Розробку української самохідної артилерійської установки 2С22 "Богдана" з калібром 155 мм здійснював ПАБ Краматорський завод важкого верстатобудування за спільним рішенням з Міністерством оборони України. Дослідно-конструкторські роботи в рамках державного оборонного замовлення почались у лютому 2016 року. Перший зразок був презентований 14 липня 2018 року. У рамках військового параду, що відбувся на честь Дня Незалежності України 24 серпня 2018 року, українці вперше побачили новітню САУ 2С22 "Богдана".
САУ "Богдана": історія створення
Ще на початку 2009 року корпорація "ТАСКО" завершила розробку дослідного зразка української самохідної артилерійської установки, яка була розташована на шасі автомобіля КрАЗ-63221. Вже тоді на цій САУ була встановлена 155-мм гаубиця "натівського" калібру, що стало важливим кроком у переході на стандарти НАТО. Цей калібр є типовим для польової артилерії дивізійної ланки НАТО і відрізняється від 152-мм гаубиць, що були стандартом за часів СРСР. Перші ідеї щодо переходу на натівський калібр були висловлені командувачем РВіА генерал-майором В'ячеславом Горбильовим ще в 2017 році.
14 липня 2018 року з'явилася перша публічна згадка про українську САУ "Богдана". Військовий експерт Сергій Згурець повідомив, що артилерійську установку планують показати під час параду на честь Дня незалежності України. Він також зазначив, що установка оснащена 155-мм гаубицею. Пізніше стало відомо, що для цієї САУ на ДАХК "Артем" почали виготовляти снаряди цього "натівського" калібру.
У липні-серпні 2018 року існували сумніви щодо того, чи буде нова САУ використовувати гусеничний хід, як польська AHS Krab, чи збережеться колісне шасі, як у чеської САУ "Дана" або словацької Zuzana. Ці сумніви були розвіяні 10 серпня 2018 року, коли військовий експерт Сергій Згурець опублікував першу фотографію установки, на якій вона була розміщена на колісному шасі.
Під час вогневих випробувань використовували новітні активно-реактивні боєприпаси HE ER BT, виробництво яких почав освоювати ДАХК "Артем". Перший зразок системи, який успішно пройшов всі випробування, був виготовлений на початку жовтня 2019 року. Хоча точну вартість САУ "Богдана" важко визначити, відомо, що до її демонстрації на параді до Дня Незалежності вже було витрачено близько 140 мільйонів гривень.
Також читайте: Військові звання ЗСУ
Тактико-технічні характеристики
САУ "Богдана" має такі характеристики:
Вага: 28 тонн
Шасі: КрАЗ-63221
Обслуговування: 5 осіб
Швидкість руху:
трасою — 80 км/год
пересічною місцевістю — 30 км/год
Запас ходу:
трасою — 800 км
пересічною місцевістю — 300 км
Ствол:
калібр — 155 мм
довжина — 52 калібри
кути підвищення — від +5 до +65 градусів
Автомат зарядження: 6 снарядів
Швидкострільність: 4-6 пострілів на хвилину
Боєзапас: контейнери на 20 снарядів
Дальність вогню:
мінімальна — 780 м
максимальна — 40-42 км (осколково-фугасний)
50 км (активно-реактивний)
САУ побудована на шасі КрАЗ-63221 (колісна формула 6x6) і має спарену броньовану кабіну для розміщення обслуговування бойової машини. Вона оснащена автоматизованою системою наведення на контролерах Siemens SIPLUS і SIMATIC HM, а також автоматичним подаванням боєприпасів на 6 снарядів. Крім того, система дозволяє управляти заряджанням, наведенням та стрільбою як з кабіни, так і ззовні, у задній частині САУ.
Самохідна артилерійська установка "Богдана" оснащена стволами українського виробництва, які виготовляються із того ж сплаву, що й українські міномети М120-15 "Молот". Це забезпечує високу міцність та надійність стволів.
САУ має протикульовий броньований захист для екіпажу, який захищає від куль типу Б-32 калібру 7,62 мм на відстані не більше 30 метрів, а також від осколків подібних снарядів. Крім того, установку оснащено протимінним захистом, що включає захист коліс та ефективне протидію різним вибуховим пристроям, таким як нерозірвані артилерійські снаряди, ручні гранати та дрібні підривні пристрої.