Пригоди серед мітологічних істот: 28 мавок, яких можна зустріти в лісі та в полі. Та їх образи згенеровані Midjourney.

Зміст

Вам ніколи не здавалось що за вами хтось слідкує в лісі? Ось і мені вічно таке ввижалось, і нашим предкам також.

В часи коли популярна наука існувала тільки на теренах давньої Греції, і то зав’язана була цілком на багатобожне вірування. І єдиний спосіб пояснити собі та навколишнім дивні, на перший погляд, лячні явища та відчуття, це уособити їх в живій та зрозумілій подобі.

Так мавок не існує, але навіть якщо я помиляюсь, то ви знатимете що робити при зустрічі з ними.


Березиця

Першою ми сьогодні знайомимось з Березицею. Домівко для неї є Береза, і схожість з цим деревом в неї сильна. Граційна з білявим волоссям та тендітними пальцями. Її танці не залишають байдужими жодного чоловіка.


Вербиця

Вербиця, як очевидно з назви є не просто втіленням верби, а й частиною її. Вбити її можливо тільки вбивши вербу, в якій вона живе. Вербиця може відродитись з найменшої частини її верби. Вона має розкішне зелене волосся та гіпнотичний погляд.

Як виявилось, раніше дітей знаходили не тільки в капусті, а й на вербі. Верба символізувала дітонародження, такі властивості їй приписували через те, що гілочка верби приживається в будь-якому ґрунті та дає життя новому дереву.


Вишниця

Вишниця ви могли б подумати, бо пов'язана з вишнею. Але ні. Вона живе в стовбурах таких дерев як модрини, буку, сосни. Має білу шкіру та очі темно-вишневого кольору.


Гречуха

Гречуха або Гречишниця — це перша, але не остання, польова мавка в нашій оповіді. Її улюбленим місцем для ночівлі є гречані поля. Її нічні танці сприяють гарному врожаю гречки.


Грозовиця

Ця представниця лісового сімейства мавок з'являється лише під час грози, та обіцяє мандрівникам прихисток під час грози. Але не треба на це спокушатись, бо один тільки її дотик здатен спопелити людину. Має вогняно руде волосся та чорні як ніч очі.


Грушениця

Ця м’яка то добродушна красуня мешкає в груші. Зо однією з легенд була молодою та одинокою жінко, котра померла з туги та печалі.

Груша завжди вважалась джерелом позитивної магії. Плід груші що найдовше висів на дереві давали з’їсти безплідним жінкам для успішного зачаття дітей.


Дивовиця

Дивовиця це справжнє диво ранкової зорі. Вона сидить на узліссі та мрійливо дивитися в небо.

Якщо при зустрічі ти зможеш правильно або цікаво відповісти на її питання, то Дивовиця забере твої прокляття та буде берегти тебе від них в майбутньому. Також біля неї часто-густо прокляті душі знаходять порятунок. Такі сили вона має, бо харчується не енергією живих, а енергією проклять.


Дубиця

Живе в дубі, та насилає звабливі сни тим хто любить подрімати в тіні дуба. Цим снам майже неможливо чинити супротив, адже вона приймає подобу найбільш бажаної жінки або дівчини. Тому краще не спати під дубом.


Жалиця

Польова мавка що допомагає в оберіганні врожаю. Любить прийти до одиноких робітників в полі, котрі присіли відпочити від важкої праці, та почати розказувати жалісні історії. Але співчувати їм не треба, бо вип’є з нього або неї все співчуття і зробить жорсткою та безжалісною людиною.

Зараз вони теж існують у вигляді випадкових попутників, котрі вивалюють на вас увесь вантаж своїх бід.


Житниця

Основним місцем проживання є для цієї польової мавки — жито. Не важливо день чи ніч стереже його, а відпочиває тоді коли жито вже зібрано з полів. Носить вінок з жита та волошок. Має неймовірний співучий голос, та не цурається його використовувати його. Вміє перекидатися на жайворонка.

Легка до кохання, а якщо її обранець відповідає їй взаємністю, то перетворює коханого або у квітку в житі, або в травичку на межі.


Кануперниця

Кануперниця відповідає за лікувальні властивості рослин. Її можна впізнати за стійким ароматом шавлії. Шавлія є одною із головних рослин в народній медецині.

Ця мавка це справжній лікар. Якщо вона відчує хвору людину, то від неї неможливо здихатись. Кануперниця або залікує до смерті, або вилікувати. Але за умови що ви гарний оповідач.


Катраниця

Катраниця отримала своє ім’я через одяг що носила в давнину. Вона носила запаску-катраницю. Але в сучасному світі її вже ніхто не носить.

Але інші її характерні особливості збереглись. Вона залишилась все такою ж метушливою. Вона є прикладом справжньої господині, завжди намагається пригостити мандрівників неймовірною, на вигляд, їжею. Але куштувати її не варто, бо приготована вона з поганок та вовчих ягід.


Косана

Косана це нічна мавка. Має довге та чорне волосся, котре є її зброєю. Вона оплітає їм жертву наче павутиною. Смикатись не треба, бо зробите гірше. Якщо ви потрапили до неї в пута, запропонуйте їй розчесати її волосся. Вона погодиться, бо часто ходить не розчісана. Поки ви її розчісуватимете вона вас чіпати не буде, а з першим світлом вона втратить свою силу. І не забирайте з собою цей гребінець, бо буде ходити за вами по п'ятах.


Краса

Неймовірно красива мавка, але німа. А говорити їй не треба, бо її зброя — краса.


Лобаста

Лобаста народилась від дівчини що замерзла чи то в полі, чи то в лісі. Не знала материнського кохання, тому і стала ворожою до людей. Активна взимку. Вона висока, білокоса та білотіла. Має руки-крила та червоні нігті. Ними вона і залоскочує жертву до смерті.


Любистиця

Має романтичну та трішки нарцистичну натуру, полюбляє сидіти на пагорбі та спостерігати захід сонця і поправляти своє волосся. Своє волосся вважає своєю головною прикрасою, адже воно ідеально прекрасне та пахне любистком. Якщо ви натрапите на неї, то треба хвалити, і тоді вона вас відпустить.


М’ятниця

Живе в м’яті то оберігає її. Вона спокійна і не лиха, тільки якщо ви поводитесь чемно коли рвете м’яту. Не треба толочити або виривати з корінням м’яту, щоб не розгнівати мавку. Остерігатись її варто лише в Навський Великдень, тоді вас не врятує нічого від її лоскоту.


Нічка-Маруха

Мавка котра може завітати до вас в хату(тільки вона таке може) вночі, якщо жінка працює вночі. Вона ходить під вікнами та пильнує це. Адже день для роботи, а ніч для відпочинку.

Якщо в вашому домі порушили цей закон, то вона зайде в нього коли ви ляжете спочивати, і буде створювати шум, грюкання, прядіння.


Овсяниця

Ця струнка красуня завжди має з собою серп. Живе в вівсяному полі, опікується ним та врожаєм. Гарний господар завжди залишає гостинці на межі поля дякуючи за її допомогу.


Осиниця

Має розкішне довге волосся, карі очі та чарівну усмішку. Любить жартувати з людей. Але це не головне про неї. Живе вона в містичному дереві — осиці. З цим пов’язують і її здібності. Осиниця може позбавити вас лиха, але треба бути обережним, бо може передатись фантомні болі мавки.


Полудниця

Мавка що живе в полі та допомагає господарю нив в полі. Вона струнка та русокоса дівчина. Вона слідкує, щоб в полудень робітники в полі відпочивали, а то напече голову хлібороба так, що не зможе більше працювати в той день. Адже полудень — час для перепочинку.


Пшениця

Мешкає в пшеничному полі та оберігає його. Може вони родичі з Житнецею? Носить вінок з пшениці та маків. Має здібність перевтілюватись перепілкою. Обожнює кутю, саме тому господарі полів частують її цією стравою за її захист поля від негоди та шкідників.


Росяниця

Ранкова мавка, зустріти її можливо тільки з першим промінням. Її довге русяве волосся завжди вологе та на віях крапельки роси. Опікується росою та насичує рослини ранковою вологою. З особливим трепетом напуває траву де випасають корів, щоб вони давали найсмачніше молоко. Її улюблені гостинці це хліб та квасне молоко.


Сенява

Вона колись була русалкою, але збігла від своїх сестер, бо не любить воду. Тому вона має синювату шкіру. Блукає лісом самотньо в пошуках щастя, то боїться людей. Що тут скажеш типовий інтроверт…


Сливиця

Мешкає в сливі, має волосся кольору плоду дерева. Безпечна для чемних гостей лісу. Слідкує, щоб люди надмірно не ламали гілля, та за тваринами, щоб не гризли кору.


Терновиця

Мешкає в терені. Має добрий характер та старається допомагати людям, захищаючи їх від лиха. Такі властивості пов’язують з мітом про те як пара закоханих стали тереном.

Один хвацький парубок, син багатих батьків, утік зі своєю милою, яка була з бідної родини. Захотіли закохані тихцем повінчатися. Та куди б вони не приїжджали, ніяк не могли застати священника вдома. То їм було так пороблено, щоб не отримали батьківського благословення на шлюб. Натомлені верталися коханці додому, та й під лісом їх заскочила ніч. А на ранок стали вони тереном.

І за легендою душа цієї дівчини живе в терені.


Травниця

Мешкає у травах. Озивається то співом цвіркуна то перепілчиним співом. Якщо ви чуєте ці звуки, то знайте травниця розмовляє з вами.


Яблуниця

Лісова мавка, що мешкає в яблуні. Носить вінок з яблуневого цвіту, та завжди має свіжі яблука. Зажди пригощає восени всіх яблуками.

В одному з переказів ідеться про дівчину-сирітку, яка за харч найнялася до багача. Та й з вдячністю в усьому йому догоджала. А він жодного разу їй за старанність не подякував, а, навпаки, все більше й більше давав роботи. Не витримала дівчина. Пішла до річки по воду та й не повернулася. Обернулася на яблуньку з червонобокими яблучками, такими гіркими, як її доля. Але душа дівчини була добра, тож ця мавка нікому не мститься.

Післямова

Описи мавок взяті з книги Дари Корній «Чарівні істоти українського міфу. Духи природи».

Усі зображення згенеровані за допомогою нейромережі Midjorney.

Друзі, дякую вам за прочитання мого довгочиту. Нові лонгріди вже напідході!

Stay tuned!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
BLCK DMTR
BLCK DMTR@blck_dmtr

2KПрочитань
17Автори
37Читачі
Підтримати
На Друкарні з 14 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (11)

Катраниця шикарно обіграна - ніби стоїть з піцею=)

Вам також сподобається