Та сама стрічка Мебіуса і класифікація поверхонь

undefined
Римська мозаїка

В математиці (і загалом в науці) гарно працює принцип Арнольда:

Якщо об’єкт/теорема/лема названа іменем людини, значить відкрила цей об’єкт/теорему/лему НЕ ця людина.

Це стосується і стрічки Мебіуса. Хоча Мебіус і Лістінг незалежно один від одного відкрили цей об’єкт у 1858 році, вперше він з’являється ще на римських мозаїках III сторіччя (хоча існує думка, що це могло бути випадково).

Візьміть смужку паперу та склейте її кінцями. Ви отримаєте порожній циліндр - і, якщо ви оберете сторону, і почнете малювати олівцем лінію “просто вперед“, то рано чи пізно ви зустрінете місце, з якого ви почали. Інша сторона, при цьому, залишиться порожньою. У об’єкта по імені “циліндр“, значить, дві сторони: зовнішня і внутрішня.

Тепер візьміть іншу стрічку. І також склейте її, але на цей раз - так, щоб стрілочки на малюнку співпадали.

Щоб перетворити прямокутник в стрічку Мебіуса, з'єднайте ребра, позначені "A" так, щоб напрями стрілок збіглися.

І проведіть той самий експеримент: ручка, лінія… Ні, чесно, прямо зараз візьміть і проведіть, ми тут без спойлерів, а ще це просто потрібно побачити своїма очима - інакше хіба ви мені повірите?

Ви можете помітити в процесі, що щось малювання лінії на такому об’єкті довше, ніж на циліндрі. Воно і не дивно: якщо тепер ви розріжете місце, де спочатку склеїли, і розгорнете стрічку, то побачите, що взагалі-то тепер ваша лінія намальована на обох сторонах. Тобто до розрізання у нас був об’єкт з одною стороною.

Ну, до речі, знайомтеся: Стрічка Мебіуса. В якийсь момент механіки додумалися використовувати її замість звичайної пасової передачі, тому що таким чином вона зношується в два рази повільніше - бо взаємодіє з валом не одна сторона “циліндру“ смужки, а вдвічі більша єдина сторона стрічки Мебіуса.

Maurits Cornelis Escher Mobius Strip
M.C. Escher, Mobius Strip II (1963)

Але на цьому наші відкриття не закінчуються! Давайте посадимо на стрічку Мебіуса вектор - намалюйте стрілочку паралельно місцю, де ви склеювали стрічку. Тепер копіюйте цю стрілочку кожні пару міліметрів вправо, доки не дійдете до першої стрілочки, яку ви намалювали. Що ви бачите?

Optics & Photonics News - Optical Möbius Strips Yield New Secrets
Стрічка Мебіуса - неорієнтовна поверхна, та цилінд - орієнтовна поверхня. Wang et al., Nat. Photon., doi: 10.1038/s41566-022-01107-7; CC-BY 4.0

Або подивіться уважно на цю гіфку:

Ми бачимо відсутність так званої орієнтації (не тієї, а математичної). Якщо б ми жили на стрічці Мебіуса, то в нас не було б годинників - ми буквально не вміли б розрізняти “за годинниковою стрілкою“ і “проти годинникової стрілки“, точніше, в різних місцевостях це були б різні речі. Не було би консистентного визначення.

На щастя, ми живемо на сфероподібній поверхні (штуки розмірності два), вони орієнтовні. Взагалі, всі орієнтовні (+замкнені і зв’язні) двовимірні поверхні вже давно прокласифікували, і виглядає ця класифікація приблизно так:

2-manifolds - Manifold Atlas
Нуль дірок, одна дірка, дві….. мільйон дірок, скільки завгодно дірок!

Штука з нулем дірок називається сферою. Штука з однією діркою називається тором. Штука з двома дірками називається 2-тором, трьома - 3-тором, і так далі. 2-тор можна отримати з двох звичайних торів процедурою зв’язної суми, яка виглядає так:

Connected sum - Wikipedia

А щоб прокласифікувати взагалі всі двовимірні зв’язні замкнені поверхні, нам потрібно зі стрічки Мебіуса зробити так званий кросс-кап, щоб вклеювати його в поверхні.

Cross-cap - Academic Kids
Кросс-кап

Для того щоб розібратися з твердженням теореми про класифікацію поверхонь нам залишилося розібратися лише з гомеоморфізмами.

Взагалі, ми зараз знаходимося у світі топології. В цьому конкретному довгочиті, я маю на увазі. Топологія - це що можна отримати з геометрії, якщо тепер всі наші об’єкти будуть з гуми. Тобто, ми дозволяємо будь-які неперервні деформації, і все що не розриває гуму - дозволене. І ще ми називаємо такі деформації гомеоморфізмами.

Наприклад, якщо у нас є гумове кілечко, його можна сплюснути в квадрат. Топологія вважає ці об’єкти однаковими. Сферу можна розтягнути в куб - теж однакові об’єкти. Ось, наприклад, ілюстрація топологічної еквівалетності чашки і тора:

Topology joke - YouTube

Отже, ми готові прокласифікувати всі зв’язні замкнені поверхні!

Будь-яка замкнена зв’язна поверхня гомеоморфна до однієї з наступних поверхонь: сфери, скінченної зв’язної суми торів, або сфери з вирізаною скінченною кількістю дисків, які замінили на кросс-капи.

З цих товаришів сфера і тори - орієнтовні, а сфера з вклеєними кросс-капами - неорієнтовна.

Але кросс-кап - це просто зклейка стрічки Мебіуса! Отже, буквально виходить так, що якщо якась двовимірна поверхня неорієнтовна, це починається зі стрічки Мебіуса.

Перші кроки до класифікаційної теореми (математики люблять класифікувати) зробив ще сам Мебіус у 1870, але по-чесному це довели Ден і Хеєгард у 1907 (топологія - молода наука), за умови що поверхні можна тріангулювати (замостити трикутниками). А те, що їх можна тріангулювати довів вже Радо у 1925 році. Більше 55 років - тільки на класифікацію!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ілюзія Прозорості
Ілюзія Прозорості@godgivenformula

761Прочитань
10Автори
38Читачі
Підтримати
На Друкарні з 18 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (1)

кросс-кап це ж фактично, коли межу стрічки Мебіуса “випрямили“ у коло, чим він і є, навіть не формує складного вузла. Однак тоді стрічка перетинає сама себе.

Я бачив, можна навіть тою самою зв’язною сумою діставати двосторонні поверхні, “додаючи“ односторонні.

Взагалі питання односторонності для мене колись було цікавим, бо сама поверхня може бути вільна від “зовнішнього“ простору і тоді неорієнтовність проявляє себе хіба тим самим перевертанням в процесі “паралельного“ перенесення.

Але я якось перекрутив був і прирівняв неорієнтовність з односторонністью. Двосторонність означає, що цей, “зовнішній“ простір розіб’ється на 2 незв’язні частини при вирізанні досліджуваної поверхні. А односторонні не ділять так. Лінія до речі - є орієнтовним “простором“, але кількість “сторін” залежить від вкладення.

Після того, як мій знайомий натякнув, що орієнтовність впливає на гомотопність я знову зацікавився нею.

Було б цікаво почитати про орієнтовність глибше + можна було б зачепити тему обертань у просторах різної кривини і , якщо не помиляюся воно пов’язано з поняттям гомогенності… чи я вже якісь відірвані терміни прикручую куди не треба……..

Вам також сподобається