Кількість українців та їх міграція за кордон через війну

Повернення додому мільйонів громадян України вимагатиме значних зусиль від української влади і держав-партнерів

Еміграція величезної кількості українців через повномасштабне російське вторгнення стала економічним та гуманітарним викликом не лише для України, а й для держав-партнерів, що прийняли мільйони вимушено переміщених осіб, про що свідчить дослідження Громадянської мережі ОПОРА з цієї теми.

Від 24 лютого минуло вже майже 500 днів. Частина українців, які виїхали за кордон, повернулися додому, хтось інтегрувався у суспільство нової для себе країни, але є й ті, хто лише зараз виїжджає за межі України. І, судячи з опрацьованих нами даних, кількість тих, хто зараз емігрує, збільшується.

Наразі зрозуміло, що повернення додому мільйонів громадян України вимагатиме значних зусиль від української влади і держав-партнерів. Перш за все йдеться про створення сприятливих безпекових, гуманітарних та економічних умов. Для цього необхідно з’ясувати, скільки громадян України перебуває за кордоном і на Батьківщині. Ще складніше оцінити кількість населення у різних регіонах України.

  • За різними оцінками, до повномасштабного вторгнення на території України проживало від 37,3 до 43,8 млн осіб. Станом на 1 лютого 2022 року Держстат оцінював кількість наявного населення (без урахування АР Крим) у 41,1 млн осіб. Розрахунок на основі даних мобільних операторів показував приблизно таку саму цифру. Однак у грудні 2019 року уряд оцінював кількість мешканців України (без урахування тих, хто постійно живе на окупованих територіях) у 37,3 млн осіб. Саме тому ймовірна кількість населення України до повномасштабної війни може бути меншою за 40 млн осіб.

  • Навіть за найскромнішими підрахунками, населення України з 1991 року до 24 лютого 2022 року скоротилося на понад 8 млн осіб.

  • Річне скорочення населення України ще до повномасштабного російського вторгнення становило, за даними Держстату, понад 420 тис. осіб.

  • За інформацією українського МЗС, станом на 21 червня 2023 року за кордоном перебуває 8 млн 177 тисяч українських громадян — близько 20% наявного населення України до 24 лютого 2022 року. Майже половина українців перебуває лише в трьох країнах: Польщі — 22%, Німеччині — 15% та США — 11%. Тільки 6% українців за кордоном стоять на консульському обліку.

  • Станом на 26 червня 2023 року УВКБ ООН повідомляв про 5 млн українських переселенців (без урахування даних, наданих Росією та Білоруссю), але цей показник все одно колосальний. Майже 2 млн українських переселенців (40%) перебувають у двох європейських країнах — Німеччині й Польщі. Відзначимо, що Відділ народонаселення Департаменту з економічних і соціальних питань ООН оцінює кількість населення України у 2023 році у 36,74 млн осіб. Така цифра цілком може бути реалістичною, хоча й дещо оптимістичною.

  • З інформації, опублікованої УВКБ ООН, можна припустити, що з 24 лютого минулого року з України виїхало та не повернулося близько 6,29 млн осіб. Із середини жовтня 2022 року ця цифра продовжує зростати. Так, якщо не брати до уваги російські та білоруські дані (через сумніви в їх достовірності), за підрахунками УВКБ ООН з 24 лютого 2022 року до 26 червня 2023 року зафіксовано 20,64 млн виїздів з України та 14,34 млн в’їздів.

  • Згідно з даними української ДПС, різниця між виїздами та в’їздами українців за межі країни з 24 лютого 2022 року до 1 травня 2023 є від’ємною та становить 2 млн 686 тис. осіб. За квітень 2023 року від’ємне міграційне сальдо зросло на 31 тис. перетинів. Це зростання — незначне порівняно зі справді масовим виїздом у грудні 2022 — березні 2023 року, коли від’ємне сальдо зросло на понад 1,8 млн осіб. Причиною цьому можуть бути блекаут і масовані російські обстріли.

  • Ще одним джерелом інформації про актуальну кількість мешканців України, можуть бути дані мобільних операторів. Цю інформацію для оцінки наявного населення український уряд вже використовував у 2019 році. За даними НКЕК, станом на червень 2023 року в мережі мобільного зв’язку України було 48,3 млн активних карток. Оскільки у звіті Національної комісії з питань регулювання зв’язку вказано, що в середньому на 100 жителів України припадає 143 картки, можна припустити, що на території нашої держави перебуває не більш як 33,8 млн жителів. Використовуючи такий самий спосіб розрахунку, можемо припустити, що кількість мешканців України станом на 6 червня 2023 року порівняно з 31 грудня 2021 року зменшилася на понад 7 млн осіб.

  • Зважаючи на заборону виїзду за кордон, яка стосується переважної більшості українських чоловіків віком 18–60 років, та беручи до уваги результати опитування ООН, де понад 85% опитаних є жінками, можемо припустити, що переважна більшість українців за кордоном — це жінки та діти до 18 років. Їх інтеграція у суспільства країн тимчасового перебування згодом може призвести до значного відтоку чоловічого населення України — наприклад, для “возз’єднання сімей”. Наразі ж достеменно не відомо, скільки чоловіків теж забажають емігрувати, якщо матимуть таку можливість.

  • Відзначимо, що за даними опитування ООН (грудень 2022 — січень 2023), 65% респондентів планують повернутися до України “одного дня”, але лише 12% планували зробити це протягом 3 наступних місяців. Тож, імовірно, повернення додому українців вимагатиме значних зусиль України і держав-партнерів для створення сприятливих безпекових, гуманітарних та економічних умов.

  • Крім виїзду за кордон, Україна стикнулася з масовою внутрішньою міграцією. За даними Міністерства соціальної політики, статус внутрішньо переміщених мають трохи менш як 4,9 млн осіб (60% — жінки, 40% — чоловіки). Якщо ж порівнювати динаміку, то за останні пів року кількість ВПО практично не змінилася, зменшившись лише на 21 тис. осіб. Також відзначимо, що повномасштабне російське вторгнення змусило покинути свої домівки 700 людей у віці 100 і більше років.

Джерело

Підписуйтесь на канал Космос Політики

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається