Стів Джобс у спідниці, якій не вдалося перевернути технологічний світ

Перспективна дівчина Елізабет Холмс

Елізабет Холмс заснувала стартап у 2003 році, коли їй було всього 19. Вона покинула університет, а вже невдовзі команда її проєкту Theranos розробила апарат для аналізу крові під назвою Edison. Основна задача — можливість проводити вдома аналіз з меншої кількості крові, ніж потрібно зазвичай. Для цього замість шприців мали використовуватись колби – нанотейнери. Вчені досі вважали, що зробити точний аналіз, взявши кров з пальця, неможливо: надто великий ризик похибки. Однак у Theranos стверджували, що Edison це під силу.

Чому ця технологія викликала таку зацікавленість?

Забір крові з вени – один з найпопулярніших методів аналізу, більшість хвороб у США визначають завдяки йому. Стартап Холмс мав зробити цю процедуру швидшою та менш болісною: замість однієї-двох діб на отримання результату – пару годин.

Холмс часто порівнювали зі Стівом Джобсом. Вона і сама підігравала образу засновника Apple — майже завжди вдягалася у чорні водолазки. А ще запросила на роботу колишніх працівників Apple, а свою технологію називала iPod у світі медицини. Холмс хвалилася тим, що ніколи не бере відпустки, та починала свій день о 4:00 – все це мало свідчити про важливість роботи над проєктом.

За десять років Theranos залучила понад $700 мільйонів інвестицій і на піку популярності оцінювалась у $9 мільярдів. У раді директорів компанії були відомі американські політики Генрі Кіссінджер та Джордж Шульц. 

Інтерес до Theranos виявляв і Джо Байден, тоді ще віцепрезидент в адміністрації Барака Обами. Одним з найбільших інвесторів компанії став медіамагнат Руперт Мердок. У 2015 році саме медіа з портфеля Мердока поставило хрест на репутації Елізабет Холмс.

Як викрили Елізабет Холмс? 

Навіть у схвальних статтях підкреслювалась закритість компанії Theranos. Одним з тих, хто не задовольнився відповіддю про корпоративну таємницю від медичної компанії, був журналіст The Wall Street Journal Джон Керрейру

Він провів кількарічне розслідування, в основу якого лягли розмови з працівниками компанії. Керрейру зміг довести, що насправді технологія Холмс не працює, а більшість аналізів Theranos проводить на обладнанні конкурентів.

Для повноцінного аналізу крові з нанотейнерів було замало, тому її доводилось розбавляти. Гірше того: Холмс знала, що результати аналізів Edison бувають помилковими, але пацієнтам про це ні слова. Пізніше з’ясувалось, що засновниця ще підробляла логотипи відомих фармацевтичних компаній у презентаціях для інвесторів. Наприклад, Pfizer.

Журналісти писали, що Холмс також знала про вихід розслідування й особисто просила медіамагната Мердока (власник WSJ) втрутитись. Але той відмовився. Невдовзі після публікації Керрейру професорка Стенфордського університету Філліс Гарднер розповіла Vanity Fair, як багато років тому попереджала студентку, що зробити якісний аналіз, взявши кров з пальця, неможливо.

Theranos офіційно розпустили у 2015-му, а Холмс звинуватили у шахрайстві та обмані інвесторів і клієнтів. У 2018 році Керрейру опублікував на основі своїх статей про Theranos книгу «Дурна кров».

Елізабет Холмс на лаві підсудних

Елізабет Холмс була засновницею Theranos, його генеральною директоркою та головою правління. 

Проте на суді вона переклала відповідальність за провал компанії на інших: директора лабораторії, віцепрезидента та операційного директора Рамеша Балвані, який тривалий час був її коханцем. Холмс наполягала, що зазнавала насильства з боку Балвані та знаходилась під його тотальним контролем.

Після півторарічного судового процесу у листопаді 2022 року Елізабет засудили до 11 років ув’язнення

130 її друзів надіслали до суду листи з проханням не виносити суровий вирок їхній подрузі, яка на той час вже мала маленьку дитину та була вагітна другою. Перед оголошенням вироку Холмс крізь сльози публічно просила вибачення перед інвесторами та пацієнтами. 

Вона сказала, що шкодує про те, що її невдачі завдали болю людям. Але суддя відмітив, що судять її не за невдачі, а за шахрайство. Колишнього партнера Холмс Рамеша Балвані судили окремо і також визнали винним у шахрайстві. Він отримав 15 років позбавлення волі.

Сьогодні Елізабет Холмс продовжує шукати шляхи для уникнення ув'язнення. Допоки її дитина маленька, жінку не можуть забрати до в'язниці. Але численні невдачі, здається, свідчать про те, що Холмс таки доведеться пізнати таємниче життя за ґратами. 

Історія Theranos породила багаточисленні статті, подкасти та навіть серіал від Hulu «Вибувша». Theranos не тільки завдала шкоди інвесторам та пацієнтам, а ще й підірвала довіру до стартапів загалом.

https://www.youtube.com/watch?v=W7rlZLw9m10

У 2016 році журналістка Ерін Гріффіт опублікувала у Fortune статтю про неетичний бік великих стартапів: від компанії до управління персоналом Zenefits до Uber. Принцип fake it till you make it перестав працювати, бо світ побачив, як далеко може зайти імітація успіхів. 

Історія ж Холмс стала уроком не тільки для інвесторів, але й для засновників стартапів: очікується, що в майбутньому вони стануть рекламувати свої ідеї куди обережніше. Але, враховуючи, кількість шахрайських проєктів, чи дійсно стартапери стануть обережнішими  — питання гіпотетичне…

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
UANDERDOG ком'юніті
UANDERDOG ком'юніті@uanderdog

338Прочитань
3Автори
10Читачі
На Друкарні з 24 травня

Більше від автора

  • Як український стартап наші «кукухи» рятує?

    Український стартап Anima взявся за ментальне здоров'я українців. Творці проєкту не обіцяють всіх вилікувати, але допомогти виявити проблему точно можуть. Як їм це вдається?

    Теми цього довгочиту:

    Стартап
  • Український стартап Releaf PAPER & BAGS, який вистрелив не одразу

    Історія одного з наймедійніших українських стартапів Releaf PAPER & BAGS розпочалася ще у 2018 році. Але стати успішним проєкту вдалося не одразу. Що було не так з екопродуктом?

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • Вундеркінд криптовалютного світу, який всіх обманув

    Наймолодший криптомільйонер світу Сем Бенкман-Фрід або SBF — саме так його називали ще на початку 2022 року. Але вже наприкінці року від цього титулу не залишилося і сліду.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Аналогічна історія з Nikola Motor, вірніше у Тревора Мілтона так як до Nikola була подібна історія с dHybrid.

Вам також сподобається