
Після більш ніж 20-ти років на чолі команди Red Bull у Формулі 1 Крістіан Хорнер не хотів, аби його підлеглі дізналися про його звільнення з пресрелізу.
Тож коли у вівторок він отримав повідомлення від керівництва енергетичної компанії про те, що його усувають від оперативних обов’язків із негайним набуттям чинності, він попросив не розголошувати новину.
Плани щодо оприлюднення офіційної заяви для ЗМІ були відкладені до того моменту, поки він не звернеться до колективу особисто.
Це звернення відбулося у середу вранці на заводі в Мілтон-Кінсі, де Хорнер повідомив команді про свій «шок» з приводу того, що більше не очолює її в битві за перемоги. Гран-прі Великої Британії став для нього останнім у цій ролі.
Після емоційної прощальної промови, під час якої він не зміг стримати сліз, Хорнер отримав п’ятихвилинні овації стоячи, після чого зібрав свої речі й вийшов за двері, можливо, востаннє залишаючи кампус у Мілтон-Кінсі, який сам і допоміг створити.
Невдовзі після його відходу з австрійського офісу Red Bull була опублікована коротка заява, яка підтверджувала, що Хорнер більше не виконує свої обов’язки (хоча формально залишається під контрактом). Його негайно замінив Лоран Мекієс, який став генеральним директором Red Bull Racing і керівником команди у Формулі 1.

Шокуюча новина
Якщо говорити про відставки керівників команд, ця стала справжньою несподіванкою, особливо з огляду на те, що нинішній сезон, хоч і не виправдав усіх очікувань, аж ніяк не є катастрофічним.
Зрештою, болід Red Bull тільки минулих вихідних стартував із поула і цілком міг виграти, якби не втрутилася британська погода.
Відставка Хорнера породила не менше запитань, ніж відповідей. Поки що від вищого керівництва Red Bull немає жодного офіційного коментаря щодо того, що стало каталізатором такого рішення саме зараз.
Фактично, за словами джерел, самому Хорнеру не надали жодного пояснення щодо причин, коли повідомили у вівторок, що він більше не займає свою посаду.

Коротка заява від головного офісу Red Bull, оприлюднена в середу ввечері, була доповнена повідомленням команди F1. В ньому Хорнер згадується лише як автор цитати, яку наводить виконавчий директор Red Bull з корпоративних проєктів та інвестицій Олівер Мінцлафф. Це вся інформація, яку наразі надає компанія, а сам Хорнер коментарів не дає. З компанії також пішли директор із комунікацій Пол Сміт і директор з маркетингу та комерції Олівер Гьюз.
Втім, одне здається достеменно відомим: відставка ніяк не пов’язана зі звинуваченнями, висунутими проти Хорнера співробітницею минулого року.
Red Bull уже провела внутрішнє розслідування на початку того року й не виявила жодних порушень із боку Хорнера, тож не було жодного сенсу повертатися до цього питання зараз.
Його звільнення також неможливо пояснити виключно результатами на трасі. Так, сезон 2025 року поки що не є блискучим, але команда виграла дві гонки й здобула чотири поули — такий результат, крім Red Bull, показала лише McLaren.
Четверте місце в Кубку конструкторів не відображає реального темпу боліда (принаймні в руках Макса Ферстаппена), і загалом сезон зовсім не схожий на такий, що міг би спровокувати раптове звільнення.

Ревнощі та влада
Найпереконливіша версія того, що насправді призвело до цього переломного моменту, полягає в тому, що це було рішення, пов’язане з контролем над операційною діяльністю Red Bull у Формулі 1, і, ймовірно, дехто у структурі компанії був незадоволений тим, скільки влади мав Хорнер.
Окрім своєї ролі керівника команди Red Bull, Хорнер також був генеральним директором, очолював підрозділ силових установок і, по суті, контролював Racing Bulls (колишню AlphaTauri) та її маркетинг.
Є припущення, що деякі представники ширшої структури Red Bull почали ревнувати й боялися, що команда стрімко перетворюється на «Horner Racing», а не залишається «Red Bull Racing».
Це могло б пояснити, чому в останні тижні відбулися певні непомітні зсуви, спрямовані на те, щоб обмежити сферу впливу Хорнера всередині імперії, забравши у нього контроль над тими сферами, за які він раніше відповідав.

Наприклад, ще у 2023 році Хорнер чітко окреслив для Олівера Мінцлаффа два варіанти щодо тодішньої слабої AlphaTauri: або продати її, або дати йому можливість навести там лад.
Мінцлафф обрав другий варіант, і Хорнер відіграв ключову роль у перебудові команди.
Саме він запросив Лорана Мекіса як нового керівника команди, поставив Петера Баєра генеральним директором і допоміг укласти угоди з Visa та Cash App, логотипи яких досі прикрашають болід.
Проте останнім часом, як стало відомо, Red Bull прагнула повернути собі більше контролю над діяльністю Racing Bulls, зокрема, забравши маркетинг із-під контролю Хорнера і передавши більше повноважень Фаенці, її керівництву у складі Баєра та Мекіса.

Також були припущення, що на тлі проблем на трасі Red Bull вела внутрішні розмови про поділ відповідальності Хорнера навіть у Мілтон-Кінсі — щоб він не був надто розпорошеним між керуванням гоночною командою та новим підрозділом силових установок.
Одна з ідей полягала в тому, щоб повернути Хорнера до простої ролі керівника гоночної команди Red Bull, а керівництво силовими установками передати іншій людині.
Але Хорнер ніколи не вважав, що його сила — просто в операційній ролі людини, яка керує гоночними процесами та звітує перед кимось вищим.
Хорнер завжди був переконаний, що для успіху в Ф1 людина на чолі команди має бути повноправним господарем її долі. А це означає — керувати всім.
Саме це прагнення до повного контролю, наприклад, стало причиною краху потенційної заводської угоди з Porsche з 2026 року: Хорнер вважав, що корпоративне втручання може зруйнувати головну силу Red Bull — її гнучкість як гоночної структури.
Ще минулими вихідними на Гран-прі Великої Британії Хорнер публічно говорив про організаційну структуру Red Bull і те, як вона, на його думку, була критично важливою для перетворення команди на елітну.
«У Red Bull Racing у мене чітка структура звітності, подібна до тієї, яку мають, ймовірно, Енді [Кауелл] чи Тото Вольф, де основні підрозділи підпорядковуються мені», — сказав він.

«П’єр Ваше [технічний директор, на фото праворуч] виконує, мабуть, 80% ролі, яку, наприклад, виконує Андреа Стелла в McLaren. Просто інша назва посади, інші функції, інша структура. Але це структура, яка працює неймовірно ефективно — і на трасі, і поза нею».
«У нас дуже згуртоване керівництво, дуже сильна структура. У нас глибока компетентність. І ми не бачимо — принаймні, я не бачу — потреби щось змінювати або налаштовувати. Звісно, як організація, ти завжди щось оптимізуєш. Але наша структура, у тому вигляді, в якому вона є, — дуже-дуже чітка».
Та якщо ця структура працювала для Хорнера, то, можливо, вона не підходила іншим гравцям усередині імперії Red Bull. І вже давно поширювалися чутки, що радник Red Bull Гельмут Марко хотів обмежити вплив Хорнера.

Марко також мав тісний зв’язок із табором Ферстаппена, і було загальновідомо, що Йос Ферстаппен не був великим фанатом Хорнера.
Саме гучні слова старшого Ферстаппена після Гран-прі Бахрейну-2024, коли Хорнер ще перебував під пильною увагою через звинувачення, стали іскрою, яка розпалила внутрішню війну в Red Bull.
«Поки він залишається на посаді — тут напруга, — сказав тоді Йос The Daily Mail. — Команда на межі розколу. Це не може тривати довго. Воно вибухне. Він вдає з себе жертву, хоча саме він створює проблеми».

Усього за тиждень з’ясувалося, що Марко змінив пункти в контракті Ферстаппена, дозволивши голландцю стати вільним агентом, якщо самого Марко звільнять.
Цей крок зміцнив позиції самого Марко на тлі чуток, що він сам міг бути наступною жертвою у боротьбі за владу за лаштунками.
Хорнер зрештою пережив усю цю політичну бурю на початку 2024 року, допомігши здобути для Ферстаппена четвертий титул, навіть попри те, що Red Bull зрештою втратила Кубок конструкторів.

Фактор Ферстаппена
Останніми тижнями стало очевидно, що сили в організації змістилися, і, можливо, усе це тісно пов’язано з майбутнім самого Макса Ферстаппена в команді.
Оскільки сам Ферстаппен не дає чіткого зобов’язання залишитися в Red Bull, а в контракті є пункт, згідно з яким, якщо він не буде в топ-3 чемпіонату до кінця поточного місяця, він отримає статус вільного агента, ситуація стала критичною.
Наразі Ферстаппен посідає третє місце. Але Джордж Расселл відстає всього на 18 очок, тож не можна виключати, що ситуація зміниться і Ферстаппен опиниться на четвертому місці, що відкриє йому двері для потенційного переходу.
Факт переговорів табору Ферстаппена з Mercedes показує, що реальні альтернативи існують. І, можливо, Red Bull Austria вирішила, що потрібно щось змінити, аби переконати Ферстаппена в серйозності намірів щодо поліпшення ситуації.
Ці зміни справді мають бути терміновими, адже, як вважається, у майбутні роки положення контракту працюють ще більше на користь Ферстаппена і йому стане ще легше скористатися пунктом про відхід з команди.
Немає жодних доказів, що сам Ферстаппен вимагав змінити керівника команди. Все, що йому справді важливо — це мати найшвидший болід.
Втім, інші могли використати його ситуацію, останні розчарування і невизначеність щодо його майбутнього, щоб посилити власні позиції і переконати Олівера Мінцлаффа, що настав час натиснути на гачок і здійснити справжній тектонічний зсув.