Чінґєнє: кримські роми на перехресті культур
Розповідаю про історичний шлях кримських ромів, їхню культурну інтеграцію з кримськотатарським середовищем, особливості побуту та мови, а також сучасний стан цієї унікальної спільноти.

Розповідаю про історичний шлях кримських ромів, їхню культурну інтеграцію з кримськотатарським середовищем, особливості побуту та мови, а також сучасний стан цієї унікальної спільноти.
Акмєсджит: розвінчуємо міти про "ворота Криму". Це не просто географічна точка на карті. Це місто з власною, часом замовчуваною, але важливою історією, яку ми повинні знати та пам'ятати. Настав час розвінчати найпоширеніші міти, які нав'язувалися йому протягом десятиліть.
Прогулюючись вулицями міст, ми звикли до певної логіки в нумерації будівель: непарні номери будинків послідовно розміщуються ліворуч, а парні — праворуч. Однак, в Акмєсджиті (Сімферополі) ця закономірність дає збій. Розповідаю, як так сталося, і чому це знову через кляту русню.
Сучасна репрезентація Криму та кримських міст має купу проблем, зокрема це використання основних символів міст. Шість з них, про Акмєсджит, Ак’яр та Кєріч, я вже публікував, а це публікація з наступними двома, про Кєзлєв.
Чи можна сказати, що кримськотатарський прапор з'явився у 1917 році, чи був він колись державним, та чому ми відзначаємо його день 26 червня — на ці питання спробую відповісти у цьому тексті.
Чи лоснилася у вас колись улюблена пайта? Чи може ви їздили на електроні в Севаст, а там на топіку на Камиши? А може сварилися на засилля куржів та здихлів? Сьогодні згадую мовну ситуацію в Криму та розповідаю про діалектизми.
Якщо ми вважаємо, що звільнити Крим можливо, то це значить, що й перевести освіту кримськотатарською мовою на власне кримськотатарську писемність взамін окупаційної, сталінської теж можливо.
У кримських татар, як і у всіх інших мусульман, розпочинається місяць Рамадан (крим. Ramazan). Про особливості дотримання посту, унікальну кримськотатарську традицію qoqu çıqarmaq, звичаї кримських татар в місяць Рамадан та святкування Ораза-байрам.
Відкритий лист громадянського суспільства до ютуб-каналу “Говорить Великий Львів”. Що про це говорить пан Daniel Broomfield?
20 лютого Україна вшановує пам'ять Героїв Небесної Сотні. Та водночас цей день має ще одне трагічне значення в новітній історії України — саме 20 лютого 2014 року розпочалася російська військова агресія проти України та окупація Кримського півострова.
Віце президент при Єльцині Руцькой заявив, що Україна – це «тимчасово втрачена територія». Більше того, він приїздив в Україну і публічно закликав до анексії Криму ще тоді. З приводу обох подій Український парламент видав відповідну заяву у квітні 1992 року:
Голова Меджлісу нездатен написати Qırım serbest olacaq! — в нього щелепа так влаштована. Меджліс ПРИНЦИПОВО не використовує кримськотатарську латиницю і буквально насмерть стоїть за окупаційний новояз.
Флот Кримського ханату, звучить дивно, чи не так? Про армію ханату відомо, але чи був у нього ще й власний флот? Якщо не було, то чому? А якщо був, то чому ми про нього мало чого знаємо? На всі ці питання й спробую відповісти в цьому тексті.
Україна історично має сильну діаспору. Але не варто й забувати, що у нас окрім державотворчого народу є й корінні народи України: кримські татари, караїми та кримчаки. У цій публікації розповідаю про трьох відомих людей, які мають походження з корінних народів України.
Ще у 1999 році Україна затвердила офіційний прапор Автономної Республіки Крим. Сьогодні питання його перегляду є більш ніж актуальним. Але яким має бути новий символ півострова?
Більшість людей знає, що на півострові Крим розташовується одразу два регіони України — власне АР Крим та місто зі спеціальним статусом Севастополь. Однак, не всі знають, що частина Криму також входить й до Херсонської області. Ця частина — північний шматок Арабатської стрілки.
На сьогодні точна кількість італійців в Україні невідома, однак за переписом 2001 року загалом італійцями себе назвало 420 людей. Орієнтовно італійське походження мають до 500 мешканців Криму. Але як італійці з'явилися у Криму?
Як РФ могла окупувати Крим ще в 1994? Прихід до влади Мєшкова, і хто це взагалі. Хто і як не допустив цього? Передісторія.
20 січня у нас будуть відзначати День Автономної Республіки Крим. Загалом ця дата не є офіційною, але багато організацій та медій відзначають її на своїх інформаційних каналах. Оскільки у нас часто спочатку відзначають, а потім розбираються, варто почати цю дискусію раніше.
Постійне представництво Криму при президенті Росії у координації з представництвом Росспівробітництва в Каїрі (афілійоване з ФСБ Росії) організувало інформаційний тур до Криму для представників єгипетських ЗМІ.
Про Крим і його корінні народи
ㅤПопуляризую кримськотатарське