Поняття соціального бізнесу з'явилося не так давно, але впевнено набирає популярності. У більшості країн цей вид підприємництва вже затверджений законодавчо, але в Україні наразі юридичного врегулювання цьому поняттю ще не існує.

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.

Соціальне підприємництво — це бізнес, де альтруїзм вдало поєднується з прагненням до прибутків. Іншими словами, це тип діяльності, в якому присутні комерційна й благодійна сторони. Це бізнес, в якому виробництво товарів чи надання послуг направлене на розв'язання певної соціальної проблеми. Така діяльність може здійснюватися в різних сферах. Зазвичай це охорона довкілля, захист прав людини, освіта, боротьба з зубожінням.

Наприклад, виробництво серветок — це звичайний бізнес. Але якщо на підприємстві залучені незахищені групи населення, або готова продукція призначена для забезпечення дитячих будинків, це вже є соціальний бізнес.

На відміну від некомерційних організацій та різноманітних фондів, які існують на пожертви, часто нічого не виробляють та не отримують прибутку, соціальне підприємництво перш за все залишається бізнесом. Тобто воно не просто окупається, а ще й приносить дохід. Але на відміну від класичного типу діяльності, більша частина прибутків не розподіляється між власниками, а спрямовується на масштабування допомоги.

Соціальне підприємство вперше з'явилося в Бангладеш. Один з власників банку запустив унікальну програму мікрокредитування. Займи видавалися найбіднішим жителям міста, але за однієї умови. Вони мали відкрити власний бізнес. Це могла бути зовсім маленька справа, але вона мала забезпечувати власнику засоби для існування. Як поручителів, потрібно було залучити шість родичів чи знайомих. Це гарантувало допомогу від близьких підприємцю-початківцю. Адже за повернення кредиту вони відповідали власними коштами. Дуже довго соціальне підприємництво вважалося бізнесом для бідних, але з часом ідея розрослась. До того ж з'ясувалося, що ідея соціального підприємництва цілком відповідає цілям ООН щодо боротьби з бідністю.

Як стати соціальним підприємцем?

Соціальне підприємництво в Україні юридично відсутнє. У жодному нормативному акті навіть не трапляється цього терміну. Отже, й окремої юридичної процедури немає. Відповідно якихось правил чи процедур для тих, хто бажає стати соціальним підприємцем, не передбачено.

При цьому не варто забувати, що для іноземних інвесторів це питання може бути важливим. І в цьому випадку потрібно вже дотримуватись певних стандартів. Інакше не буде відповідного ставлення від закордонної спільноти інвесторів.

Перш за все, потрібно переконатися, що запланований бізнес відповідає ідеям соціального підприємництва. Тобто має відповідні ознаки:

  1. Соціальна місія. Соціальні підприємці мають конкретну місію або мету, якої вони прагнуть досягти через свій бізнес. Це може бути розв’язання проблеми бідності, боротьба з екологічними проблемами, підвищення доступності освіти чи охорони здоров'я.

  2. Інноваційний підхід. Соціальні підприємці зазвичай використовують інноваційні та креативні підходи до розв'язання соціальних проблем. Вони можуть розробляти нові продукти, послуги чи бізнес-моделі, які б ефективно та якісно вирішували поставлені завдання.

  3. Стійкість. Успішні проєкти зазвичай прагнуть стійкості, щоб забезпечити довгостроковий соціальний вплив. Це може містити створення бізнес-моделей, які генерують доходи та забезпечують фінансову самостійність бізнесу.

  4. Поєднання соціальних та комерційних цілей. Бізнес не тільки приносить прибуток, а й розв'язує певні проблеми. Це дозволяє залучати інвестиції та фінансування від різних джерел.

  5. Вимірювання соціального впливу. Важливим аспектом є відстеження досягнень. Це допомагає оцінити ефективність проєкту, демонструвати його цінність перед зацікавленими сторонами та потенційними інвесторами.

Не менш важливо мати статус підприємця. Наразі в Україні цей вид підприємництва обмежується малим та середнім бізнесом.

Врешті для створення соціального бізнесу потрібно виконати такі кроки:

  1. Визначте конкретну соціальну проблему чи потребу, яку ви хочете розв’язати.

  2. Сформулюйте ясну та конкретну соціальну місію чи мету, яку ви хочете досягти через свій бізнес.

  3. Розробіть ідею чи концепцію бізнесу, яка допоможе вам розв’язати обрану соціальну проблему.

  4. Розгляньте різні бізнес-моделі та виберіть ту, яка найефективніше поєднує соціальні та комерційні цілі.

  5. Створіть бізнес-план та стратегію, які допоможуть вам реалізувати вашу соціальну місію. Ваш план повинен містити інформацію про цілі, стратегію просування, фінансове планування та заходи щодо вимірювання соціального впливу.

  6. Шукайте джерела фінансування для вашого соціального підприємницького проєкту. Це можуть бути гранти, інвестиції, краудфандинг чи інші форми фінансування.

  7. Після ретельної підготовки запустіть свій проєкт та почніть реалізовувати свою соціальну місію. Постійно оцінюйте свої досягнення та прагніть масштабувати свій бізнес для збільшення його соціального впливу.

  8. Шукайте можливості для співпраці та партнерства з іншими структурами, бізнесами, урядовими та неурядовими організаціями, щоб збільшити ефективність та соціальний вплив вашого проєкту.

Приклади соціального підприємництва

Наразі у світі здійснює діяльність чимало соціальних підприємств. Це не тільки малі компанії, а й відомі корпорації.

Томс (TOMS)

TOMS — це компанія, яка виробляє взуття, окуляри та інші товари, а також є одним із найвідоміших прикладів соціального підприємництва. За кожну продану пару взуття або пару окулярів TOMS обіцяє надати пару взуття або медичну допомогу хворим дітям незалежно від того, де ті мешкають.

KickStart International

KickStart International розробляє та продає недорогі технології для сільського господарства, такі як помпи для підняття води та обладнання для перероблення сільськогосподарських культур. Ці технології допомагають малозабезпеченим сільським мешканцям в Африці створювати власні бізнеси та підвищувати рівень доходів.

Warby Parker

Компанія продає окуляри та одночасно розв'язує соціальну проблему доступності зору. За кожну продану пару Warby Parker надає окуляри нужденним людям у країнах, які розвиваються.

Ashoka

Ashoka є некомерційною організацією, присвяченою підтримці та розвитку соціального підприємництва по всьому світу. Вони надають фінансову підтримку, навчання та зв'язки для соціальних підприємців, щоб допомогти їм реалізувати свої ідеї та змінити світ на кращий.

Оподаткування для соціальних підприємців

За минулі роки у Верховну Раду двічі подавали законопроєкти про надання соціальному підприємництву окремого юридичного статусу. Але жоден з них не був прийнятий. Адже вони мали досить розмиті формулювання. У поєднанні з запропонованими великими податковими пільгами це створювало великий ризик формування різноманітних корупційних схем.

Відтак до сьогодні нормативних актів щодо соціального підприємництва не існує. Тобто такі компанії працюють на загальних засадах. Отже, й окремих умов в оподаткуванні вони не мають. Тобто соціальні підприємці сплачують податки, як і решта інших. Пільг або знижок не передбачено. Оподаткування відбувається відповідно до обраного типу реєстрації бізнесу.

Висновки

Соціальне підприємство — новий та перспективний напрямок у бізнесі. Як тільки в Україні він буде затверджений на законодавчому рівні, з'являться нові можливості для розв’язання багатьох проблем. Наразі українські соціальні підприємства існують завдяки іноземним інвесторам. При цьому гарні та перспективні проєкти часто виходять на світовий рівень та працюють за межами країни.

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ідеї для Вашого Бізнесу
Ідеї для Вашого Бізнесу@ua_bizidea

Канал №1 для підприємців

16.1KПрочитань
1Автори
24Читачі
На Друкарні з 8 квітня

Більше від автора

  • Як залучити інвестора у свій стартап

    Ідея, наполегливість та інвестиції — ось три складові, які потрібні для успішного розвитку стартапу. Особливо на початкових стадіях. Враховуючи, що стартап відноситься до венчурних інвестицій і вважається ризиковою справою, не всі інвестори готові вкладатися.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • Як бізнесу використовувати swot-аналіз

    Сьогодні як ніколи важливо тверезо оцінювати свої сильні та слабкі сторони, щоб не потонути у конкурентному середовищі ринку.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається