єром – «бетонною стелею». Цей термін був запропонований у 2016 році Жасмін Баберс, щоб описати значно складнішу перешкоду, з якою стикаються кольорові жінки на шляху до кар'єрного успіху. Цей термін ґрунтується на концепції "подвійної небезпеки", стверджуючи, що кольоровим жінкам доводиться мати справу і з расизмом, і з сексизмом.

  • МАТЕРИНСЬКИЙ МУР. Вагітні жінки, матері, які працюють, і навіть жінки дітородного віку можуть зіткнутися з так званим «материнським муром». Певні стереотипи, пов'язані з роллю жінки в сім'ї та необхідністю брати відпустку після народження дитини, часто ставлять жінок у невигідне становище в кар'єрі порівняно з чоловіками й батьками.

  • ЛАБІРИНТ ЛІДЕРСТВА. Лабіринт лідерства – термін, запроваджений у 2007 році дослідницями Еліс Х. Іглі та Ліндою Карлі. Вважаючи, що «скляна стеля» застаріла, вони запропонували іншу фразу, яка краще описує складні виклики, з якими стикаються жінки протягом своєї кар'єри. Іглі та Лінда стверджують, що жінкам часто доводиться долати додаткові перипетії, щоб просуватися корпоративними сходами, тому «лабіринт лідерства» є більш доречним словосполученням.

Яка ситуація із pay gap в Україні?

ㅤДо пандемії коронавірусу аналітики Всесвітнього економічного форуму вважали, що на усунення гендерного розриву може знадобитися близько 100 років. Але пандемія погіршила нерівність, і ВЕФ збільшив свій прогноз до 136 років. Український аналітичний портал “Слово і діло” проаналізував на скільки відрізнялася середня зарплата чоловіків і жінок в Україні в період 2007-2021 років.

Станом на початок року зарплати жінок в Україні в середньому майже на 18 відсотків є меншими, ніж зарплати чоловіків.
Станом на перший квартал 2021 року в Україні жінки отримували в середньому майже на 18 % меншу зарплату, порівняно з чоловіками. [6]

ㅤБезумовно, за останні кілька десятиліть на робочих місцях був досягнутий прогрес. Але ви також можете помітити, що скляна стеля все ще є тим, з чим жінки стикаються і сьогодні. Жінок часто заохочують до роботи, яка робить їх вразливими до економічних спадів: остання рецесія призвела до того, що понад мільйон жінок залишили ринок праці. На міжнародному рівні у 86 країнах існують обмеження щодо працевлаштування жінок, а 95 країн досі не гарантують рівної оплати праці (і навіть у тих країнах, які гарантують рівну оплату праці, наприклад, у США, зберігається гендерний розрив в оплаті праці). 

ㅤГоловна зброя проти «скляних стель» – це наша обізнаність у проблемі. І можливо це не допоможе одразу "розчинити" усі стелі, але чим більше ми говоритимемо про них, заявляючи, що це не плід нашої фантазії, і що вони справді існують, тим більша ймовірність, що вони почнуть бути помітними. І якою б не була стеля, будь-то скляна, бамбукова чи бетонна, вона здолана, якщо руйнується не самотужки.

Список використаних джерел:

  1. https://gc.kname.edu.ua/images/docs/zbirnuk_VII_gend_konk.pdf

  2. http://myfin.net/ukraine/business-ua/karere-ukrainok-meshaet-steklyannyj-potolok-03124063.html

  3. https://eprints.kname.edu.ua/44336/1/%D0%97%D0%B1%D1%96%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA_28-137-144.pdf

  4. https://builtin.com/diversity-inclusion/glass-ceiling

  5. https://tsn.ua/groshi/zhinki-proti-cholovikiv-hto-otrimuye-vischi-zarplati-605480.html

  6. https://www.slovoidilo.ua/2021/06/10/infografika/suspilstvo/hendernyj-rozryv-oplati-praczi-yak-vidriznyayetsya-serednya-zarplata-zhinok-cholovikiv-ukrayini

  7. https://www.investopedia.com/terms/g/glass-ceiling.asp

  8. https://rubryka.com/article/break-glass-ceiling/

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
ЖІНОЦТВО
ЖІНОЦТВО@jinotstvo

873Прочитань
0Автори
18Читачі
На Друкарні з 5 травня

Більше від автора

  • FEMEN: секстремізм, атеїзм, фемінізм

    Обурені пікетуючі жінки з оголеними грудьми, на яких щось виразно намальовано фарбою. Саме цей образ виникає в голові багатьох людей, коли вони чують слово «феміністка». Зараз можна подумати, що це просто стереотипне мислення малоосвіченої людини, але чому саме такий образ?

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм
  • Де фемінізм на політичній мапі?

    Однією з цілей фемінізму є забезпечення суб’єктності жінки в політичному просторі. Ознаки суб’єктності фактично впираються в наявність свободи, уявлення про яку і є базисом політичних ідеологій. Тому розберімося, чи можна класифікувати фемінізм на політичних координатах

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм
  • Правий фемінізм

    Фемінізм часто завчасно пов’язують з лівими поглядами. Проте, як нам відомо, він є політичним рухом, а, отже, включає в себе найрізноманітніші течії. Однією з них – є правий або збалансований фемінізм

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається