Друзі, я не в жодному разі не хочу образити тих, хто пише чи розповідає про свій досвід боротьби з хворобою, я маю на увазі саме психічного характеру! Але просто ніде більше не бачу таких постів, з самостійним аналізом стану, методичним аналізом відчуттів від прийнятих препаратів.
Адже найчастіше люди навіть не розуміють, що з ними взагалі щось відбувається. Ну і досвід родичів показує, що зазвичай усі думають, що людина з шизофренією це такий загалом овоч без самокритики.

Так як у мене поки що мало даних щодо розвитку захворювання серед ІТців, більшість прикладів буде з інших висококваліфікованих спеціальностей, вважатимемо, що перебіг хвороби в чомусь схожий у осіб з високою здатністю до навчання, можливістю до самоосвіти. Деяку частину прикладів наведу з особистого життя.

Небезпека для оточуючих

Що таке шизофренія

Розглядайте це, як захворювання, що робить людину з шизофренією незручною для себе і для оточуючих. Деякі симптоми можуть вам допомогти в роботі (пам'ятаємо, що від геніальності до божевілля 1 крок), але здебільшого вони тягнуть на дно. Дофамінова теорія виникнення шизофренії втрачає все більше прихильників. Однією поломкою центру задоволення всі прояви шизофренії не пояснити. Є ознаки, що мозок людини з шизофренією здатний працювати з перенапруженням, частіше дає збій у функціонуванні, іноді швидше старіє.

Чим небезпечні люди з шизофренією

Небезпека людей із шизофренією для оточуючих завдяки книгам, кіно та гучним заголовкам зі ЗМІ сильно перебільшена, швидше навпаки, через те, що вони неприємні собі та оточуючим, вони стають жертвами протиправних дій у 14 разів частіше за звичайних людей, живуть на 20% менше за людей без захворювання, раніше за 20 років лікування класичним нейролептиком вбивало себе 34%-53% шизофреніків, залежно від кількості препаратів, що призначаються, з приходом нейролептиків другого покоління статистика самогубств покращилася.

Від безнадії (див. негативні симтоми) деяким на якийсь час допомагає зловживання алкоголем та наркотичними речовинами – тоді небезпека від них стає такою як від звичайних людей із залежностями. Також більш схильні до насильства люди з шизофренією, які зазнали великих проблем із навчанням у школі, у яких нижчий ніж в інших IQ (мабуть мова про 70-80 балів IQ), в яких були розлади поведінки та проблеми із законом до встановлення діагнозу.

Лабораторно-інструментальна діагностика

Багато людей, розуміючи що з головою щось не так, намагаються розібратися з діагнозом почавши вивчення біохімії, балансу нейромедіаторів, нейровізуалізації. Але якщо коротко - то діагностичних можливостей немає.

З доступних аналізів може іноді зашкалювати креатінфосфокіназу, у психіатричних підручниках про це не згадується, іноді на сайтах лабораторій викладається, що буває підвищення рівня цього ферменту у хворих на шизофренію. Теоретично це може говорити про те, що руйнуються клітини мозку або мозок працює із перевантаженням

Розмови про баланс нейромедіаторів більше нагадують філософську дискусію - можна нескінченно про нього міркувати, але в лікарні цей баланс не перевірити.

На МРТ мозку зазвичай усе без відхилень.

Класифікація

Враховуючи, що 2 незалежні психіатри не можуть домовитися чи є у пацієнта шизофренія у 35% випадків, у МКХ 11 діагнози йдуть до значного спрощення (уявіть, що зараз з незалежною діагностикою, коли доводиться вибирати з 10 типів перебігу, замість 3 або 2, краще одного).

Так як стаття частково про кар'єру в ІТ, я виокремлю 2 типи течії: м'яку, коли є хороші шанси якійсь час зберегти працездатність у професії та й важке коли все погано з цим

Діагностика

Тяжке протікання хвороби

Характеризується крайніми труднощами у засвоєнні професійних знань та навичок, швидкою їхньою втратою чи неможливістю інтегруватися у робочий колектив:

Наприклад, поки що не пацієнтка закінчила університет з червоним дипломом, на колег дивиться як на лайно, не маючі керівної посади починає підвищувати голос на співробітників, з часом коли зриватись немає на кого, кричить, плаче і сміється на самоті. Хворою себе не вважає, як наслідок психіатрів уникає. Можливе самостійне формування компенсаторного емоційного отупіння, можливе від прийому нейролептиків - працевлаштування на минулій роботі вкрай сумнівне

Індикатори прогнозу м'якого протікання хвороби: жіноча стать, пізній початок (1й психотичний епізод на останніх курсах університету або після 2х-3х років роботи за фахом), фінансово забезпечена сім'я, низьке нав'язування лікування, психологічна стійкість, підтримка родичів, дружній колектив, відновлення після психозу на першому нейролептику

Що робити, якщо діагностика трапилася на перших курсах універу

Важливо розуміти, що навчання на нейролептиках на порядок складніше, ніж робота на них, повністю 3х тижнева госпіталізація в стаціонарі або 2х місячна у провінційній лікарні марення та симптоматику не знімає. Студенти часто кидають лікування, як наслідок часто густо симтоматика знов наростає та настає повторна госпіталізація. А це не просто 2 місяці стаціонару, з кожним повторним психозом з високою ймовірністю випадає цілий пласт психіки та мозок у середньому "старіє" на 5-10 років.

Я не кажу, що 100% капець і старіння нейронів у мозку, деякі бадьоро себе і після 6 психозів відчувають. Але швидше за все повернеться студент на навчання і раптово зрозуміє для чого іншим студентам дається папір, олівець та час на підготовку до відповіді на іспиті. А з наступним психозом виявиться, що замість того, що підручник можна просто прочитати та запам’ятати прочитане, треба щє витрачати час на багаторазове повторення перед іспитом. Тут таке діло: нейролептичний дефіцитарний синдром багато в чому схожий з негативною симптоматикою в міру розвитку захворювання, але якщо після відміни нейролептика синдром пропадає, то з негативною симптоматикою все сумно.

Як варіант батьки тягнуть сесії “овоча” зв'язками в освіті, студент отримує диплом без мінімально необхідних фахівцю знань, батьки його прилаштовують у спокійне місце до пенсії, де більшість колег передпенсійного віку ці знання також забули або ніколи не знали.

Сумна статистика така, що якщо діагноз поставлений на перших курсах, то самостійно закінчити унівесритет дуже проблематично. Але не варто впадати у відчай, мозок справа темна, якщо трапилося таке нещастя, придивіться до себе, як засвоюється навчальний матеріал, як проходе позитивна симптоматика, скільки лишилося волі до навчання - можливо у вас м'яке протікання хвороби, можливо не варто витрачати останні роки перед пенсією по інвалідності на універ . На цьому зупинимось та далі важке протікання хвороби не розглядаємо.

Деякі особливості особистості до встановлення діагнозу

Відразу скажу, що існують фактори, якіпідвищують схильність до розвитку шизофренії, наприклад: якщо хворіють обидва батьки, то ймовірність розвитку у дитини 40%. А є деякі симптоми, за наявності яких практично в будь-якій комбінації, людина залишається офіційно без діагнозу, чітка ймовірність розвитку шизофренії з цими симтомами відсутня, але вони швидше за все будуть внесені в історію розвитку захворювання після постановки діагнозу шизофренія. Теоретично це лікується антидепресантами чи нейролептиками, але кому це треба? Якщо жити особливо не заважає?

Можливості ранньої діагностики шизофренії

Якщо коротко - то вони відсутні. Тут звичайно можуть вставити своє слівце різноманітні патопсихологи, нейропсихологи, клінічні психологи і почати розповідати про цілі батареї тестів. Але практика показує, що незалежним психіатрам вони не потрібні. Навіщо розробляються всі ці тести? Ну теоретично, вони дуже непогано допомагають масово недопускати теоретично неблагонадійних кандидатів на критичні посади, при неадекватних діях на яких доведеться розгрібати сумні наслідки.

Надцінні ідеї

Студентка: А чим відрізняється людина із надцінними ідеями від нормальної? Викладач-психіатр: Ну вона, наприклад, може самостійно вивчити іноземну мову, а ми ні

Людину повністю поглинає ідея стати філософом, астрономом… Якщо тут не розглядати ідею кохання, ревнощів, психіатр скаже нічого страшного, треба просто вступати до універу. Я, мабуть, скажу: якщо відчуваєте в собі сили - намагайтесь, головне тут оцінити супутні ризики - не залишитись на вулиці.

Проблеми з навчанням у вузі

Для потенційної людини з шизофренією все не просто, з одного боку деякі фактори, що підвищують вірогідність розвитку хвороби: шизофренія у батька, бідність, безробіття, втрата батьків - роблять вступ до вузу дуже і дуже складним.

З іншого боку непокора ієрархії, енергетичний дефіцит, знижена воля, відсутність задоволення від позитивних оцінок роблять вивчення навчальних планів у мінімально необхідному обсязі дуже складним.

Втім деякі особливості особистості роблять більш вірогідною самоосвіту або дистанційне навчання.

Несистематичне вивчення спеціалізованої літератури

Під несистематичним тут мається на увазі, те що не веде до матеріального статку, диплому, наукового ступеня. Наприклад, якщо ви прочитали гайди, навчилися паяти телефони, стали заробляти на їх ремонті - це було систематичним вивченням.

Бачив одного майстра: шизофренія в обох батьків, госпіталізації почалися ще зі школи, проте добре заробляв на ремонті побутової техніки

Потенційна людина з шизофренією з 90 балів IQ здатна самостійно освоїти деякі книги, перед якими без допомоги викладача пасують 140 балів IQ студенти. Тільки, буває, робить він це настільки хаотичним чином, з такими великими перервами, що подальше працевлаштування виглядає дуже сумнівним.

Що тут сказати: шукайте ментора, який підкаже що ще почитати, що на що замінити якщо з'явився якийсь затик, що спробувати замість дипломної роботи. Якщо між ивченням книг виникають необґрунтовано великі перерви, подумайте про легшу спеціальність.

Манія величі

"Я стану великим артистом\програмістом\письменником\інженером\вченим"

Потрібно розуміти, що на сьогоднішній день у дедалі більшій кількості професій порядок б'є клас і, як правило, ті небагато з них, де важливіша індивідуальна майстерність, вкрай заплутані в плані прогнозу успіху. Простіше кажучи, ваші близькі зрозуміють, що ви зможете стати великим письменником, одразу, після того як ви станете великим письменником, чи:

Швидше за все вже пацієнт, ось уже понад 60 років пише "в стіл", частина його рукописів "з'їли щури" в коморі, потім комору розібрали пожежники та комунальники з міркувань безпеки. Ніхто із родичів його писаниною не цікавився.

В іншому, в більшості професій після отримання базових знань і умінь подальше професійне зростання вкрай утруднене без великого вкладу ресурсів у ментора, суміжників, дорогого обладнання і чогось ще.

Ті, хто досягнувши на манії величі меж свого таланту, потрібно інтегруватися в колектив з більш-менш суворою ієрархією, швидше за все на позицію джуніора.

Тоді може бути хоч би на позицію мідла?

Ресурси центру насолоди та часу дуже обмежені. Без величезного таланту, який ви не в змозі самостійно оцінити у відповідності з принципом Даннінга-Крюгера, не представляючи обсягу знань і навичок мідла при спробі їх матеріально-нестимульованого отримання, ви настільки зґвалтуєте свій центр задоволення, що можете від'їхати на довгий час у психлікарню або в внаслідок хаотичних метань вам просто не вистачить часу, поки мозок ще зберігає свою нейропластичність.

Так я бачив кодера, який самостійно дістався рівня мідла за 17 років, але при цьому він освоїв дизайн і роботу з продажами сайтів. Тепер, працюючи за трьох, зарплата мідла-початківця його зовсім не влаштовує.

Менш обдаровані в таких умовах по 30 будуть здатні лише вирішувати студентські завдання і брати участь в хакатонах, не знаючи з якого боку підступитися до комерційної розробки.

Загалом, якщо зробити ставку на не прогнозовану в плані зростання спеціальність типу блогера або стрімера та якщо вчасно не звернути увагу на прожиті роки, то, швидше за все, можна залишитись біля розбитого корита. Або інтегруватись з часом у трудовий колектив.

Депресія супутниця геніїв чи компанія мрії

Часто у потенційної людини з шизофренією може бути зацикленість на одній меті, коли планомірний шлях до її досягнення протягом декількох тижнів або місяців чергується з депресією на кілька місяців від усвідомлення її неможливості.

Ось, наприклад, закохався хлопець в дівчину, якій він не цікавий, та все дивиться, як вона зустрічається з іншими, потім кохається, потім реєструє шлюб, розлучується, знову знаходить собі чоловіка, народжує дітей, а він усе дивиться страждає і не знає що робити.

Щоб не впасти в депресію, потрібно опрацювати альтернативні методи досягнення, через контроль ризиків намітити собі альтернативні цілі

Ось бачите ви перед собою компанію мрії в якій хочете працювати, обов'язково подумайте чи не набратися де досвіду перед відгуком, і намітьте собі ще 2-3 мети якщо зафейлите і далі в рекурсію. Після виходу з рекурсії теж можна повторити з професією. Ну або добре підібраний антидепресант, якщо рекурсія або дівчина, що не цікавиться вами, дістали.

Соціальна дисфункція

Багато потенційних людей з шизофренією дивляться на НR як на ворога народу, схиляючись до рішення, що треба обирати компанії без них. Найчастіше проблема починається з напівпорожнього резюме - пам'ятаємо: ментор->стек технологій->"дипломні" роботи.

Далі потрібно лише на годину прикинутися приємним та комунікабельним членом команди. Технічна співбесіда піде легше. На роботі можна скілом та захопленням затягнути. Якщо критично можна трохи соціальні навички потім напрацювати.

Глухі, спостерігаючи за здоровими які танцюють, можуть навчитися танцювати краще за них. Психопати, які не відчувають емоцій, спостерігаючи за здоровими, вчаться краще їх зображати емоції. Влаштуйте через друзів, знайомих, родичів кілька зустрічей з HRами, попитайте їх про ходові тести, методики, резюме, спробуйте осягнути їхнє мислення.

Якщо не допоможе, пам'ятайте: хто бореться зі злом, сам їм ставатиме. Якщо потім влаштуєтеся в контору без HR, можливо самі розбиратимете кілька резюме на тиждень і розмовлятимете з кандидатами :)

Чужі думки

Іноді можуть виникнути нав'язливі думки, які заважають почати працювати

  • На 500 долларів не прогодувати сім'ю

  • Чому така недостойна зарплатня

  • Якщо женешся за грошима, чому б тобі не піти у двірники

Уважно проаналізуйте їх:

Якщо це не соціальний проект, то він має приносити прибуток. З одного боку, мені поки не розрахувати скільки грошей я приношу компанії. З іншого боку, компанія витрачається на податки, приміщення, обладнання, оплачує час ментора, який він витрачає на мене, платить зарплатню суміжникам, які наповнюють ассетами наш проект - мені просто потрібно якнайшвидше набратися досвіду.

Спробуйте домовитися зі своєю субособистістю :

  • Розумієш , я тут швидше отримаю необхідний мені досвід і потім ми будемо отримувати більше двірника

  • Схоже на непрофільного, невенчурного інвестора, наобіцяли нечувані прибутки і через місяць він посадить нас у боргову яму разом із "дирєхторами" поки не повернемо гроші. Вкрай нестабільні джерела фінансування у проекту, схоже на кризу, через кілька місяців він зникне. Процес розробки дезорганізований, ні в кого тут немає досвіду його тягти

Задумайтесь, може погодитися із субособистістю і швидко злиняти?

P.S.

Звичайно було б непогано описати, що буде і що робити після постановки діагнозу шизофренія, при м'якій течії, трохи торкнутися фармакотерапії... але що зміг - то зміг

Якщо ви в себе помічаєте якісь дивні симптоми, намагайтеся переконати себе, що це нісенітниця і не лізьте у психіатрію раніше часу - швидше за все минеться. Якщо дуже важко - спробуйте психолога, психотерапевта, може спробувати завітати до приватного лікаря-психіатра. Ну і уникайте зайвих мрій, психоделіків, каннабіноїдів - у схильних до захворювання людей останні здатні викликати голоси або галюцинації на все життя.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Серго
Серго@Serho

блогер, людина, спостерігач

1.8KПрочитань
25Автори
6Читачі
Підтримати
На Друкарні з 19 січня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається