Однією з багатьох проблем України є її шкільна освіта. Для одних вона найкраща, для інших найгірша. Так якою повинна бути українська система шкільної освіти? В чому її проблема зараз? І що таке шкільна освіта?
Що таке шкільна освіта?
Якщо погуглити, то Гугл видасть відповідь на кшталт «Система заходів… бла-бла-бла». Нудно і пусто, одним словом. Але ми спробуємо надати свою, власну відповідь. І після багато часових роздумів, десяток горняток випитого чаю я прийшов до наступної думки: Система шкільної освіти - це система за якої дитина повинна стати гарним членом соціуму. Школа це ґрунт для створення людини. Напевно в кожного є друг зі школи з яким ви підтримуєте звʼязок. Те що ви можете зараз читати цю статтю, те що ви напишете відгук до неї всього цього ви навчилися в школі.
В чому проблема шкільної системи освіти зараз?
Якщо коротко - наша система стара, та дуже завантажена. Вона не відповідає сучасним потребам дитини. В шкільній програмі ми вивчаємо багато зайвого. Що не потрібне середньому школяреві в майбутньому. Наша система освіти намагається, щоб дитина знала все про все, але це не можливо. Задача шкільної освіти це дати фундамент для подальшого розвитку. Щоб потім на цьому фундаменті можна було побудувати будинок у вигляді інженера/лікаря/механіка/науковця тощо. Але замість цього людина яка вчиться на умовному фіз.маті вивчає хімію, яка їй в житті ніколи не знадобиться. Також з проблем можна було б зазначити совковість система, та війну. Багато чого ми робимо в школі тільки для того, щоб робити. Також війна. Із-за війни, відключень світла, повітряних тривог школярі не встигають проходити завантажену програму, на них додається додатковий тиск і вони, які і так вже майже на грані своїх можливостей, просто не справляються та сиплються. Виходить що ККД середньостатистичного школяра яке і так мале, впадає до нуля. І це проблема.
Якою повинна бути українська система шкільної освіти?
Багато хто говорить що нам треба перейняти скандинавську систему, фінську, естонську, американську, німецьку тощо. Але я вважаю що повинні зробити свою, повністю нову систему шкільної освіти. Зараз існує два принципових підходи. Знати все про все, або сконкретизувати всю силу на один предмет та вивчити його на зубок. І в обох варіантах є мінуси. При першому тільки одиниці зможуть вийти з реальними знаннями, більшість не витримає навантаження. При другому люди будуть дивитися на світ крізь свій вузький кругозір. І що ж робити? Я пропоную наступну систему. Молодшу школу залишаємо без суттєвих змін. Як для мене ту молодшу школу яку я пройшов була сильна (Я пішов в школу у 2016). Проблема починається з 5-6 класу. Десь в цьому класі треба зробити так що дитина вибере предмет який їй цікавий. Наприклад математика. І ми робимо на неї упор. А інші, наприклад хімія, фізика тощо давати через призму того що знадобитися в реальному житті. Як виводити плями з одежі, як підняти важкі предмети застосувавши при цьому меншу можливу силу наприклад. Не нудні формули які ви не використаєте ніколи в житті, а те що може дійсно облегшить вам життя. Звісно будуть обовʼязкові предмети такі як: Українська мова, Англійська мова, Математика, Історія. При чому історія одна. Світова яка обертається навколо України. При такій системі більшість сил буде спрямовано туди де зможе дати максимальний результат, при, тому що інші науки не будуть ігноруватися.
Висновок:
Українська система шкільної освіти потребує значних змін. Нам треба будувати нову, для того, щоб нове покоління обрало Україну для розвитку, а не умовну Польщу, Німеччину, Францію. При створенні гарних/сильних поколінь допоможе нам створити нову Україну. Україну сильну, могутню.