Корупція у МСЕК: скільки коштує інвалідність в Україні?

Зміст

П’ять тисяч доларів, сім тисяч доларів, півтори тисячі доларів, п’ятсот доларів – це не фантастичні бюджети для закупівлі сковорідок та бруківок. Це ціна, за яку лікарі обіцяють “покупцям” змінити життя. Для когось це можливість виїхати за кордон, для когось — уникнути призову, а для когось можливість отримати законне підтвердження реальності власного каліцтва.  

За весь час існування незалежної України МСЕК став однієї з найбільш корумпованих структур. Абсурдність ситуації така, що людина з інвалідність має доводити, що вона є інвалідом (та й навіть з наочними доказами отримає відмову), в той час, як повністю здорова людина заплативши n-ну суму коштів визнається інвалідом ледь не пожиттєво. У цьому матеріалі ми розглянемо передумови, джерела та резонансні справи пов’язані з корупційною діяльністю МСЕК. 

МСЕК: від ЛТЕК до сьогодення 

Медико-соціальна експертиза (МСЕК) – це спадкоємець радянської ЛТЕК (лікарсько-трудової експертної комісії). 

Історія ЛТЕК сягає корінням 30-х років XX століття, коли в Радянському Союзі виникла потреба в системі, яка б оцінювала ступінь втрати працездатності людей після травм чи захворювань.

Створення МСЕК у 1992 році мало на меті не лише продовжити цю функцію, але й розширити сферу впливу, враховуючи матеріальне забезпечення, доступність середовища та надання соціальних послуг. Однак, на жаль, зміна назви не призвела до очікуваних змін. За твердженням багатьох, "прогнивше нутро" ЛТЕК перекочувало до МСЕК, що й далі потребує реформування та оновлення.

За інформацією НАЗК, станом на 2021 рік в Україні налічувалось 2,7 мільйонів осіб з інвалідністю, з яких 215,0 тис. осіб – з I групою інвалідності, 897,1 тис. осіб – з II групою інвалідності, 1449,1 тис. осіб – з III групою інвалідності, а також 162,9 тис. дітей з інвалідністю. 

За час війни кількість людей з інвалідністю зросла на 300 тисяч, а загальний показник сягнув 3 мільйонів. На жаль, цей показник лише зростає. 

На наступний рік можеш на МСЕК не йти

2022-го року, на виробництві, пан Олександр втратив декілька фаланг пальців на обох руках. За “щасливим” збігом обставин, після виписки з лікарні він потрапив на МСЕК, де його було визнано людиною з інвалідністю.

Поступив в … порядку в зв’язку з травмою кисті рук попала в фрезерний станок
Травматична ампутація 2-5 на кисті на правій фаланзі; 2-3 на лівій кисті на лівій фаланзі

При проходженні МСЕК пану Олександру було сказано, що наступного року він може не з’являтись на комісію. Звісно, в голос ніхто нічого не говорив, адже навчені “досвідом” колег і з наклеєними в коридорах плакатами з контактами ЦПК, лікарі можуть лише мовчки “натякати” та довго ухвалювати рішення. Зрозумів натяк - отримав потрібну довідку. Не зрозумів або не захотів розуміти, ну що ж, знайдеться 1000 і 1 безглузда причина вручити довідку про невизнання особи з інвалідністю. Саме таку довідку, підписаною рукою Муляра Володимира Станіславовича, голови Фастівської МСЕК, отримав пан Олександр наприкінці 2023-го року.

Причина відмови абсурдна до неможливості: пан Олександр не пройшов за їхніми внутрішніми категоріями. Простіше кажучи, у нього недостатньо відрізало фаланг, щоб вважатись інвалідом. 

Довідка-рішення МСЕК про невизнання особи з інвалідністю

Цікавим є той факт, що про дату проведення комісії пана Олександра ніхто повідомляти не збирався. Він сам телефонував та уточнював дату, хоча мало бути навпаки. Що ж відбулось далі.. На початок 2024-го року, пан Олександр пише заяву про апеляцію рішення Фастівського МСЕК. Заяву приймають і його запрошують до Київської обласної клінічної лікарні, де вже Київська комісія МСЕК, після кількох годин “маринування”, або як вони це називають – засідань, постановляє, що у пана Олександра інвалідність не встановлено

Рішення апеляційної комісії МСЕК

Пенсію по інвалідності, яку він отримав за час проходження комісій було “попрохано” повернути на рахунок пенсійного фонду. 

Попит на інвалідність: найгучніші корупційні скандали у МСЕК

На жаль, історія пана Олександра не одиничний випадок. Мені не вдалось знайти чітку статистику щодо кількості судових рішень про корупцію у МСЕК, що були прийняті до 2017-го року. 

Однак, за даними ЗМІ у 2015 році суди винесли 57 обвинувальних вироків за фактами корупції у МСЕК. Однією з найгучніших справ було викриття групи лікарів МСЕК у Києві. За 5-10 тисяч доларів хабаря вони видавали довідки про інвалідність. Згідно з даними слідства, за кілька років через цю схему пройшло близько 1000 людей. 

Згідно з даними Генеральної прокуратури України, у 2016-му році було зареєстровано 147 кримінальних проваджень за фактами корупції у МСЕК. Найгучнішим скандалом того року було викриття схеми у Львівській області, за якою людям з інвалідністю штучно занижували групу інвалідності, щоб зменшити виплати.

З 01.01.2017 по 01.01.2022 у Єдиному державному реєстрі судових рішень опубліковано 32 вироки судів першої інстанції щодо корупції лікарів (МСЕК разом з профілактично-лікувальними закладами, ВЛК та ЛКК) у системі оформлення інвалідності. З них обвинувальними є 25 вироків та 7 – виправдувальні. Загалом 17 вироків затверджують укладення угод зі слідством, при цьому більшість узгоджених сторонами покарань обмежується штрафом. 

Як свідчить аналіз судової практики - у нашій правоохоронній системі відсутнє встановлення додаткового покарання у вигляді позбавлення права займатись лікарською діяльністю. Натомість лише у окремих випадках може застосовуватися тимчасове позбавлення права обіймати посади, пов’язані зі здійснення організаційно-розпорядчих функцій МСЕК. 

Наведу нижче лише кілька прикладів справ:  

2017 рік - Одеська область: виявлено схему, за якою повністю здорові люди отримали інвалідність. До схеми були залучені не лише лікарі МСЕК, а ще чиновники та посередники. За даними слідства, протягом кількох років протиправної діяльності було оформлено близько 500 фіктивних інвалідів. 

2018 рік - Херсонська область: викрито схему, за якою члени МСЕК отримували хабарі за видачу довідок про відсутність протипоказань до водіння. 

2019 рік - Дніпропетровська область: викрито схему з продажу довідок МСЕК. Довідки продавали за 1-2 тисячі гривень. За даними слідства, за кілька місяців було продано близько 1000 таких довідок. 

2020 рік - Київська область: викрито схему, за якою лікарі МСЕК фальсифікували документи, щоб привласнити державні кошти. 

Лише третина вироків про корупційні злочини у системі встановлення інвалідності ухвалена безпосередньо щодо працівників МСЕК. У більшості випадків на отриманні неправомірної вигоди затримували лікарів лікувально-профілактичних закладів, ВЛК/ЛКК (22 вироки), які брали кошти за видачу направлень на медико-соціальну експертизу або ж за «вирішення питання безпосередньо з МСЕКами».

Яскравим прикладом може слугувати кейс засудженого голови однієї з МСЕК у Полтавській області. Спочатку засуджений працював членом МСЕК, якою керував до затримання, а згодом ще й звернувся до суду з проханням звільнити його від додаткового покарання, тобто повернути йому право працювати на керівних посадах. Суд клопотання задовольнив, зважаючи на те, що «засуджений сумлінною поведінкою і ставленням до праці довів своє виправлення та відбув встановлену законом 1/2 частини додаткового покарання» - а згодом засуджений ще й отримав підвищення. 

Згідно з матеріалами журналістського розслідування нині він керує обласною неврологічною МСЕК та, як з’ясували журналісти, на роботу їздить на новому «Lexus GX 460» вартістю 58 тис. доларів при середній зарплаті близько 10 тис. гривень

Здавалося б, війна мала пробудити щось совістливе та людяне, але ні. За 2023-й рік: 

Київ: Затримано групу лікарів МСЕК, які брали хабарі за видачу груп інвалідності. Суми хабарів сягали 10-15 тисяч доларів.

Харків: Викрито схему фальсифікації документів МСЕК. За гроші людям оформлювали інвалідність без належних на те підстав.

Одеса: СБУ викрила схему продажу довідок МСЕК. Довідки продавали за 2-3 тисячі гривень.

Запорізька область: викрили схему видачі "липових" довідок МСЕК для отримання відстрочки від мобілізації.

2024-й рік теж “відзначився” гучними справами: 

Дніпро: Затримано голову МСЕК, яка брала хабарі за видачу довідок про непрацездатність.

