Ми любимо відшукувати цікаві історії стартапів, які провалилися. Це корисні випадки, які дають зрозуміти, як робити не треба, та яких помилок варто уникати при створенні власного бізнесу.
Цього разу унікальна історія про проєкт NS8, який мав захищати бізнес від шахрайств, але сам виявився махінацією.
Як аферист Адам Рогас будував стартап, що захищає від шахраїв
«Лис, що охороняє курник», – сказав три роки тому про Адама Рогаса один із прокурорів США. На лаві підсудних – повнявий 44-річний чоловік. Колишньому СЕО одного з найпопулярніших технологічних стартапів NS8 загрожує 20 років ув’язнення, а його заборгованість перед інвесторами сягає понад $100 млн.
Життя NS8 ропочалося у 2016 році. Для Адама Рогаса це не перший IT-проєкт, раніше він вже займав керівні посади в інших компаніях. А потім вирішив очолити команду NS8. Вона розробляла електронні інструменти для запобігання кібершахрайству.
У 2019 році пандемія COVID-19 зачинила людей у домівках, а товари - у магазинах. Підприємці інтенсивніше йшли в онлайн і намагалися захистити свої гроші. Тут стали у пригоді подібні до NS8 компанії. Для стартапу це був золотий час. NS8 продавав бізнесу унікальну систему, яка показувала рівень надійності всіх клієнтів і позначала підозрілі транзакції.
Окрім успіху Рогас тримав у руках і велику владу. Він виконував обов’язки СЕО, фінансового директора і члена ради директорів. Під його керівництвом компанія стала одним із найпопулярніших стартапів у Лас-Вегасі. Восени 2019 року та навесні 2020 року NS8 у різних раундах підняв приблизно $123 млн інвестицій. А сам Рогас продав свої акції на вторинному ринку та отримав $17,5 млн.
Кожен має особливе ставлення до 1 вересня, але точно не таке як Адам Рогас
Днем Х стало 1 вересня 2020 року. Тоді Рогас мав зустрітися із віцепрезидентом із фінансів NS8 у відділенні Bank of America. У компанії непокоїлися через те, що лише СЕО стартапу має доступ до рахунку із коштами клієнтів. Керівництво вимагало показати реальні суми доходів стартапу.
Рогас пообіцяв передати дані для входу в обліковий запис банку. За кілька хвилин до запланованого часу засідання правління NS8 отримало електронний лист від Рогаса, який оголосив про його відставку з посади генерального директора. Документ набував чинності негайно.
Інвесторам відкрилась іронічна правда – СЕО стартапу про запобігання шахрайству виявився аферистом. Рогас фальсифікував банківські виписки перед тим, як надати їх фінансовому відділу NS8. Він показував десятки мільйонів доларів доходів, яких не існувало. Наприклад, за період із січня 2019 року по лютий 2020 року банківські виписки відображали понад $40 млн фіктивного доходу.
Рятував від шахрайства бізнеси, але не врятував себе
От і фінал цього мінісеріалу. Історію цього стартапу точно повинна екранізуватися, але поки наша текстова версія.
Через тиждень після того, як Рогас не з’явився в банку і пішов у відставку, нова СЕО NS8 Тіффані Кліманн з’явилася на дзвінку в Zoom, щоб повідомити співробітникам про їхнє звільнення без виплати вихідної допомоги. У розпал пандемії понад 200 працівників залишились без роботи.
Рогаса заарештували у вересні 2020 року. Незабаром компанія NS8 оголосила про банкрутство.
Колишній СЕО стартапу визнав свою провину і зобов’язався виплатити принаймні $38 млн ошуканим інвесторам. Чому він став аферистом? «У компанії, що розвивається, відчувається величезний тиск», — казав він репортерам Forbes.
Кількість клієнтів стартапу зростала, але не настільки швидко, як очікувалось. Зацикленість Рогаса на розвитку компанії призвела до його падіння за межу законослухняності. «Я думав лише про те, як виграти більше часу і гарантувати, що компанія виживе», – казав підприємець під арештом.
Колишнього генерального директора компанії з запобігання кібершахрайству NS8 засудили до п'яти років ув'язнення за те, що він збрехав про фінанси компанії, щоб отримати $123 млн інвестицій.