Авторка: Віка
Загалом хвилі фемінізму ми пропонуєм асоціювати з трьома основними течіями фемінізму: ліберальною, радикальною та інтерсекційною. Дуже важливо, щоб ми всі розуміли, що поділ на хвилі або на течії – це суто справа теоретичної концептуалізації. Їх не існує в реальному житті. Насправді це треба лише науковицям, а нам просто по фану про це розказати)
Фаза ліберального фемінізму, а вона ж і перша хвиля фемінізму, розпочалася з суфражизму.
Суфражизм – це рух за виборче право жінок. Однак після відвоювання права голосу, жінки подумали, що для рівності з чоловіками їм цього замало. Тоді ж то і виник ліберальний фемінізм. Під час першої хвилі фемінізму жінки були зосереджені більшою мірою на здобутті виборчих і майнових прав.
Головними задачами ліберального фемінізму і сьогодні залишається законодавче регулювання гендерної рівності. Це створення різноманітних груп підтримки, кризових центрів, виборювання квот на робочих місцях, впровадження фемінітивів на законодавчому рівні. Ліберальний фемінізм також акцентує на тотальній свободі особистості жінки, на тому, що тільки жінка насправді знає, що їй буде краще для самої себе.
З початку 60-х років минулого століття почалася друга хвиля фемінізму.
Тоді питання гендерної нерівності постали не тільки у публічній сфері. Ця фаза фемінізму розширила дискурс про сексизм і підняла питання приватного сектору. Крім того, фемінізм другої хвилі розвивався паралельно з тим, як у світі спалахнула сексуальна революція. Тому не дивно, що радикально-феміністична повістка тоді багато говорила про сексуальність, сім’ю та репродуктивні права. Соціалістичний фемінізм ще зачіпав питання включеності жінок у трудову сферу.
Вважається, що третя хвиля фемінізму почалася з 90-х років. Чим вона особлива?
Появу фемінізму третьої хвилі трактують як критичну реакцію молодого покоління жінок на радикальний фемінізм. Фемінізм цього напряму не намагається з’ясувати, ким є сучасна жінка, а робить наголос передусім на тому, ким вона може бути. Якщо епоха другої хвилі фемінізму, тобто епоха радикального фемінізму, наголошувала на солідаризації, об’єднанні жінок по факту того, що вони – жінки, то третя хвиля фемінізму бере курс на індивідуальну емансипацію.
На фемінізм третьої хвилі сильний вплив здійснили академічні дослідження квір-теорії. Почало розвиватися теоретизування понять "гендер" та "сексуальність", а відтоді видимість і роль трансгендерних персон у фемінізмі почала зростати. У представниць третьої хвилі фемінізму, тобто інтерсекційних феміністок, може не бути спільних поглядів стосовно порнографії, сімейної вірності, сексуальної орієнтації й т.д. Будь-які різності мають місце бути, і не вони важливі в нашій спільній справі. Фемінізм третьої хвилі має на меті поєднати досвід різності.
Всі ці епохи й періоди, як ми вже казали раніше, супер умовні. Сьогодні в деяких країнах світу досі важко говорити навіть про базові права першої хвилі фемінізму. Та що там! Навіть в нашій спільноті поєднуються цінності абсолютно різних ідеологічних напрямків і, так званих, хвиль фемінізму)
В будь-якому разі, ми любим тебе і раді, що ти тут ❤️
До нових постів!