Люди, принаймні мінімально дотичні до всього, що пов’язане з армією та війною України за існування та незалежність, чують термін тепловізор. Волонтери регулярно збирають гроші на закупівлю цих пристроїв з подальшою передачею у війська. Значну кількість закуповує і безпосередньо держава.
Ми розповімо: що таке тепловізор, як він працює і чому він настільки важливий для виконання завдань військовослужбовцями.
Що таке тепловізор?
Тепловізор - це електронний пристрій, з допомогою якого можна бачити непомітне для людського ока теплове випромінювання. Тепло виділяють люди, інші живі істоти та предмети. На екрані тепловізора виникає при цьому теплова мапа, яка відображає ситуацію навколо навіть за умов відсутності світла.
Основна задача тепловізора вимірювати температуру об’єктів безконтактно. З його допомогою можна шукати людей та інші предмети. У бойових умовах тепловізор стає цінним інструментом спостереження за обстановкою в темний час доби.
Також існують тепловізійні приціли. Їх можна встановлювати на стрілецьку зброю.
На теплових мапах найхолодніші точки фарбуються у чорний та темно-синій, найтепліші точки відображаються білим, червоним та помаранчевим.
Рекрутингові центри бригад ЗСУ
https://108obrtro.lobbyx.army/ - 108 обр ТрО Дніпропетровської області. Бригада зі славним бойовим шляхом, діяла на Донецькому напрямку на 2024 рік діє на Запоріжжі.
Щоб долучитись телефонуйте 0800337803 чи 0664476906
https://www.khartiia.org/ - бригада Хартія Національної гвардії України
телефон 3333
Хочете додати до списку контакти рекрутингового центру вашої бригади? залишіть коментар під дописом і ми додамо ;)
Як працює тепловізор?
Основою тепловізора є матриця. Вона уловлює інфрачервоне випромінювання.
Щоб зрозуміти, за яким принципом працюють тепловізори, згадаємо закони фізики. Світло по своїй природі це хвиля електромагнітного спектру. Хвилі мають різну частоту, а відповідно і різну кольорову температуру. Наприклад у червоного опромінювання найменша кількість енергії, а у блакитного вона найбільша.
Зі зменшенням енергетичного запасу хвилі її довжина зростає. Саме через це видиме світло перетворюється на світло-червоне, а потім і на більш насичений колір. Далі хвиля переходить в інфрачервоний спектр, людське око його не помічає, але помічає тепловізор.
Види тепловізорів
Все різноманіття моделей можна поділити на два основних типи тепловізорів:
Стаціонарні. Відрізняють температури у дуже широкому діапазоні, від -20 градусів до кількох тисяч градусів вище нуля. При цьому вони досить габаритні та часто використовують азотне охолодження.
Переносні. Функціональні та компактні моделі. Вони миттєво розшифровують дані та видають на екран. Саме переносні тепловізори найчастіше використовують у Силах Оборони України.
Основні характеристики
Є кілька основних характеристик, за якими можуть відрізнятись тепловізори:
Кут огляду і максимальна відстань спостереження;
Матриця — саме ця деталь тепловізора визначає якість зображення, температурний діапазон та рівень похибки;
Частота оновлення кадрів — параметр, важливий для спостереження за рухомими об'єктами, щоб зображення залишалося плавним і не підвисало;
Функціонал — наявність лазерного вказівника, цифровий зум, функція підсвічування та можливість запису зображень.
Скільки коштує тепловізор?
Найбільш базові армійські тепловізійні монокуляри зазвичай коштують від 6 до 10 тисяч доларів США. Вартість значною мірою залежить від діаметра об'єктива та розміру матриці. Чим більший розмір матриці, тим вища ціна тепловізора і тим детальніше зображення він може передати.
Для чого потрібен цей пристрій
Тепловізор здатний вловити найменші коливання температури, що дає змогу українським військовим виявляти позиції та пересування ворога навіть в умовах повної темряви. Сучасні тепловізори мають діапазон фіксації температур до 5-10 км, що дозволяє захисникам України швидко виявляти диверсійно-розвідувальні групи ворога, що підвищує їхню ефективність у боротьбі проти російської агресії.
Прикладом важливості тепловізійного обладнання є операція загону спецпризначення "Азов" у 2018 році, коли було успішно знищено опорний пункт російських окупантів на Донеччині. Учасники операції повідомили, що 80% штурмової групи були оснащені тепловізорами та приладами нічного бачення, тоді як ворог не мав таких засобів і фактично залишався "сліпим". Боєць з першої штурмової групи, який використовував тепловізійний приціл, непомітно наблизився до ворога на відстань 15 метрів, що стало ключовим фактором успішного штурму.
У позиційній війні, де основні втрати часто спричинені ворожими снайперами, тепловізори стають особливо корисними. Вони дозволяють відслідковувати дії супротивника з укритих позицій, мінімізуючи втрати серед військовослужбовців. Завдяки їм можна виявляти замаскованих ворожих бійців та дрібні силуети, які майже неможливо розгледіти неозброєним оком, наприклад, лише видиму частину голови в окопі.
Тепловізійні приціли, які використовують кулеметники та снайпери, значно підвищують точність вогню на середніх дистанціях незалежно від часу доби. Тож ці пристрої відіграють важливу роль як у наступальних операціях, так і в обороні.