Як ексрегіонал утік з України та влаштував розкішне життя у Британії та Монако, поки його бізнес залишається у фокусі кримінальних розслідувань

Колишній депутат Віталій Хомутиннік, якого ще за каденції у Верховній Раді вважали одним із найбагатших парламентарів, перед повномасштабним вторгненням росії в Україну залишив країну на приватному літаку та оселився у Великій Британії. Водночас в Україні на нього відкрито кілька кримінальних справ, пов’язаних з ухиленням від сплати податків, відмиванням коштів та фінансуванням сепаратизму.
Палац у Козині: стартовий капітал розкоші
До війни Хомутиннік володів величезним маєтком у Козині під Києвом. Як показують супутникові знімки, площа його ділянки — понад 70 соток, а сам будинок обладнаний зоною відпочинку, тенісним кортом та власним спуском до річки.
Експерти оцінюють вартість маєтку у півтора мільйона доларів. За словами оглядачки ринку нерухомості Вікторії Берещак:
"Об’єкт подібного класу і наповнення з точки зору ергономіки планування території може коштувати щонайменше півтора мільйони доларів. А в разі оцінки інтер’єру сума може зрости на 30–50%".

Однак наразі маєток виглядає покинутим: на території залишилися садові меблі, які за три роки так і не прибрали.

Сусіди і сліди співучасників
Серед сусідів Хомутинніка у Козині — родичка його екс-помічника Володимира Скоробагача, який також фігурує у кримінальних розслідуваннях ДБР про незаконне переправлення через кордон.
"У рамках розслідування фігурантів перевірятимуть на предмет організації незаконного переправлення через кордон та використання службового становища", — йдеться у справі.
Розкішне життя в Англії: маєток поряд із Шевченком
Віталій Хомутиннік оселився у британському передмісті Лондона — Вірджинія Вотер. Тут, у закритому котеджному містечку, де будинки стартують від 5 мільйонів фунтів стерлінгів, мешкають знаменитості, зокрема Андрій Шевченко.
На території є свій гольф-клуб для налагодження бізнес-зв’язків. Експертка ринку нерухомості Вікторія Берещак зазначає:
"Як правило, в таких місцях є соціальні домінанти — преміальні басейни, велнес-клуби або гольф-клуби, що сприяють створенню неформальних бізнес-контактів".

Будинок, в якому нині зареєстрований Хомутиннік, — двоповерховий маєток у класичному стилі з охайною територією. Нашій знімальній групі вдалося зафіксувати, як із двору виїжджає Lexus на українських номерах. Інша машина, за нашими даними, має фальшиві британські номери.

Дорогі авто через фірми-прокладки
Окрім нерухомості, Віталій Хомутиннік продовжує купувати елітні авто. Так, у 2024 році було придбано Rolls-Royce вартістю понад 600 тисяч доларів і Mercedes за більш ніж 100 тисяч доларів. Однак покупки оформлені не на фізичну особу, а на компанії "Опко Фрут" та "УІК", які до виїзду олігарха практично не вели діяльності.

"До 2023 року компанія "Опко Фрут" була в мінусах. За рік її активи виросли на сотні мільйонів гривень, що може свідчити про схеми штучного завищення фінпоказників", — йдеться у дослідженні фінансової документації.
Особливу увагу експерти звертають на розбивання платежів за Rolls-Royce на кілька траншів, що могло бути зроблено для приховування реальної вартості авто чи обходу валютного контролю.
Офшори і офіційна реєстрація на Кіпрі
Як вдалося встановити, ексдепутат значився бенефіціаром компанії Kasik Limited на Кіпрі, що володіє товариствами в Україні. Віталій Хомутиннік також був зареєстрований на Кіпрі у ЖК Dasoudi Residence — приватному елітному комплексі в Лімасолі з басейнами, фітнес-центром та виходом до пляжу.

Ілля Несходовський, експерт у сфері фінансів, пояснює:
"Використання офшорів дає можливість ухилятися від сплати податків, приховувати реальних власників і фактично уникати відповідальності за походження коштів".
Монако і ще одна вілла
Окрім Британії і Кіпру, журналісти зафіксували проживання Хомутинніка у розкішній віллі в Монако на Лазуровому узбережжі. Там же бував і його брат Юрій, зареєстрований у Донецьку.

Кримінальні справи в Україні
Попри еміграцію, Хомутиннік і надалі залишається фігурантом кількох кримінальних проваджень. Офіс Генерального прокурора підтвердив:
справи за фактами ухилення від сплати податків;
справи за фактами відмивання доходів;
розслідування за фактом фінансування сепаратизму;
перевірки щодо фінансування дій, що шкодять державній безпеці України.

Водночас Державна податкова служба проводить перевірки фірм, пов'язаних з ексдепутатом, через підозри у схемах із фіктивними компаніями.
"Таємниця слідства не дозволяє розголошувати всі деталі, але розслідування активно тривають", — йдеться у відповіді правоохоронців.
Віталій Хомутиннік, один із найвідоміших ексрегіоналів та бізнесменів України, організував свою втечу та розкішне життя за кордоном через ланцюжок компаній, офшорів і посередників. Однак навіть за тисячі кілометрів від України йому не вдалося повністю сховатися від українських правоохоронців.
Фінал цієї історії ще попереду. Бо втекти — не означає уникнути відповідальності. Якщо вам відомі факти про українських втікачів за кордоном — повідомляйте нашу редакцію.