Криптоекономіка: зміни традиційних підходів від Костянтина Кривопуста

Межа між цифровим та фізичним світами продовжує зменшуватися, бізнеси адаптують процеси під потреби високотехнологічного часу, а люди намагаються інтегрувати їх у своє життя.

Відомо, що швидка адаптація технологій залежить від зручності взаємодії із ними. Блокчейн є сполучною ланкою, яка полегшить перехід до нових стандартів. Саме таке завдання стоїть перед криптоекономікою, що поєднує традиційну економіку, криптографію та комп’ютерні технології.

Важливо розуміти, що сприйняття блокчейну лише з боку фінансового ринку обмежує можливості до створення нових підходів та руйнування стереотипів. Технологія децентралізованого реєстру здатна суттєво змінити більшість існуючих галузей.

Економіка майбутнього

Не можна назвати криптоекономіку повноцінною заміною традиційної, адже вона не базується на регулюванні відносин у рамках системи виробництва чи споживання. Ця галузь науки переважно побудована на принципах теорії ігор та математики. Також багато уваги приділяється дизайну механізмів та криптографії.

При цьому головна мета криптоекономіки – налагодити взаємодію учасників цифрового простору за допомогою криптографічного захисту та економічних стимулів.

Результат роботи криптоекономіки можна спостерігати у децентралізованих однорангових мережах, де учасники безпосередньо взаємодіють без довіри один до одного. Саме мережа Біткоїн довела, що це можливо, адже раніше такі системи були схильні до помилок і шахрайства. Творець першої криптовалюти розробив систему, яку невигідно зламувати, а дотримуватися її правил – навпаки. Тут ми спостерігаємо за теорією ігор у дії. Вона стимулює учасників до чесної гри.

Заходи безпеки

Щоб зрозуміти криптоекономіку, важливо знати, що таке майнінг, оскільки саме цей процес відповідає за чіткі правила внесення змін до мережі.

У децентралізованій системі кожна дія фіксується, а дані зберігаються на всіх підключених до неї пристроях.

Майнери шляхом вирішення складних математичних завдань добувають нові блоки, в які заноситься інформація. За це система їх нагороджує. Кожен наступний блок зберігає інформацію про попередній, що робить злам всього блокчейну неможливим.

При грошових транзакціях інформація про адресу власника монет завжди знаходиться у відкритому доступі, а її правдивість гарантується цифровим підписом.

Таким чином, криптоекономіка оберігає мережу та її користувачів від можливого шахрайства з боку майнера, який захоче підробити результати обчислення або внести неправдиві дані в блокчейн. Зміни повинні торкнутися всіх вузлів великої мережі. Така дія вплине й на наступні блоки та не залишиться непоміченою.

Ще однією перешкодою для розвитку однорангових блокчейн-мереж є атака 51%, коли учасники, об’єднуючись у групи, можуть захопити понад 50% загальної потужності та взяти мережу під свій контроль. Нові блокчейни більш вразливі до таких атак. Захопити більше половини мережі, наприклад, Біткоїна просто неможливо.

Модель криптоекономіки

Криптоекономічна модель блокчейн-мереж включає наступні категорії учасників: майнери, інвестори та користувачі. Кожен має чітку роль. Взаємодія всіх учасників утворює “колообіг криптоекономіки”.

Колообіг криптоекономіки – це візуалізація кооперації всіх учасників однорангової мережі. Засобом взаємодії виступають криптовалюти.

Механізми консенсусу регулюють відносини між майнерами та користувачами за правилом “код – це закон”. Таким чином, сприяючи розвитку мережі, майнери отримують винагороду, а користувачі – злагоджену систему. Згідно з цією моделлю, інвестори є основною силою, що сприяє збільшенню спільноти. Вони залучають нових учасників, що підвищує ліквідність токена або монети.

Інвестори зацікавлені в криптоекономічних системах, тому що їм вигідно вести свою діяльність у блокчейн-індустрії. По-перше, це безпечно. По-друге, вони можуть здійснювати необмежену кількість транзакцій на будь-які суми за короткий час.

Кругообіг продовжує розвиватися, відповідаючи вимогам та економічним інтересам кожної сторони.

Токеноміка 

Криптоекономіку також можна розглянути як набір всіх токеномік, що взаємодіють. У центрі всіх криптоекономічних систем знаходиться цифровий актив. Наприклад, токеноміка Біткоїна полягає в обмеженій емісії монет. Вона сприяє збільшенню ціни монети в майбутньому. Попит на монету зростатиме, а пропозиція буде зменшуватися.

Звичайно, Біткоїн не зміг би розвинутися за таким сценарієм, якби люди не бачили необхідності у використанні цієї монети. Кожен токен, який претендує на передові позиції, має розв’язувати конкретні проблеми. Це спонукає інвесторів до утримання цього активу, що може забезпечити стабільний розвиток.

Токеноміка та робономіка

Глобалізація та технологічний прогрес активно впроваджуються у наше повсякденне життя. Зараз нікого не здивувати смарт-пристроями, що взаємодіють у межах однієї екосистеми.

У свою чергу, саме криптоекономіка здатна налагодити М2М (Machine-to Machine) комунікацію, вилучивши з цього процесу людей та бюрократію. При впровадженні токеноміки в робономіку, концепція розумних міст стає більш актуальною, оскільки системи та пристрої можуть обмінюватися інформацією та розраховуватися один з одним криптовалютою.

Наприклад, у вас є автопарк з безпілотними автобусами, яким потрібне профілактичне обслуговування раз на тиждень. У призначений час автобус відправляється на станцію технічного обслуговування, де проходить огляд. При цьому автобусні системи аналізує робот. Як тільки послуга буде надана, на його криптовалютний гаманець із гаманця автобуса буде переведено передбачену в смарт-контракті суму токенів.

Вже зараз такі системи знаходяться на стадії тестування та показують відмінні результати.

Наразі ми є свідками формування абсолютно нових економічних підходів. Чітко встановлені ролі в криптоекономічних моделях забезпечують безперебійну роботу та вигоду всім учасникам мережі, а децентралізовані системи виходять далеко за межі фінансового сектора. Можна впевнено сказати, що криптоекономіка має величезний потенціал і здатна змінити традиційні форми як бізнесу, так і побуту.

Ескперт в області міжнародних фінансів, адвокат Костянтин Кривопуст

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
UA2DAY
UA2DAY@qPTJ8lRNYjunOFu

Всеукраїнське інтернет-видання

2KПрочитань
4Автори
3Читачі
На Друкарні з 30 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається