Метастабільний стан: фізика та математика із запахом філософії

Метастабільний стан

Прийшов час починати нерегулярну рубрику про математику, фізику та коротке життя людини.

Перша аналогія, яка спадає на думку – це саме метастабільний стан.

Для тих, хто вперше чує, метастабільний стан – це такий стан системи, коли вона застрягла в локальному мінімумі енергії, але потенційно може перейти в більш стійкий стан. Він часто кращий, але може, звичайно, і в гірший. Це вже залежить від того, чи починає ця "система" пити алкоголь перед сном, чи, наприклад, прокидатися о 6 ранку та годину гуляти на свіжому повітрі без телефону.

Уявимо кульку, що лежить у неглибокій ямці на гірці: вона ніби стабільна, але якщо штовхнути – може скотитися вниз у ще нижчу, більш стійку потенційну яму. Сам термін "потенційна яма" означає, що у цієї "кульки" внутрішня енергія менше, ніж їй треба для того, щоб вибратися із цієї ями.

Мабуть, ви вже самі уявили купу прикладів метастабільного стану в житті (ех, нажаль, в першу чергу у своєму ж, так?). Скільки разів ми опиняємося в ситуаціях, коли все наче нормально, але є відчуття, що можна краще? Робота, що не приносить задоволення, стосунки, які тримаються на звичці, або просто рутина, з якої важко вибратися. Це і є метастабільний стан – наче є стабільність, але достатньо невеликого поштовху, щоб усе змінилося.

І ось головне питання: чи варто чекати випадкового поштовху, чи краще створити його самому? Інколи потрібен невеликий імпульс – зміна середовища, новий досвід, ризик – і ти опиняєшся в новій, більш стабільній і щасливій точці. І необовʼязково змінювати кардинально своє життя. Звичайно, іноді без цього ніяк, але можна це все робити поступово, та спостерігати за змінами в житті, щоб не було важких відкатів.

Фізика підказує, що залишатися в метастабільному стані можна довго, бо, насправді, в цій ямці буває дуже зручно та багато хто цим задовільняється. Але розвиток починається, коли ми пробуємо щось нове, та переходимо на новий рівень, в іншу яму. Можу казати і "вершину", якщо не подобається яма. Суть від цього не зміниться. Головне – що ми шукаємо екстремуми функції життя – локальні максимуми чи мінімуми. І дуже сподіваємося, що наступний екстремум буде краще, ніж попередній.

То, може, час поштовхнути себе трохи вперед? Хто зна, так можна і глобальний максимум знайти. Тобто, найбільший в житті.

А от про методи пошуку, тобто, про градієнтний спуск, випадковий градієнтний спуск, та чому від більшості страв в різних кафе ви ніколи не будете в захваті, але треба їх спробувати, ми поговоримо іншим разом.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Tony Stark
Tony Stark@tonystark

I am Iron man.

35Прочитань
1Автори
1Читачі
На Друкарні з 30 жовтня

Більше від автора

  • Штучний інтелект та нейромережі

    Що таке Штучний інтелект? Штучний інтелект – це напрям комп’ютерних технологій, який навчає машини виконувати завдання, що зазвичай потребують людського інтелекту​. Простими словами, ШІ – це здатність комп’ютерів імітувати поведінку та мислення людини для розв’язання різних задач

    Теми цього довгочиту:

    Ai

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається