EBITDA — це абревіатура, що складається зі слів earning before interest, taxes, depreciation and amortization. Дослівно: прибуток до відсотків, податків, зносу та амортизації.
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.
EBITDA показує кількість грошей, яку генерує бізнес.
Ця сума не є чистим доходом — надалі з неї вирахують податок на прибуток, виплати відсотків за банківськими кредитами, частину зношеної вартості обладнання та витрати на ліцензії й патенти. Так для чого тоді її рахувати?
EBITDA є універсальним інструментом, що допомагає оцінити фінансовий стан бізнесу. Вона потрібна, щоб:
Проаналізувати операційну ефективність. Власники компанії можуть відстежити, чи приносить бізнес достатньо доходу, щоб покрити основні витрати, та чи залишаються після цього гроші для розвитку.
Прогнозувати та планувати бюджет. Оцінити рентабельність нових проєктів та визначити, чи витримає бізнес нові витрати, чи можна купувати та обслуговувати нове обладнання, транспорт, будівлі, ліцензії.
Виявити проблеми. Знайти неефективні рішення, що впливають на EBITDA та виправити помилки.
Оцінити вартість компанії чи порівняти схожі бізнеси. Потенційні покупці або інвестори враховують EBITDA, коли приймають рішення придбати компанію, вкласти в неї гроші або злити кілька бізнесів.
Прийняти позитивне рішення по кредиту. Банки часто звертають увагу на цей показник, адже висока ебітда демонструє, що компанія зможе покривати свої фінансові зобов'язання.
Як порахувати EBITDA самостійно
EBITDA = чистий прибуток + відсотки + податки + знос + амортизація
або
EBITDA = операційний прибуток (це сума прибутку до того, як з нього вирахували відсотки за позиковими коштами та сплатою податків) + знос + амортизація
Цей показник використовується у фінансових звітах як стартапів, так і малих і середніх підприємств, і великих корпорацій.
Як підрахунок EBITDA допомагає бізнесу на практиці?
Наприклад, уявімо стартап, що розробляє програмне забезпечення для малого бізнесу. Перші три роки цей стартап активно інвестував гроші у розробку продукту, маркетинг та команду. Якщо сьогодні інвестор подивиться фінансові звіти компанії, він побачить низький чистий прибуток, бо стартап має великі витрати.
Але коли інвестор дивиться на EBITDA, він бачить, що компанія має стабільний операційний прибуток і потенціал, щоб зростати та масштабуватися. Попри великі витрати на маркетинг та обладнання, стартап генерує достатньо доходу для сталого розвитку. Завдяки цій інформації інвестор приймає рішення вкласти в компанію гроші.
Як ще можна порахувати ефективність бізнесу
Попри те, що EBITDA має ряд переваг, зручна та ефективна у різних ситуаціях, у неї є недоліки.
Вона не містить дані про джерела доходів, не враховує боргові витрати та збитки від продажу активів та їхнього знецінення. Вона також не враховує капітальні витрати — кошти, які витрачаються, щоб оновити та обслуговувати дороге обладнання, машини, механізми та будинки, купівлю виробничих приміщень. Для деяких компаній, наприклад, виробництв, це значна сума.
Щоб оцінити фінансовий стан компанії також використовують інші показники:
Чистий грошовий потік (Net Cash Flow). Різниця між всіма грошима, які отримала та витратила компанія за певний проміжок часу.
Чистий прибуток (Net Income). Гроші, які отримала компанія, без урахування мита, акцизу, податків, інших прямих та непрямих зборів. Це те, що отримаємо, якщо віднімемо від EBITDA відсотки, податки, знос та амортизацію.
Операційний прибуток (EBIT). Сума прибутку компанії без амортизації та зносу, але з податками та відсотками.
Вільний грошовий потік (Free Cash Flow). Це гроші, які власники можуть вивести з компанії без шкоди для її діяльності.
ОIBITDA. Показує грошовий потік від основної діяльності, а не від всіх видів діяльності, як EBITDA.
EBITDAR. Це EBITDA + вартість оренди. Зазвичай показник використовується для оцінки бізнесу роздрібної торгівлі або авіаліній.
EBITDAM. Це EBITDA + витрати на топменеджмент.
Висновок
Правильний та вчасний аналіз ефективності бізнесу допомагає ухвалювати стратегічні рішення, залучати інвестиції та підвищувати конкурентоспроможність компанії.
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.