Найщиріші вітання Шановному Панству!
Думали я як Лаурі Маркканен, або ЛаМело Бол - уникатиму кінцівку регулярної частини чемпіонату і пропущу плей-оф? Дзуськи!
Передмова
В кінці сезону вийшло записати одразу два випуски подкасту.
Перший - гостював у Михайла з каналу Basket Moves. Там у нас вийшло подискутувати про підсумки сезону в Південно-Східному Дивізіоні, разом з прев'ю плей-ін турніру.
Другий - вже на власному каналі, Кошик М'яч, вийшов епізод про Нагороди, хто на мою думку був МВП, Кращим Оборонцем, а також про Підсумкові Збірні НБА!
Тому, якщо ще не зацінили, маєте час та бажання - ласкаво прошу!
Цього року, на жаль або на щася, кому як - Прев'ю Першого Раунду плей-оф вийде у скороченому форматі. Хотілося як і минулого року зробити про кожну серію окремий допис, але, трохи не розрахував, ні по силах, ні по часу.
Тому, без жодних зволікань - Частина №1, в яку входитимуть чотири серії, що розпочнуться сьогодні-завтра (вночі) :
Серії плей-оф
Індіана Пейсерс (4 місце) - Мілвокі Бакс (5 місце)

Сезонна серія : 3-1 на користь Бакс
Розпочинаємо з серії, яка хронологічно відкриватиме цьогорічний плей-оф о 20:00 вечора!
Рематч з минулого сезону, минулорічного першого раунду, коли дещо несподівано, Індіана виграла серію з рахунком 4-2.
На мою думку, ця серія має всі шанси на те, щоб стати найяскравішою, найвидовищнішою серією всього першого раунду! З потенціалом зайти у вирішальний 7-й матч!
На користь Мілвокі грає те, що в їх колективі 100% виступає не просто найкращий гравець цієї серії, але і ймовірно найкращий гравець Східної Конференції - Янніс Антетокумпо.
Окрім того, що це "Грік Фрік", якого за замовчуванням важко зупинити, цього сезону, як на мене, впоратися з цим завданням буде ще важче!
Адже Янніс, за підсумками минулої регулярки, здається розвинув в собі нову навичку, яка в теорії здатна буде розширити межі можливого гравця. А саме, мова йде про кидок з середньої відстані.
Біл Сіммонс дуже часто любить згадувати про те, що Леброн Джеймс, після свого першого, не зовсім вдалого забігу в Клівленді, почав уважніше працювати з власними слабкими місцями. І вже в часи Маямі розвинув кидок з середньої дистанції, зокрема його сигнатурний кидок, коли він спиною знаходить до захисника та до кільця, розташовуючись в районі Посту, виконує або Кидок з Відхиленням, який ще також відомий як Фейдевей, або Фейдевей з Розворотом.
Додавання цієї навички значно спростило Леброну гру, особливо з віком, коли він міг обирати моменти, де варто протиснути суперника під кільцем, а де можна зіграти так, щоб менше травмувати та виснажувати своє тіло.

І що ми маємо цього року? Янніс Антетокумпо демонструє суттєвий прогрес у цьому компоненті гри!
Сезон 2023/24 :
Кидок з Середньої (Мід-Рендж) - 61/174, 35.1%
Фейдевей (2-х очкова зона) - 19/66, 28.8%
Джампер (2-х очкова зона) - 64/179, 35.8%
Фейдевей з Розворотом - 15/48, 31.3%
Сезон 2024/25 :
Кидок з Середньої (Мід-Рендж) - 125/283, 44.2%
Фейдевей (2-х очкова зона) - 47/112, 42%
Джампер (2-х очкова зона) - 136/300, 45.3%
Фейдевей з Розворотом - 23/59, 39%
Як бачите, у Янніса не просто виросли %, але й значно виросла вибірка цих кидків. З чого, в свою чергу, можна припустити, що в своїй грі він може відкрити щось таке, чого ми раніше не бачили! І що зможе вплинути на загальний прогрес команди.
Проти Янніса часто ж люблять захищатись так званою "Стіною", наваливши гравців ближче до фарби, щоб не дати йому змоги пробитись під кільце, де він є історично одним з найефективніших скорерів! А тут, замість того, щоб витрачати сили та енергію, можна зупинитись і кинути джампер. Звичайно, % реалізації далекий від показників Кевіна Дюрента, Демара Дерозана, Кавая Леонарда чи Джоеля Ембііда, які "з'їли собаку" на цьому типу кидків, шмаляючи по 55% і т.п. Але відсоток, що коливається в межах 40-45% - з цим вже можна працювати!
Х-Фактором Мілвокі - має стати Деміен Ліллард. Після того, як у нього знайшли тромб і він пропустив останні тижні регулярки. Перший матч серії він пропускає. Якщо він буде готовий грати в другому матчі, та й загалом в подальшій серії, у нього не буде проблем з поверненням форми, можна говорити про впевнений прохід Мілвокі в наступний раунд. Якщо ж Ліллард повернеться не готовий на всі 100%, або ж не повернеться взагалі - з виходом Бакс в наступний раунд можуть виникнути проблеми.
Х-Фактором Індіани - буде широка ротація. Якщо перші дві зірки Мілвокі значно кращі ніж перші дві зірки Індіани, то починаючи з номінально третього гравця і завершуючи номінально 8-ми, 10-ми гравцями ротації, допоміжний каст Індіани мені подобається більше. Виглядає дещо збалансованішим, де кожен гравець чітко знає свою роль.
Прогноз : прохід Бакс 4-2
Денвер Наґетс (4 місце) - Лос-Анджелес Кліпперс (5 місце)

Сезонна серія : нічия 2-2
Наступна серія, яка є другою в європейському слоті, розпочнеться в 22:30 вечора.
В ній також зійдуться колективи, які не є чужинцями один для одного.
Особисто для мене ця серія була, є і буде тією серією, в яку я інвестував та інвестую найбільше уваги!
Чому так? Спробую пояснити.
По-перше - через Кліпперс. Перед стартом сезону я сміявся з них і пророкував їм 12-те місце Заходу. А їх головною атракцією сезону вважав не так нову арену, як кількість туалетних місць на ній.
Добре, що їх баскетбольними справами керують такі люди як Лоуренс Френк, які, на відміну від мене, дійсно розбираються в баскетболі. І багато в чому саме завдяки його роботі на ринку вільних агентів, обмінів, викупів, Кліпперс не просто "добре" провели цей сезон! А, зважаючи на очікування від них, я б сказав провели його на фантастичному рівні! Вигравши 50 матчів, фінішувавши 5-ми в таблиці Заходу, вийшовши в плей-оф напряму!
Джеймс Гарден, з яким влітку продовжили співпрацю, провів свій чи не найкращий сезон за останні 4-5 років. Кавай Леонард, коли грав, виглядав на всі 100%! Цього сезону він дещо схуднув, виглядає легшим ніж яким ми звикли його бачити в останні декілька сезонів. Після МВЗ набирав в середньому 25 очок, 7 підбирань, 4 асисти, 2 перехоплення з лінійкою влучань 52/44/81%.

Івіца Зубац продемонстрував чи не найбільший прогрес, порівняно з минулим сезоном. Цілком справедливо претендуватиме на потрапляння в Першу Оборонну та Третю Збірні НБА!
Кріс Данн виявився одним з найкращих підписань міжсезоння. Він, разом з прийшовшим з Далласа Дерріком Джонсом, та з Норманом Павелом, у якого, після відходу Пола Джорджа, зросла роль - як на мене чудово заповнили порожнечу, яку залишив після себе Подкаст Пі.
Доповнив ротацію Лоуренс обміном Богдана Богдановича та підписанням з ринку викупів Бена Сіммонса.
Після МВЗ, Кліпперс посідають 7-ме місце в НБА за оборонним рейтингом, 4-те місце за атакуючим рейтингом, а також 4-те місце за нет рейтингом. Є одним з найяскравіших колективів фінального відрізку сезону!
По-друге - через Денвер. Нікола Йокич проводить просто історичний сезон, велич якого, здається, ще не всі встигли усвідомити! І це контрастує з доволі неочікуваним звільненням Майка Мелоуна та Келвіна Бута буквально за 3 матчі до кінцівки регулярної частини чемпіонату!
Це, такий собі "Стрибок Віри" від Джоша Кронке, який, тільки за результатами плей-оф зможе відповісти на питання про доцільність таких радикальних рішень.
Але, станом на зараз, все виглядає не так погано, як може здаватись.
Передусім через те, що ситуація в організації Денвера була надзвичайно жахливою. Протягом сезону сформувались табори, серед працівників тренерського штабу, фронт-офісу, які схилялись до позиції або Мелоуна, або Бута. Які між собою взагалі не спілкувались. Ба, більше того, вони не тільки не спілкувались, але й намагались вставляти "палки в колеса" один одному. Як, скажімо, з небажанням Бута шукати Мелоуну якісних ветеранів на ринку вільних агентів/обмінів, та небажанням Мелоуна загравати задрафтованих Бутом гравців, посилаючись на їх брак навичок та досвіду.
Тому, щоб хоч зберегти примітивні шанси на порятунок приреченого сезону, Джош Кронке пішов на відчайдушний крок - одним махом усунув два джерела однієї проблеми. Тим самим він не прийняв жодну зі сторін, а отже зберіг згуртованість в організації. Роздягалка позбулась атмосфери токсичності.
Девід Адельман, який замінив Мелоуна на тренерському містку, має потенціал стати ключовим фактором в успіху Наґетс не лише у цьому сезоні, але й в майбутній співпраці сторін. Адже ні для кого не секрет, що за Девідом в міжсезоння полюватимуть клуби. А варіант залишитись в Денвері, в знайомій обстановці, тренувати найкращого гравця в світі - хороша перспектива!
Майк Мелоун є дуже запальним тренером, запальною людиною. З неймовірним характером, який, по суті і сформував сучасних Наґетс! Але, всьому приходить свій час. І здається, час Мелоуна збіг.
Окрім того, що Майк втратив роздягалку, команді, здається, на даному етапі свого розвитку потрібний не так тренер з характером, мотиватор, який полюбляє загравати виключно кращих з кращих гравців, як тактичний геній, гучкий спеціаліст, який не приховуватиме слабкі сторони колективу високими хвилинами основних гравців, а намагатиметься використовувати потенціал та глибину колективу на всі 100%!
Що він і продемонстрував в останніх матчах регулярки, коли в поєдинку проти Сакраменто, віддав перевагу Джейлену Пікету над Расселому Вестбруком. Тоді як в наступному матчі, проти Ґрізліс, віддав перевагу Расті над молодим розігруючим.
Таким чином можна зробити висновок, що як мінімум у цих матчах він продемонстрував гнучкість, краще прочитав гру в режимі реального часу та не побоявся прийняти рішення.
Також зміна тренера може допомогти Наґетс ще в тому плані, що Нікола Йокич може перетворитись у повноцінного лідера колективу. Адже з наявним Мелоуном, саме Майк був своєрідною "душею", що відповідала за мораль підопічних. Тоді як Йокич був топовим виконавцем, лідером на паркеті, але не поза ним.
Окрім цього подібна зміна тренера позитивно вплинула на мораль гравців, які на матчі плей-оф виходитимуть зарядженішими ніж повинні були б! Оскільки, якщо пригадати випадок зі звільненням Майка Брауна з Сакраменто, та призначенням т.в.о. тренера Даґа Крісті, у Кінґз був такий собі "медовий місяць", після чого результати "королів" сильно відкотились. Тоді як у Наґетс, по таймінгах, моральна складова тільки повинна набрати обертів.
