Що слухали в Європі 28 квітня – 4 травня
Щодня і щоночі у світі пишеться маса цікавої музики, яка майже ніколи не потрапляє в ефіри поза межами своїх країн. Нерідко там трапляються абсолютно хітові речі, талановито й мистецьки зроблені. Кожного тижня будемо відбирати по 10 таких оригінальних новинок у наш плейлист, мандруючи чартами Європи та її околиць.
Туреччина. Начитавшись у дитинстві японських коміксів, гітарист Ямур Саригюль понад 20 років тому створив разом із друзями і друзями друзів власний рок-гурт maNga. Із тих часів проєкт устиг уже стати культовим. І хоч місцями його заносило то в попсу, то в реп, у результаті він все одно повертається до джерел, до свого в міру жорсткого, проте мелодійного звучання. Новий кліп Bergüzarım (Коштовність) – підтвердження цьому. Його, власне, можна не тільки слухати, а й читати. Саригюль, між іншим, є одним зі співавторів графіки.
Угорщина. «Знайди мене. Знайди мене». Вслухайтеся у перші рядки треку, вони звучать зовсім по-українськи. Це вже далі починаються угро-фінські словотвори. Бо Dánielfy хоч і хлопець із Дебречина, та все-таки мадяр. І співає він часто про ось таких вуличних тітушок у треніках, чия основна розвага – покачати прес. Яким вітром одного з них занесло до церкви, одному Богові відомо. От з Богом вони й розбалакались.
Швейцарія-Франція. У неї фотографічне мислення і кришталевий голос. І тепер її знають як Vendredi sur Mer. А 10 років тому це була Шарлін Сімон Розмонд Міньйо, 19-річна дівчина з Женеви, яка поїхала до Парижа робити кар’єру фотографа. Тут знайшла себе врешті в музиці, зате її кліпи традиційно тяжіють до візуальної досконалості. Зокрема, в Arrêter le temps (Зупинити час) прозирає альпійська велич. Це сумне й дуже інтимне зізнання в коханні, якого, здається, вже не повернеш. Додаткову порцію ніжності несе фортепіанний супровід від французького віртуоза Sofiane Pamart.
Польща. Кабаретова інтерпретація теми «Кожен прожитий день – це крок назустріч смерті» від Wojtek Szumański. Але все це подано в дуже життєрадісному ключі. Нехай це неминучість, але нею не варто перейматися. «Якщо хочеш бути вічно молодим, тебе чекає розчарування, бо вмирання – це і є життя, а життя – це і є вмирання», – резюмує артист. Сам Войтек ще у школі, 10 років тому, став улюбленцем польського Ютубу. Потім якось зник з радарів. А зараз його зірка знову набирає стрімку висхідну траєкторію.
Румунія. Їхній майбутній альбом ще не вийшов, але в Румунії його вже назвали колаборацією року. Alex Velea, Connect-R і Smiley 20 років дружать поза сценою, інколи перетиналися на концертах, але ніколи не збиралися разом у студії звукозапису. «Вкупі ми як ідеальний коктейль: три складники, що ідеально поєднуються», – заявив нещодавно Alex Velea. У нашому плейлисті презентуємо другу пісню з майбутнього альбому. Вона геть не схожа на першу, серйозну й ліричну. А ця наче нарізка з болівудського кіно.
Італія. У цьому відео хтось із трьох хіба зайвий. Він? Чи він? Чи вона? Aiello не дає однозначної відповіді. Бо навіщо задаватися незручними питаннями, коли довкола така краса і безтурботність. Хай собі молодь чілить «ле труа», а далі якось воно само розв’яжеться. Антураж для зйомок забезпечили Еолові острови – досі ще досить дикий райський закуток у морі між Сицилією та Калабрією, ккуди ще на допливли туристичні потоки і звідки походить Aiello. Тож для нього це ще й занурення в юність.
Німеччина. Хоч новий альбом гамбурзької четвірки Mono Inc. і має назву Darkness (Темрява), але не все у ньому так смурно. Гурт запрем’єрив другий сингл з цього диску – баладу Dein Anker (Твій якір). Незважаючи на звичний готичний антураж, меседж у ній закладено обнадійливий. У кожного в житті є свій якір, завдяки якому ми й тримаємося на плаву. Авжеж, крім якоря, деколи знадобилося б і вітрило. Але то вже розкіш.
Хорватія. Подружнє життя, воно таке, бентежне. Tonči Huljić і його бенд Madre Badessa дозволяють собі всмак покепкувати на цю тему. Деколи здається, що краще вже пожити з біороботом чи манекенем, ніж зі своєю другою половинко. Бодай тому, що ті мовчать. Але це не всерйоз. В реалі Тончі зі своєю дружиною, наприклад, уже майже 40 років живе у шлюбі. І непогано себе почуває.
Грузія. Покумаримо трохи на кухні з найвідомішим грузинським репером Lexseni. Він запустить приємну музичку. Почастує домашнім вином. Увімкне телек. А коли вино вдарить у голову, то кадри з екрана перемішаються з бурхливою уявою і почнеться дивне доросле шоу: бойові гвинтокрили, дівчата на парашутах, дівчата без парашутів і без комплексів. Вечір перестає бути тоскним.
Іспанія. Якщо кохання ранить, то навряд чи допоможуть пластирі. Так можна і кров’ю стекти, доки доплентаєшся до аптеки. На це, власне, й натякає назва нового синглу Bely Basarte – Amor letal (Любов смертельна). Але й певну користь із цих страждань теж можна винести. «Деякі спогади залишають шрами. Деякі шрами стають піснями», – зауважує співачка. Ну, а деякі пісні приносять популярність.