Львів: Викрито схему штучного заниження груп інвалідності.

Черкаська область: затримано лікаря МСЕК, який брав хабарі за видачу довідок про інвалідність та непридатність до військової служби.

Після аналізу цих справ я можу думати лише про одне, що може зупинити все це? 

“Шоколадка чи коньяк?”: основні джерела корупційних ризиків

У інтерв’ю Юрію Романенко пані Олена Черненко зазначила, що у всьому світі система охорони здоров’я переживає період кризи: медичні працівники виходять на мітинги, влаштовують страйки.

І тільки, Юро, в Україні, що воює, не маючій фактично свого бюджету на охорону здоров’я - це повністю донорський бюджет у нас сьогодні. В усій тій ситуації, у якій ми знаходимось, у нас все, якщо дивитись офіційні зведення новин, МОЗу, Національної служби здоров’я України, котра оплачує медичні послуги. Якщо дивитись ось такого плану канали інформації, то у нас взагалі все у шоколаді. І тут якось не сходиться, чи може так бути в теорії, чи ні? У моєму розумінні ні. 

Проаналізувавши корупційні ризики та їх комбінації у реальних корупційних схемах МСЕК, ми можемо зробити висновок, що наведені нижче джерела корупційних ризиків мають універсальний та наскрізний характер.

Інфографіка “Основні джерела корупційних ризиків”

Отже, зараз ми розглянемо більш предметно топ-10 корупційних ризиків та їх наслідки. 

1. Корупційна домовленість на основі особистого контакту заявника із головою чи членом МСЕК

2. Посередництво посадової особи державного органу у досягненні корупційної домовленості із головою та/чи членами МСЕК

3. Регіональна співпраця голови та/чи членів різних МСЕК з метою одержання неправомірної вигоди

4. Посередництво громадян без статусу посадових чи службових осіб у досягненні корупційної домовленості із головою та/чи членами МСЕК

5. Пришвидшення підготовки лікарем направлення та необхідного пакета документів на МСЕК без ознак їх підробки за умови отримання неправомірної вигоди

6. Підготовка лікарем пакета підроблених первинних документів без сприяння у подальшому прийнятті рішення МСЕК

7. Комплексна корупційна послуга - інвалідність «під ключ»

8. Використання паперового документообігу для корупційних зловживань МСЕК

9. Заволодіння грошовими коштами державного бюджету через МСЕК та учасників бойових дій

10. Злочинна змова лікарів МСЕК для систематичного вимагання неправомірної вигоди від громадян

Що потрібно змінити, аби інвалідність перестала бути товаром?   

Насправді це дуже складне питання. Хотілося б сказати, що достатньо демонстративно засудити декілька хабарників, обійтися з ними максимально суворо, щоб інші вразились та зрозуміли, що жодні гроші не варті такої кари. Однак ми живемо у сучасному та цивілізованому суспільстві, тому можемо лише розробляти та впроваджувати комплексні реформи системи охорони здоров’я. Для правоохоронних органів корупція МСЕК є рутинною справою, однією з багатьох у боротьбі з корупційною злочинністю. 

У 2018 - 2019 роках вже виникали спроби зміни процедури проходження МСЕК, було розроблено та оприлюднено проект Концепції реформування системи медико-соціальної експертизи, який передбачав відокремлення процесу оцінки функціонування, життєдіяльності та здоров’я особи від процесу встановлення групи інвалідності, причини та часу її настання. 

За позицією розробників таке відокремлення мало сприяти запобіганню та протидії корупції, скороченню нераціональних витрат бюджетних коштів, підвищенню якості надання медичних та соціальних послуг населенню. Прозорість діяльності системи оцінки функціонування та потреб у соціальній допомозі планувалося забезпечити шляхом усунення умов для корупційних ризиків у результаті мінімізації суб’єктивного чинника, використовуючи електронний модуль.

Основою запланованої реформи було впровадження нової концепції встановлення інвалідності, яка б базувалась на Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю та прикладному інструменті – Міжнародній класифікації функціональності, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ). Це мало б забезпечувати «демедикалізацію» інституту встановлення інвалідності і зміцнення реабілітаційного компонента. 

Концепція передбачала (хоча і в дуже загальному вигляді) застосування цифрових технологій для усунення суб'єктивності при встановленні рівня функціональності та обмежень життєдіяльності. Однак даний проект тогочасний Уряд не підтримав. Навіть не зрозуміло, чому? 

У грудні 2019 року було створено міжвідомчу робочу групу «з вироблення узгодженої позиції щодо вдосконалення системи медико-соціальної експертизи». У протокольному рішенні МОЗ від 11 вересня 2020 року було зафіксовано новий підхід до реформи МСЕК:

1. необхідність розробки на основі МКФ більш простого інструментарію, де

враховуються особливості національної ситуації

2. внесення змін та доповнень до постанови КМУ № 1317 «Питання

медико-соціальної експертизи»

Проте прослідковувалися факти неоднозначності уявлень про пріоритети реформування системи МСЕК серед учасників міжвідомчої робочої групи.

Цікавий факт: на офіційній сторінці Міністерства охорони здоров’я України в телеграм від 12 жовтня 2023-го року з’явилось повідомлення про те, що МСЕК буде “ліквідовано і повністю змінено підходи до проведення експертизи та встановлення інвалідності.”. Причиною такого повідомлення стала ситуація у Харківській МСЕК, де військовослужбовцю, що проходив МСЕК було сказано “Відріж ногу – отримаєш групу”.

Отже, я вважаю, що для усунення корупційних ризиків у процедурі МСЕК потрібні системні зміни із залученням до процесу реформування відповідальних органів влади, громадськості та широкого кола стейкхолдерів. Враховуючи все вищесказане, я, як і багато українців, можемо лише сподіватись на проведення адекватного реформування МСЕК наступного року, і що його наступник все таки виявиться кращим, аніж те що ми маємо сьогодні. Зараз я можу лише додати кілька пунктів, які б хотіла бачити у новій структурі: 

  1. Прийняття МФК як основу реформи методології встановлення інвалідності

  1. Забезпечення органічного поєднання цифрових та аналогових (паперових) елементів

процедури: збереження аналогової послуги у незмінному форматі (тобто без обов'язковості використання електронного формату певних стадій чи елементів) є корупційним ризиком, оскільки саме у такий спосіб найпростіше реалізувати корупційну модель отримання інвалідності. Натомість окремі складові послуги МСЕК мають бути обов’язково цифровізовані.

  1. Запровадження електронного документообігу на всіх стадіях процедури МСЕК: 

  • внутрішній документообіг і створення центральної бази даних МСЕ;

  • інтеграція та інформаційна взаємодія із центральною базою даних електронної системи охорони здоров’я як канал доступу до ЕМК;

  • інтеграція з іншими державними реєстрами та базами даних

  1. Системне запровадження принципу екстериторіальності у роботі МСЕК. Принцип екстериторіальності полягатиме у тому, що вирішення питання по суті (про встановлення (підтвердження) інвалідності) та процедурних питань здійснює МСЕК, яка перебуває за межами області адміністративно-населеного пункту, в якому зареєстрований та проживає заявник. Визначення такої МСЕК відбувається автоматично з використанням модулю МСЕ ЕСОЗ. Лише у такий спосіб можна розірвати корупційні мережі, які сформувались як у системі МСЕК і суміжних сферах (заклади охорони здоров'я, органи влади, правоохоронні органи тощо), так і в системі неформальних особистих зв'язків та контактів членів МСЕК, що у більшості випадків мають обмежену територіальну локалізацію. 

Коли це все буде впроваджено, коли лікарі дійсно будуть нести максимально повну та усвідомлену відповідальність за рішення, що приймають, лише тоді система медико-соціальної експертизи стане підтримкою для людей з інвалідністю, а не ще одним колом пекла. 

Ключові слова: МСЕК, інвалідність, ВЛК, медицина, корупція, хабар

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Жанна Коваль
Жанна Коваль@k_o.nna

4.5KПрочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 20 березня

Більше від автора

  • Наслідки виправдовування існування цифрових концтаборів урядовими ЗМІ Китаю

    У минулих доповідях я розглянула роль медіа у геноциді в Руанді та як влада росії привчає своїх журналістів до безпорадності на прикладі Ковальського.

    Теми цього довгочиту:

    Геноцид
  • 100 днів геноциду

    Коли я побачила тему “Анатомія фейку” я одразу зрозуміла – це воно. Можна назвати чимало фейкових новин, що мали велике значення у світовій історії, але мене дуже сильно зачепила історія “вільного” радіо та телебачення тисячі пагорбів. Красива назва, правда?

    Теми цього довгочиту:

    Публіцистика

Вам також сподобається

Коментарі (1)

В деяких наших громадян було б непогано шоб прилетіло. Як в рашці, чудовиська зубами тримаються за годівнички, а в нас нема шансу на справедливість. І ці чудовиська живуть добре на наших податках.

Вам також сподобається