Я вирішила запустити нову рубрику: Серйозна розмова, в якій я буду згадувати важливі для суспільства теми і пояснювати, чому в цій галузі потрібні кардинальні зміни. Тема сьогоднішньої Серйозної розмови - стигматизація.
Це надзвичайно глибока тема, адже під стигматизацію попадають не тільки люди з вадами та інвалідністю. Від неї страждають і люди, які входять до ЛГБТ спільноти, і маленькі етнічні групи, і навіть особи з ВІЛ.
Що таке стигматизація?
Гадаю ви не раз чули від своїх батьків, або сторонніх людей такі порівняння, як сліпий, глухий, тупий, безрукий, спідозний, чмошний, прийомний і т.д.
Коли ці та інші подібні слова використовуються, як образа в сторону людини, до якої не мають фактичного відношення, то це стигматизація, або просто стигма.
Ось декілька прикладів для кращого розуміння:
Назвати дитину сліпою, якщо вона щось не помітила.
Назвати людину бомжем/безхатьком, якщо вона виглядає не надто охайно.
Назвати дівчину коровою за надмірну вагу.
Чим погана стигма?
Стигматизація сприяє булінгу, підбиває самооцінку та самосприйняття жертви, а також закріплює стереотип, що певні вади чи відмінності це щось погане та образливе.
Це може призвести, до ще більшого расизму, знущання над людьми з інвалідністю, надлишковою вагою та ін.
В першу чергу такі порівняння виставляють окремі хвороби, як щось смішне чи гидке.
Зараз зустрічається окремий вид стигми, коли люди називаються різними діагнозами, не розібравшись, що сильно погіршує відношення до людей, які дійсно мають ці хвороби. Таким чином депрессія почала сприйматись, як поганий настрій та нудьга (“депрессія в 0 лєт” чули таке?). Біполярним розладом (або, як вони кажуть “біполярочкою”) люди називають часті перепади настрою. Шизофренія (“шиза”) тепер взагалі використовується майже будь-де…
Також останнім часом зросла кількість випадків стигматизації жінок на фоні патріархату. Блондинка, жінка за кермом та самотня жінка з “причепом” стали якоюсь темою для жартів, а в суспільстві закріпилися стереотипи про те, що жіночої дружби не існує, а красиві жінки не можуть бути розумними, але про це пізніше.
Дослідження на тему. Чи актуально це в Україні?
Для того, щоб ви зрозуміли масштаби приведу кілька досліджень:
Для початку рівень дискримінації в Україні. Дискримвнація напряму залежить від стигматизації, адже стигма, як наділення певних меншин негативними ознаками провокує дискримінацію - чинення негативних, несправедливих дій в сторону цих меншин.
Друге місце в списку дискримінації посідає інвалідність. Давайте ж глянемо як багато стало осіб з інвалідністю. Як гадаєте у них є якісь проблеми?
Стільки було раніше і давайте звернемо увагу скільки вони отримують. За такі гроші навіть на той час не проживеш, а як ситуація з роботою?
З 2х мільйонів працевлаштованими опинились лише чверть, а це в 2017му році.
А як поживають люди з психічними розладами? Їх чомусь в тому списку немає, але чи значить це, що у них немає проблем?
Глянемо наскільки обізнані наші люди в цій сфері. А скільки психічно хворих людей фактично?
Україна посіла перше місце за кількістю психічно хворих людей. І це також в 17му році, ви уявляєте скільки таких людей зараз? Взяти як мінімум ПТСР.
Тут порівняли кількість втрачених життів через депрессію та алкоголь. Ну що, “депресія в ноль лєт?”…
Як це виправити?
Хоча усвідомлення проблеми, цього все ще не достатньо для її викорінення з думок і ротів людей. Тому я зібрала декілька простих правил, які не завадить використовувати кожному.
Почніть з себе.
Простежте, чи не використовуєте ви подібні фрази чи образи в сторону себе чи інших.
Проінформуйте знайомих.
У випадку, якщо почуєте подібне поясніть людині, чому варото уникати таких порівнянь.
Популяризуйте цю тему в інтернеті.
Розповсюджуйте пости, які наголошують на існуванні данної проблеми. Також не соромтесь зробити людині в інтернеті зауваження, якщо вона допустила подібну помилку (ні в якому разі не пишіть з агрессією, просто поясніть).
Висновок
Мені було б надзвичайно важливо почути вашу думку стосовно цієї рубрики і підібраної теми. Пишіть які ще ви зустрічали приклади стигматизації та розкажіть як з ними боролись. Також не забувайте про оплески, якщо сподобався довгочит. Це буде маленький, але вагомий вклад в боротьбу проти стигми.