Ранкова філіжанка кави - ідеальний напій для нашого мозку

Команда нейробіологів, під керівництвом університету Міньо, Португалія, показала, що ранкова чашка кави з кофеїном, не тільки бадьорить мозок, але чудово налаштовує його на вирішення робочих завдань. Ні кава без кофеїну, ні чистий кофеїн так не працюють.

Image by Plants World from Pixabay

Вважається, що кава допомагає відчути себе бадьоріше, тому люди п'ють її, щоб прокинутися і підвищити свою працездатність. І виявляється така думка, швидше за все, правильна.

Вчені Університету Міньо, Португалія, спостерігали людей, які п'ють каву, щоб зрозуміти, чи залежить цей ефект бадьорості від властивостей кофеїну, або він пов'язаний з самим процесом вживання кави.

 "Існує поширена думка, що кава підвищує уважність і психомоторну активність", — говорить співавтор роботи професор Нуно Соуза. - "Ми хотіли краще зрозуміти механізми, що лежать в основі цього біологічного явища і досліджувати його потенційні можливості".

У дослідженні брали участь люди, які випивають щонайменше одну чашку кави на день. Вчені попросили їх утриматися від їжі і напоїв з кофеїном принаймні протягом трьох годин до початку дослідження, а потім провели два коротких фМРТ-сканування: одне за 30 хвилин до прийому кофеїну або стандартної чашки чорної кави, інше — через 30 хвилин після прийому кофеїну або кави. (Експерименти з чистим кофеїном і кавою були в різні дні). Під час фМРТ учасників попросили розслабитися і помріяти про що-небудь приємне.

Через відомі нейрохімічні ефекти кави вчені очікували, що фМРТ покаже, що у людей, які пили каву, буде більш висока активність і у мережі, пов'язаної з префронтальною корою, яка асоціюється з виконавчою пам'яттю, і у мережі «режиму за замовчуванням» (інша назва «мережа пасивного режиму роботи мозку»), що бере участь в процесах самоаналізу. Мережа режиму за замовчуванням якраз найбільш активно в періоди розслаблення.

Вчені несподівано виявили, що активність мережі режиму за замовчуванням була знижена як після вживання кави, так і після прийому кофеїну. Це говорить про те, що вживання кофеїну або кави дійсно будить людей і готує їх до переходу від відпочинку до роботи.

Але, як показало фМРТ, між кофеїном і кавою є суттєва різниця. Вживання кави також збільшило активність у вищій зоровій мережі та правій мережі виконавчого контролю — частинах мозку, які беруть участь у робочій пам'яті, когнітивному контролі та цілеспрямованій поведінці. Цього не сталося, коли учасники приймали лише кофеїн. Іншими словами, якщо ви хочете відчувати себе не тільки бадьорим, але і готовим до роботи, одного кофеїну буде недостатньо — вам потрібна реальна чашка кави.

Марія Піко-Перес, перший автор дослідження говорить: «Після вживання кави випробовувані були краще готові до дій і уважні до зовнішніх подразників. Враховуючи, що деякі ефекти, які ми виявили, були відтворені кофеїном, ми могли б очікувати, що інші напої з кофеїном матимуть подібний ефект. Але виявилося, що робочий настрій абсолютно специфічний саме для кави. Можливо, особливу роль відіграють запах і смак напою або психологічні очікування, пов'язані його з вживанням».

Автори відзначили, що не виключено, що при деяких умовах вживання кави без кофеїну може викликати і бадьорість, і робочий настрій, але поки такі умови невідомі. Сьогодні найкраще піднімає тонус саме філіжанка кави.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
А
Анатолій@cikavosti

226Прочитань
0Автори
1Читачі
На Друкарні з 24 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається