Не тільки 4/4 — три українські пісні з незвичним тактовим розміром.

Зміст

Вступне слово від автора

Вітаю! Давно не бачились, майже рік, читачу Друкарні! Мені, звісно, хотілось би більше писати про свої дослідження в музичному просторі, але не завжди вдається. Хоча, я дуже рада, що все ж вирішила написати ще один довгочит. Сподіваюсь, вам сподобається!

Цей довгочит в загальних рисах описує тактовий розмір у сучасній музиці та пропонує читачам 3 пісні українських виконавців з незвичним для індустрії тактовим розміром, або їх поєднанням.

Тактовий розмір. Найпопулярніші види.

Тактовий розмір — поняття, що позначає ритмічну структуру будь-якого музичного твору. Розмір вказує кількість та тип нот, зіграних в одному такті твору, і, звісно ж, розставляє акценти та задає основну організацію пісні.

Тактовий розмір записується у вигляді дробу, де верхнє число — це кількість нот в кожному такті, а нижнє вказує на тип ноти, яку будуть вважати за 1 біт. Найпоширенішим з усіх є розмір 4/4 — улюбленець поп-музики. Це ритмічний та дуже танцювальний візерунок, який легко порахувати — один, два, три, чотири, — а далі повтор! Він є базою і для стабільних, маршових ритмів, який зручно вловити та повторити.

Не менш популярним є і 3/4 — елегантний “вальсовий” такт. Він вказує на те, що в кожному такті є 3 четвертих ноти. Якщо рахувати раз-два-три, раз-два-три і далі в однаковому темпі, можна вловити це “коливання“, що притаманне цьому розмірові.

Прості тактові ритми легко запамʼятати та відтворити, але часто музиканти та автори експериментують з “текстурою“ мелодії та використовують менш популярні тактові розміри, що мають назву складні. Вони можуть зробити твір унікальним та таким, що буде привертати увагу слухача. Зазвичай під час рахунку складні можуть розбивати на прості, складаючи комбінації з. 2, 3, 4 чи 6 нот. Такими є 5/4, 12/8, 7/4, 9/4 тощо.

3 українські пісні зі складним тактовим розміром.

Пропоную вам три пісні українських виконавців зі свого плей-листа, написані в складному тактовому розмірі, щоб не тільки представити вам тему розмірів у музиці, а і, можливо, додати пару чудових пісень до вашої підбірки.

Наголошу, що думка, представлена далі, є субʼєктивною.

1. Ziferblat — “Літаки“ (2024). Тактовий розмір : 5/8

Пісня, що вийшла зовсім недавно, підкорила моє серце майже одразу. Хлопці з гурту описали пісню як

композицію, що не містить в собі ні чіткого бажання рухатись, ні бажання жити, ні бажання померти. Я відчуваю її беземоційно. Мені від неї ніяк. (Instagram)

Сенс, закладений в цій пісні, переплітається з мелодією, що нагадує політ часу, перебіг подій, кожна з яких має свій сенс, та насиченим сумом голосом, який наче іде до голосної кульмінації, та вона в пісні не настає. Справжнє унікальне чудо української пісні сьогодення.

Ziferblat — “Літаки“

2. Лея — “Відьма” (2023). Тактовий розмір : 11/4

Лея та її альбом “Бестіарій“ — це концентрація заворожуючих українських етно-мотивів. В своєму ТікТоці авторка пісні вказала, що не писала пісню заради ритму, але, на мою думку, цей унікальний музичний візерунок, чудово доповнює зловіще рокове звучання “відьми“. Чітко розставлені акценти у поєднанні з наголосами у вокалі грають неабияку роль у сприйнятті слухачем заданої тематики. Це не найпопулярніша пісні Леї, але я вважаю, що її творчість заслуговує на вашу увагу.

Лея — “Відьма”

3. Majesty Of Revival — “Guardians“ (укр. “Вартові“)(2020/2022). Тактовий розмір : 4/4 + 6/8

Majesty Of Revival — моє абсолютне відкриття минулого року. Хлопці з Ужгороду створюють стильове різноманіття у своїй дискографії. Мелодичні гітарні рифи, всеохопні візерунки клавішних та ударних стають особливим екземпляром у моєму плей-листі. Змішання тактових розмірів — звичного для вуха і такого жанру, як метал, та “летючого“, що надає цій композиції прогресивности (як і у назві відповідного жанру — “progressive metal“), протяжности та експериментальности, — відчувається як вир емоцій та додає максимальної епічности звучанню. У своїх соціяльних мережах гурт розповів, що надихався “Посланням“ видатного нашого Кобзаря, Т. Г. Шевченка, і спробували передати

атмосферу протистояння надії та відчую, рішучості та безпомічності, при цьому зберігши ідентичність та настрій від початку пісні до самого її кінця. (TikTok)

Majesty Of Revival мають 2 версії треку — англійською та українською, тож запрошую зацікавлених ознайомитись із композицією.

MOR — “Guardians“

Висновок

Наприкінці свого тексту хочу зазначати, що необовʼязково лише унікальний і складний ритм робить пісню автоматично хорошою. Над такими тактовими розмірами складно працювати, вони вимагають уваги талановитих музикантів. Поєднання ритму й інших складових має бути виразним та доречним, що і продемонстрували вище перераховані виконавці у цих піснях. Слухати пісні можна на всіх стримінгових платформах!

Я щиро сподіваюсь, що вам сподобався цей довгочит і буду дуже вдячна за ваш коментар. Також запрошую до обговорення і доповнення цього списку, якщо ви більш знайомі з українськими виконавцями та/або теорією музики. Дякую!

П.с. Усі авторські права на твори належать їх власникам, посилання на відповідні цитати та музичні твори вказано в довгочиті.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Annie Solinn
Annie Solinn@annsolinn

Цікавинки зі світу музики🎵

620Прочитань
10Автори
14Читачі
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Мені майже 67.Що вам сказати…це не шедеври…на жаль,поки що.Мене цікавить інформація щодо незвичайного розміру багатьох українських народних пісень(буває,що в них як-би випадає певна кількість пауз між куплетами). Я не впевнений що висловився коректно, але музики мене зрозуміють.Сьогодні слухав,наприклад,Ой у вишневому саду,дякую.

Вам також сподобається