«Таємне» звільнення Криму в 1994

Як РФ могла окупувати Крим ще в 1994? Прихід до влади Мєшкова, і хто це взагалі. Хто і як не допустив цього? Передісторія.

Передісторія Крим

став частиною УРСР ще в 1954 році, але для Москви це була умовність. Ніхто не розглядав Крим як частину України, тому коли СРСР розпався (1989-1991) Москва втратила контроль над Кримом. Крим був дуже зросійщений. При тому, що офіційно був частиною УРСР там було 0 українських шкіл. На референдумі за незалежність України в 1991 році за незалежність виступило тільки 54,19% (При тому, що в інших областях значення коливалося в діапазоні 80-95 відсотків). І це не тому, що кримські татари були поганими (Їх тоді там не було), просто більшу частину населення Криму складали росіяни. Тож з отриманням незалежності росія почала намагатися відновити свою владу. Вони договорилися про залишення чорноморського флоту РФ в Криму. Також варто сказати що Крим окрім важливої військової бази має і курортне значення. Кримські курорти мали дуже гарну репутацію, попасти до Криму було мрією типової радянської особи, тому Крим був як Рай. Місцеві багато заробляли на обслуговувані курортів і мали доволі гарні статки, але з кризами люди перестали їздити в відпустки, відповідно туди вже не текли такі ріки грошей. Тому люди які ще вчора працювали директорами санаторіїв, лікарі, інженери почали бути контрабандистами, рибалками тощо. Також з розвалом радянського союзу до Криму повернувся його корінний народ - Кримські татари. І коли вони поверталися в рідні міста, домівки вони зустрічали там взагалі чужих людей. На цьому підґрунті почалися міжнаціональні конфлікти. І росіяни почали працювати. Майже всі керівники важливих служб в Криму були ексагенти КДБ. Вони підтримували звʼязок з Москвою і розсіювали ІПСО.

Прихід до влади Мєшкова, і хто це взагалі?

Спочатку розберемося хто такий Юрій Мєшков. Якщо коротко ще один про російський, анти український політик. Попав до верховної ради Криму в 1990. В 1992-1994 роках поширював про російські наративи, виступав за вихід Криму зі складу України. В 1993 році його партія створила нову посаду «Президент Республіки в Крим». Саме її існування суперечило конституції України (верховного закону в АР Крим), але українська влада ніяк не відреагувала, бо будь-яка невірна дія могла потопити й так тонучий корабель. Першим (і в результаті єдиним) президентом став як раз Юрій Мєшков. Він одразу почав загрібати до себе контроль за півостровом. Назначав своїх людей на керівні посади. Також він забрав під своє крило лідерів кримінальних угруповань які вже поділили між собою півострів. Звісно союзники вони були такі собі, бо дуже часто сварилися/нападали один на одного. Київ майже втратив владу в Криму. Єдині проукраїнськи сили там були армія, прикордонники та СБУ. Поліція (тоді міліція) повністю перейшла під контроль проросійської сторони. Ситуація стала повністю не контрольована. Ще трохи й Крим міг стати самостійною республікою, а в майбутньому частиною РФ. В Києві терпець увірвався після того, як поступила інформація що Мєшков збирається поставити свою людину на пост начальника СБУ в Криму. Тож почалась підготовка до операції.

Хто і як не допустив цього?

Як я писав раніше Київ отримав інформацію про те що Мєшков планує змінити керівництво СБУ. Право робити це він не мав, але йому було все одно. Тож почалась підготовка до операції. Оскільки МВС Криму (відповідно поліція) контролювалося проросійськими силами потрібно було максимально тихо та непомітно перенаправити особовий склад та озброєння в Крим. Частина спец.призначенців поїхала в Крим під виглядом туристів, частина під виглядом спортсменів, а інші в армійських гелікоптерах, або на кораблях. Коли спец.призначенці були на місті почалась підготовка до самого захоплення будівлі СБУ. Зброя та спорядження були непомітно доставлені автобусом. Також складність була в тому, що штаб СБУ знаходився в одній будівлі з МВС АР Крим, яке контролювали сепаратисти, і втому, що на всіх входах виходах стояли люди Мєшкова. День X почався 19 травня 1994 року. В той день в СБУ проходила нарада на якій було більшість місцевих працівників. Тож використавши це бійці Альфи почали входити в будівлю по 1-3 особи в цивільному. Далі коли всі бійці були в будівлі вони переодягнулися в бойову одежу, одягли бронежилети, каски, взяли зброю та швидко зайняли усю будівлю. Коли нарада завершилася і керівники місцевого СБУ вийшли в коридори вони були приємно шоковані. Тепер ніхто не зможе взяти їх силою. Через певний час «вертухаї» зрозуміли що щось коїться і зайшли всередину. Там їх зустріли спец.призначенці які ввічливо їм сказали що будівля СБУ взята під захист. Через пару годин прийшов представник Мєшкова, і його було ввічливо послано на три букви. Це стало повним провалом для Мєшкова. Після цього він почав поступово втрачати свій вплив на півострові, і через пів року після того, як він встав президентом АР Крим, цю посаду було скасовано, а він поїхав на росію. Альфа пробула в Сімферополі 90 днів, ротації проводилися кожні 30 днів (при цьому ніхто з бійців не покидав будівлю СБУ за ці дні). Вони харчувалися, жили, спали прямо там. За ситуацією назовні слідкувала 10 бригада спец.призначення ЗСУ. Вони слідували за міліцією та 810 бригадою ЗС РФ. Тодішні сили росіян викинули без єдиного пострілу, просто показавши зуби.

Підсумок

Цю історію називають прикладом коли Україна не допускає посягання на її територіальну цілісність, і найкращою операцією ЦСО А на початку відновлення незалежності України. Наразі деякі з бійців Альфи які тоді були в Криму воюють за Україну зараз

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
The National Journal
The National Journal@the_national_journal

Родом з ЄУК

9Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 19 січня

Більше від автора

  • Проблеми шкільної системи освіти

    Однією з багатьох проблем України є її шкільна освіта. Для одних вона найкраща, для інших найгірша. Так якою повинна бути українська система шкільної освіти? В чому її проблема зараз? І що таке шкільна освіта?

    Теми цього довгочиту:

    Освіта

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається