Один з мотивів Трандуїла, що веде його до Самотньої гори - скарби Траїна. У книзі чітко сказано, що діаманти - слабкіть Трандуїла і скільки б він їх не мав, завжди бажав ще. Ну, король може собі дозволити колекціонувати діаманти. Чим йому ще себе порадувати серед лісу сповненого павуками? Хіба що полюванням і вином. Також не забувайно про незавершену суперечку між лісовим королем гномами. Точно ми не знаємо, хто з них кого надурив, у “Гобіті” автор нам цього не відкриває. Толкін лише поверхово пояснює, що ельфи замовили гномам коштовні вироби, але замовлення так і не отримали. Гноми ж клянуться, що утримали свою роботу, бо їм не заплатили. Толкін зумисне, я думаю, не розкриває суть конфлікту, показуючи, що кожна із сторін в цьому контексті варта одна одної і не жадібна ні разу.
Та як би сильно Трандуїл не любив коштовності, це трохи не тягне на привід для війни з Еребором. Тут явно більш серйозні мотиви. Тимчасово безхозний Еребор - це шанс поповнити казну в цілому, повернути нечесно привласнене “замовлення” і відновити статус кво (бо свербить досі, раз не забули). Про мотиви можна міркувати і далі, але мова не про це.
Тема коштовностей постійно крутиться навколо Трандуїла і Торіна. Люди тут теж присутні, але вони радше хочуть спокійного і забезпеченого життя, яке мали завдяки співпраці з Еребором. А от у ельфів, гномів і яскравих камінчиків явно своя історія. Подивіться, як часто цей мотив фігурує: спір через невиконане замовлення, трандуїлова любов до діамантів, торінова “драконова хвороба” і одержимість Дорог-каменем, нарешті, нагорода для Трандуїла - смагардове намисто Гіріона за допомогу людям та ще одне - перлове намисто - від Більбо як компенсація за харчі та вино - я не вірю, що гобіт не причастився запасів короля під час перебування в його палаці. Пояснення цьому є. “Гобіт” був написаний раніше всі інші книги про Арду. Поки Професор описує квест Еребора, у голові його зріють нові сюжети. Історія з коштовностями - зародок одного з ключових конфліктів Першої Епохи, а саме - історії Елу Сінголло та його бажання отримати сільмарил.