Х-Факторами Кліпперс - в цій серії стануть одразу декілька чинників.
По-перше - тренерський штаб. Тайрон Лью є одним з найкращих тренерів НБА. В його штабі, досвідчений Джефф Ван Ґанді - є одним з найкращих оборонних координаторів Ліги.
По-друге - здоров'я Кавая Леонарда. Очевидно, що за здоров'ям Леонарда ховатиметься і фізичний стан всього колективу. Але, ключова роль все ж відведена форварду. Не буде Кавая - Кліпперс буде надзвичайно важко.
По-третє - допоміжний каст. Який в загальному виглядає дещо краще ніж допоміжний каст Денвера. До якого також можна віднести Джеймса Гардена. Борода, попри свій високий рівень гри в регулярці, з року в рік провалювався в плей-оф.
Івіца Зубац, статистично, є одним з найкращих не лише РімПротекторів Ліги, але й одним з найкращих оборонців проти Йокича 1 в 1.
У Кліпперс є дуже багато гравців оборонного плану, які однозначно матимуть вплив на гру того ж таки Джамала Мюррея. Кріс Данн, Деррік Джонс, Кавай Леонард, Богдан Богданович, Бен Сіммонс - гравці, яких з задоволенням хочеться кинути оборонятись проти Джамала Мюррея.
По-четверте - Норман Павел. Можливо ультимативна зброя всієї серії. Павел, теоретично, є одним з найкращих шутерів серії, якщо не найкращим (зважаючи не лише на % влучань, але й кількість спроб в середньому за гру). В протистоянні двох колективів, які не надто полюбляють кидати з-за дуги (29 та 30 місця в Лізі по сезону за кількістю виконаних триочкових), а також колективів, які наче в шахматному матчі, намагатимуться нейтралізувати сильні індивідуальні сторони зірок суперників - на перший план можуть вийти гравці яких слід розглядати у якості №3, №4 команди. І саме тут Павел може зробити різницю.
Х-Факторами Наґетс - в цій серії денверці також матимуть одразу декілька чинників потенційного успіху.
По-перше, відповіддю Тайрону Лью та Джеффу Ван Ґанді стане Девід Адельман. Який, попри те, що зі старту дебютує у дуже важкій для себе позиції, все ж, в якійсь мірі є "непрочитаною картою". А тому, йому буде простіше адаптуватись до суперників, ніж сперникам до нього.
По-друге - Джамал Мюррей. Його стан здоров'я, а також рівень гри. Хоча ми знаємо, що Джамал є справжнім бійцем, який в плей-оф демонструє свою найкращу гру, все ж, Наґетс навряд чи зможуть досягнути успіху в постсезоні без Мюррея, або ж Мюрреєм, що гратиме нижче середнього рівня.
По-третє - Рассел Вестбрук. Хоча багато хто і повісив на Расса собак за його роковий промах в ОверТаймі матчу проти Міннесоти, все ж, загалом, Расс відіграв чудовий сезон за Денвер. А зважаючи на те, що минулого літа його обміняли в Юту на Кріса Данна. І загалом, Кліпперс є його колишньою командою, в якій грають принципові для нього суперники, варто очікувати, що Вестбрук може зіграти ключову роль в успіху (або ж провалі) Денвера.
По-четверте - фланги Наґетс. Швидше за все, Аарон Ґордон протистоятиме в цій серії Каваю Леонарду, а Крістіан Браун - Джеймсу Гардену. Як мінімум саме їх слід очікувати як основних, персональних захисників проти зірок ЛАК. Окрім того, що вони повинні будуть викластися на всі 110% в обороні, також пригодиться їх прогрес з регулярки й в атаці! Зокрема кидки з-за дуги, атака кошика без м'яча, у швидких відривах, під час катів, тощо.
Прогноз : прохід Наґетс 4-3
Нью-Йорк Нікс (3 місце) - Детройт Пістонс (6 місце)

Сезонна серія : 3-1 на користь Пістонс
Звичайно це буде цікава серія, але особливих надій я на неї не покладатиму.
Передусім через те, що незважаючи на здавалося б вражаючу перемогу в сезонній серії регулярки, Нікс лише одного разу зіграли +/- основним складом. Саме в першій грі сезону між цими командами, каменя на камені не залишивши від "поршнів".
Тоді, у складі Детройту ще не грав Озар Томпсон. Та й загалом, думаю після перших двох тижнів регулярки, Пістонс бачили себе колективом рівня плей-оф. Тому і їм цю поразку не хочу записувати в мінус.
В решті матчі, ігри Нікс пропускали то Брансон, то Таунс, то Анунобі. Якщо б це був якийсь інший колектив, можливо, я б на це звертав менше уваги. А так, як це колектив Тома Тібодо, доступність гравців є ключовим фактором успіху його команд.
Х-Фактором Пістонс - стане Кейд Каннінґем. Попри те, що він є "новачком" в плей-оф, регулярну частину чемпіонату він провів на доволі високому рівні. Достатньому, як на мене, щоб потрапити в одну з підсумкових Збірних НБА.
Окрім цього, в сезонних матчах проти Нікс, Кейд просто розривав : 31 очко, 5 підбирань, 8 асистів, лінійка влучань 56/52/80, де на триочкові кидки припало 6.3 спроб в середньому за матч!

Якраз буде цікаво поспостерігати за тим, чи здатний був Каннінґем продемонструвати подібний рівень гри проти Нікс, але вже в плей-оф, де на ньому більше фокусуватимуть свою увагу оборонці, інтенсивність гри зросте, частішатимуть помилки.
Тоді як з цим компонентом гри, у молодої зірки Детройта проблеми - 4.4 втрати в середньому за гру. Це 2-й гірший показник Ліги. Лише Трей Янґ випереджає Кейда з 4.7 втрат в середньому за гру.
Х-Факторами Нікс - стануть досвід та зірковість.
Для Нью-Йорка, насправді, наявних в них ресурсів має вистачити для того, щоб доволі легко пройти молодих детройтців. У них, аргументовано, два найкращі гравці цієї серії. Їх допоміжний каст, хоч і вужчий, але все ж якісніший ніж в "поршнів". Ну і звичайно на стороні "нікербокерів" гратиме досвід.
До чого варто уважно придивитись це до того, що у Нікс, за результатами регулярки - мінусовий показник перемог проти колективів, у яких на момент матчів був плюсовий показник перемог.
Нікс 19-23 в таких матчах. Серед 12 колективів, що вийшли в плей-оф напряму, лише Детройт виграли менше таких матчів - 16.
Ну і звичайно знаменита статистика про те, що Нью-Йорк 0-10 цього сезону проти Бостона, Клівленда та Оклахоми. Тому на рахунок перспектив Нью-Йорка в плей-оф, та їх "претендентства" на чемпіонство - в наступні тижні може багато чого прояснитися.
Прогноз : прохід Нікс 4-1
Лос-Анджелес Лейкерс (3 місце) - Міннесота ТімберВулвз (6 місце)

Сезонна серія : нічия 2-2
Ну і остання на сьогодні серія.
Напевно найменш змістовна серія плей-оф, якщо брати до уваги матчі під час регулярки. Адже перші три гри зігралися ще в 2024 році. Тоді як після обміну Дончича, Лейкерс з Міннесотою зіграли всього один раз, де у "вовків" були відсутні Руді Гобера та Джуліус Рендл.
Практично про кожну серію можна сказати, що її результат може хитнутися як в одну так і в іншу сторону. Але, якщо у випадками з протистояннями, скажімо, Кавс-Гіт або Тандер-Ґрізліс - це буде явною гіперболою. У випадку з нашою серією - цілком реальний результат.
Навіть зараз, пишучи цей текст, я сумніваюсь в тому, кому ж віддати перевагу.
З однієї сторони є Лейкерс. Наявність в їх складі одночасно Луки Дончича, Леброна Джеймса та Остіна Рівза - відкриває перед ними просто шалене розмаїття в атаці!
Так, Лейкерс можуть запропонувати суперникам варіант з ротацією, де протягом всіх 48 хвилин матчу, на паркеті завжди буде хтось з пари Дончич/Леброн.
Окрім цього є Остін Рівз, який після цього сезону може сміливо претендувати на статус Кращого Третього Номера в Лізі. Його хвилини також можна розподілити таким чином, що він практично завжди буде присутній на майданчику з якимось одним з елітних партнерів по команді.
Через це, у Лейкерс виникає настільки багато можливостей при створенні якісних кидків, при створенні якісних розмінів, які можуть привести до потенційно результативних атак..
В останньому матчі проти Міннесоти, коли Гобер та Рендл пропускали цю гру, в обороні, Ентоні Едвардс відповідав за Леброна Джеймса, Джейден МакДеніелс відповідав за Луку Дончича. Тоді як Остін Рівз просто з'їдав Майка Конлі.

Очевидно, що з Гобером та Рендлом оборона Міннесоти виглядатиме дещо по іншому. Значно міцніше.
Так, проти Леброна Джеймса, теоретично, зможе оперувати Джуліус Рендл. Тоді як Ентоні Едвардс зміститься або на Луку Дончича, або на Остіна Рівза. А навіть якщо "вовки" не захочуть забирати Ента від Леброна, у Міннесоти появляться опції змістити Рендла на Дончича, а МакДеніелса на Рівза. Цей варіант, як мінімум, буде веселішим від того, коли їм через відсутність гравців старту, доводилось використовувати новачка Джейлена Кларка. Якого Лука Дончич доволі легко ловив на фоли. Як і іншого новачка Терренса Шеннона.
Тим паче, що у Міннесоти ще є Нікел Александер-Вокер та Донте Дівінченцо. Вокер взагалі, якщо б не правило по хвилинах, міг би претендувати на потрапляння в Оборонну Збірну НБА.
Тоді як у зворотній бік, проти Ентоні Едвардса працюватимуть Дорріан Фінні-Сміт, Джаред Вандербілт, Руї Гачімура.
Ніхто з них не зможе повноцінно закрити Едвардса, як і оборонці Міннесоти - зірок "озерних".
Але з впевненістю можна сказати, який з колективів першим вирішить пазл з побудови оборони, контратаки зірок суперників, той заволодіє перевагою в серії.
Також цікаво, як тренери впораються з такими позиціями як центровий.
У Лос-Анджелеса, Джексон Гейс - найслабший поміж стартових центрових клубів плей-оф. Тому очевидно, що Міннесота битиме у це слабке місце. Лейкерс, в такому випадку, можуть запропонувати Смол-Бол лайнап з ДФСом на позиції центрового. Але з врахуванням того, що в п'ятірці також гратимуть Гачімура, Джеймс, Дончич та Рівз - це буде не такий вже і "маленький" лайнап.
З іншої сторони ми знаємо слабкість центрових типу Гобера, так і самого Гобера - перед Лукою Дончичем. Коли майданчик розкривається, суперники починають грати у маленькі п'ятірки, цінність Руді, через його невміння кидати - різко падає. Через що Лейкерс нейтралізуватимуть загрозу в фарбі, на щитах. Де вони точно шукатимуть щастя.
Підсумовуючи - очікую запеклої серії, яка зайде мінімум в 6 матчів.
Прогноз : прохід Лейкерс 4-3
Чекаю на Ваші прогнози, передбачення, як команди гратимуть в плей-оф! Хто дивуватиме, а хто навпаки - розчаровуватиме. Пишіть в коментарі, з радістю подискутуємо!
Святкуючих - Вітаю з настянням Великодніх Свят. Бажаю ВАМ здоров'я та мирного неба над головою.
Дякую Силам Оборони України за можливість побачити ще один світанок! Українці - допомагайте українцям!
pics from :
nba.com
yahoo.com