Липень 2023
і якщо не буду рефлексувати-просто помру,бо не зможу носити далі у серці дірубо несу її як херсонський їжак-замість яблука міну "лепесток"і і все думаю:чи є у болю давності строк?
і якщо не буду рефлексувати-просто помру,бо не зможу носити далі у серці дірубо несу її як херсонський їжак-замість яблука міну "лепесток"і і все думаю:чи є у болю давності строк?
Розвінчую нав'язані штампи про "місто російської слави". Ак’яр — українське місто з багатою та складною історією, яке стало об'єктом численних мітів, що спотворюють його справжнє минуле та сьогодення.
Кяризи в Криму досить маловідома, але надзвичайно цікава сторінка історії півострова. В Криму відомо про кяризи у Старому Криму, Бахчисараї, Євпаторії та Сімферополі. В статті про унікальну систему підземних водогонів в Криму, особливості кримських кяризів та їх сучасний стан.
Історичні підстави приналежності Криму Україні (1954), Будапештський меморандум 1994, російська анексія 2014 як порушення міжнародного права, світова реакція та санкції, українська стратегія деокупації через "Кримську платформу", вплив на міжнародну безпеку.
Сабріє Ереджепова - «соловʼїний голос Криму», легендарна постать кримськотатарського народу. Володарка унікального голосу. Співачка, що пройшла усі випробування разом із власним народом, розділивши його сум, гнів і біль.
Історія видатного кримського татарина Сабрі Улькера, який завдяки своїй наполегливій праці заснував “Ülker” і перетворив її у всесвітньо відому компанію. Він став одним із найзаможніших бізнесменів в Туреччині, а його новаторські ідеї сприяли економічному розвитку країни.
Розповідаю про історичний шлях кримських ромів, їхню культурну інтеграцію з кримськотатарським середовищем, особливості побуту та мови, а також сучасний стан цієї унікальної спільноти.
Акмєсджит: розвінчуємо міти про "ворота Криму". Це не просто географічна точка на карті. Це місто з власною, часом замовчуваною, але важливою історією, яку ми повинні знати та пам'ятати. Настав час розвінчати найпоширеніші міти, які нав'язувалися йому протягом десятиліть.
Прогулюючись вулицями міст, ми звикли до певної логіки в нумерації будівель: непарні номери будинків послідовно розміщуються ліворуч, а парні — праворуч. Однак, в Акмєсджиті (Сімферополі) ця закономірність дає збій. Розповідаю, як так сталося, і чому це знову через кляту русню.
Сучасна репрезентація Криму та кримських міст має купу проблем, зокрема це використання основних символів міст. Шість з них, про Акмєсджит, Ак’яр та Кєріч, я вже публікував, а це публікація з наступними двома, про Кєзлєв.
Чи можна сказати, що кримськотатарський прапор з'явився у 1917 році, чи був він колись державним, та чому ми відзначаємо його день 26 червня — на ці питання спробую відповісти у цьому тексті.
Чи лоснилася у вас колись улюблена пайта? Чи може ви їздили на електроні в Севаст, а там на топіку на Камиши? А може сварилися на засилля куржів та здихлів? Сьогодні згадую мовну ситуацію в Криму та розповідаю про діалектизми.
Якщо ми вважаємо, що звільнити Крим можливо, то це значить, що й перевести освіту кримськотатарською мовою на власне кримськотатарську писемність взамін окупаційної, сталінської теж можливо.
У кримських татар, як і у всіх інших мусульман, розпочинається місяць Рамадан (крим. Ramazan). Про особливості дотримання посту, унікальну кримськотатарську традицію qoqu çıqarmaq, звичаї кримських татар в місяць Рамадан та святкування Ораза-байрам.
Відкритий лист громадянського суспільства до ютуб-каналу “Говорить Великий Львів”. Що про це говорить пан Daniel Broomfield?
20 лютого Україна вшановує пам'ять Героїв Небесної Сотні. Та водночас цей день має ще одне трагічне значення в новітній історії України — саме 20 лютого 2014 року розпочалася російська військова агресія проти України та окупація Кримського півострова.
Віце президент при Єльцині Руцькой заявив, що Україна – це «тимчасово втрачена територія». Більше того, він приїздив в Україну і публічно закликав до анексії Криму ще тоді. З приводу обох подій Український парламент видав відповідну заяву у квітні 1992 року:
Голова Меджлісу нездатен написати Qırım serbest olacaq! — в нього щелепа так влаштована. Меджліс ПРИНЦИПОВО не використовує кримськотатарську латиницю і буквально насмерть стоїть за окупаційний новояз.
Флот Кримського ханату, звучить дивно, чи не так? Про армію ханату відомо, але чи був у нього ще й власний флот? Якщо не було, то чому? А якщо був, то чому ми про нього мало чого знаємо? На всі ці питання й спробую відповісти в цьому тексті.
Україна історично має сильну діаспору. Але не варто й забувати, що у нас окрім державотворчого народу є й корінні народи України: кримські татари, караїми та кримчаки. У цій публікації розповідаю про трьох відомих людей, які мають походження з корінних народів України.
ㅤПопуляризую кримськотатарське
Крим, історія, деколонізація.