Спікер Палати представників від Республіканської партії опинився в пастці через свою жорстку позицію
Пожалійте Майка Джонсона, спікера Палати представників, який застряг у цій ситуації. Відносно маловідомий конгресмен, якого виштовхнули на лідерські позиції півроку тому, коли некерована республіканська більшість вигнала колишнього спікера Кевіна Маккарті, пан Джонсон також може зазнати дефендерації, якщо зробить те, що, як йому здається, він повинен: надасть додаткову військову допомогу Україні, незважаючи на заперечення ізоляціоністського крила своєї партії.
У той час як Європейський Союз та його країни-члени зробили значний внесок у бюджет та гуманітарні потреби України, Америка була найбільшим постачальником військової допомоги Україні, яка склала $44 млрд з моменту вторгнення Росії в лютому 2022 року. Але подальша допомога застрягла на кілька місяців. У жовтні 2023 року президент Джо Байден запропонував Конгресу виділити Україні $60 млрд у рамках законопроекту про безпеку, який передбачав витратити ще $45 млрд на охорону південного кордону Америки та озброєння союзників, таких як Ізраїль і Тайвань.
Шість місяців у Конгресі тривала буря і натиск, але на стіл президента так нічого і не потрапило. Один сенатор-республіканець, Джеймс Ленкфорд з Оклахоми, витратив місяці на переговори про більш жорсткий компроміс щодо південного кордону, який мав супроводжувати пакет допомоги, але його власна партія торпедувала його за три дні після оприлюднення в лютому, оскільки Дональд Трамп, ймовірний кандидат у президенти від цієї партії, відкинув його за те, що він забезпечив перемогу пану Байдену на виборах. Після цього Сенат ухвалив законопроект про допомогу на суму 95 млрд. доларів без жодних положень щодо кордонів, який пан Джонсон відкинув і відмовився виносити на голосування.
Коли зовнішня політика підпорядкована внутрішній, як це сталося з Україною та Ізраїлем, часто виникає неузгодженість. Це можна побачити на прикладі короткої історії висловлювань самого пана Джонсона. До призначення на посаду спікера пан Джонсон був прихильником Трампа і скептиком щодо України, який у вересні 2023 року проголосував проти невеликого законопроекту про військову допомогу на суму 300 мільйонів доларів. У жовтні, після того, як він отримав високу посаду, він став більш прихильним до України, заявивши, що Володимир Путін не повинен перемогти. У грудні він заявив, що ця необхідна допомога має супроводжуватися радикальними реформами прикордонної політики Байдена, яка стане його "пагорбом, на якому він помре". У лютому, коли пан Байден оголосив про плани убезпечити кордон за допомогою виконавчої влади після провалу двопартійної угоди в Сенаті, пан Джонсон засудив їх як "передвиборчі трюки" - незважаючи на те, що раніше закликав його зробити саме це. У березні він заявив, що представить новий план допомоги Україні після Великодня.
Яйця перестали котитися, але пан Джонсон ще не оприлюднив свій план, деталі якого не розголошуються. Багато з компонентів, про які ходять чутки, покликані заспокоїти ізоляціоністів у його партії: допомога Україні буде позначена як прощена позика, а не пряма допомога (за пропозицією пана Трампа); частина фінансування буде повернута за рахунок арешту російських активів, які наразі заморожені (хоча їх набагато більше в ЄС, ніж у США); а пану Байдену доведеться витримати удар в око, скасувавши нещодавно оголошений ним мораторій на нові експортні проекти зі скрапленого природного газу.
Демократи можуть незадоволено сприйняти навіть екологічний відкат; справжньою перешкодою для пана Джонсона стане його власна партія. Марджорі Тейлор Грін, конгресмен-республіканець від штату Джорджія, подала "клопотання про відсторонення" пана Джонсона від керівництва, якщо він забезпечить фінансування України, спираючись на підтримку демократів. Пані Грін, ймовірно, є найбільш прихильним до Путіна членом партії - вона дивно заявила в радіоінтерв'ю цього тижня, що Україна нападає на християнство, в той час як Росія "захищає його", - але республіканська більшість є дуже тонкою, а це означає, що кілька перебіжчиків можуть скинути пана Джонсона з посади.
Дехто вважає, що пану Джонсону доведеться просто визнати, що він не може одночасно озброїти Україну і зберегти свою посаду. "Тоді він увійде в історію як взірець мужності, який робить правильні речі. Нам зараз потрібен Вінстон Черчилль, а не [Невілл] Чемберлен", - каже Дон Бейкон, конгресмен-республіканець від штату Небраска. Пан Бейкон був рішучим прихильником фінансування України і розробив так звану петицію про звільнення, яка може обійти спікера і винести законопроект безпосередньо на голосування, якщо більшість членів Палати представників підпишуть його. Петиція про звільнення, за якою уважно стежать стурбовані європейські дипломати у Вашингтоні, є нетрадиційним парламентським інструментом. Це все ще малоймовірний крок, але його існування дає пану Джонсону принаймні певні важелі впливу на його власних прихильників жорсткої лінії.
Критики на кшталт пані Грін навряд чи заспокояться. Але ціна коливань Конгресу в цьому випадку є цілком реальною. Минулого тижня Сергій Шойгу, міністр оборони Росії, оголосив, що його армія захопила 400 квадратних кілометрів території в українців, які були змушені консервувати боєприпаси (площа України становить понад 600 000 квадратних кілометрів, але тенденція невтішна). Володимир Зеленський, президент України, заявив, що "якщо Конгрес не допоможе Україні, Україна програє війну".
Першоджерело: The Economist “Mike Johnson may have to choose between Ukraine aid and his job”